Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 257/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 5 stycznia 2015 r. , w sprawie LD1B/000000/22/15 Sąd Rejonowy w Brzezinach utrzymał w mocy zaskarżony wpis i pozostawił uczestników przy poniesionych przez nich kosztach postępowania .

W sprawie tej , referendarz sądowy ujawnił w dziale IV księgi wieczystej (...) na rzecz Skarbu Państwa – Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. hipotekę przymusową na kwotę 157.105,88 zł . Hipoteka ta wpisana została na podstawie wniosku i dołączonych do niego administracyjnych tytułów wykonawczych .

Apelację od tego postanowienia złożył uczestnik postępowania R. K. . Zarzucił Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik postępowania , a to art. 626 9 k.p.c. poprzez dokonanie wpisu hipoteki w sytuacji istnienia przeszkód do dokonania wpisu; naruszenie przepisów postępowania, a to art. 233 § 1 k.p.c. w zw z art. 13 § 2 k.p.c. poprzez nieustaleni przez Sąd stanu faktycznego sprawy; naruszenie prawa materialnego , a to art. 59 § 1 pkt 9 ordynacji podatkowej w zw z art. 65 ust 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece poprzez dokonanie wpisu hipoteki przymusowej zabezpieczającej wierzytelność , która wygasła. W konkluzji wniósł o wykreślenie wpisanej hipoteki oraz o zasądzenie kosztów postępowania .

Sąd Okręgowy zważył,

co następuje :

Apelacja jest bezzasadna . Jak stanowi przepis art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. W tej sprawie został złożony wniosek o dokonanie wpisu hipoteki , wniosek został prawidłowo opracowany . Do wniosku dołączono administracyjne tytuły wykonawcze wydane przez organ do tego uprawniony . Z treści księgi wieczystej wynika , iż właścicielem nieruchomości tą księgą objętej jest dłużnik . Zostały zatem spełnione wszelkie warunki do dokonania wpisu wskazane przepisem art. 626 8 § 2 k.p.c.

Apelacja uczestnika postępowania sprowadza się do zakwestionowania faktu istnienia po jego stronie długu . Twierdzi bowiem , że jego obowiązek podatkowy wygasł na skutek przedawnienia . Sąd wieczystoksięgowy nie posiada kognicji do badania tej kwestii . Jeżeli skarżący twierdzi , iż dłużnikiem nie jest winien doprowadzić do obalenia tytułów wykonawczych w odrębnym postępowaniu , nie może tego żądać w postępowaniu wieczystoksięgowym.

W tym stanie rzeczy , Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw z art. 13 § 1 k.p.c. oddalił apelację . Na podstawie art. 350 § 1 w zw z art. 13 § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy sprostował oczywistą omyłkę zaskarżonego postanowienia popełnioną w sygnaturze akt sprawy .