Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 532/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 23 stycznia 2015 roku Sąd Rejonowy w Łowiczu, w sprawie z wniosku Skarbu Państwa- Zakładu Karnego w Ł. z udziałem K. G., o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu, oddalił wniosek i ustalił, że wnioskodawca i uczestnik ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie. W treści uzasadnienia Sąd I instancji podniósł, iż wezwanie do odbioru zdeponowanej kwoty nie było prawidłowe z uwagi na niewskazanie w nim terminu do odbioru depozytu oraz rygoru jaki grozi za nieodebranie depozytu w terminie. Oznaczenie terminu odbioru depozytu jest warunkiem ważności wezwania uprawnionego do odbioru.

Apelację od powyższego postanowienia złożył wnioskodawca, wnosząc o jego zmianę i stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu. W treści uzasadnienia podniósł, że wezwanie nie zostało doręczone zainteresowanemu, bowiem wysłane na adres wskazany przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wróciło z adnotacją, że adresat nieznany. W tej sytuacji wnioskodawca wezwał zainteresowanego poprzez wywieszenie wezwania do odbioru depozytu na tablicy informacyjnej w swojej siedzibie, z oznaczeniem terminu odbioru depozytu oraz zastrzeżeniem, iż w przypadku niepodjęcia depozytu przejdzie on na Skarb Państwa.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zaskarżone postanowienie podlega uchyleniu.

Stosownie do treści art. 379 punkt 5) k.p.c. nieważność postępowania zachodzi jeżeli strona została pozbawiona możności obrony swych praw. Należy podkreślić, iż Sąd drugiej instancji rozpoznaje sprawę w granicach apelacji; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania. ( art. 378 § 2 k.p.c.).

Sąd Okręgowy stwierdził nieważność postępowania przed Sądem I instancji. W postępowaniu z wniosku o stwierdzenie likwidacji niepodjętego depozytu uczestnikiem postępowania niewątpliwie jest osoba, do której należy przedmiot złożony do depozytu. Zgodnie z treścią art. 693 21 k.p.c. uczestników, którzy nie są znani lub których miejsce zamieszkania lub siedziba nie jest znane, sąd wzywa do udziału w postępowaniu przez obwieszczenie publiczne w budynku sądowym. W przedmiotowej sprawie do wniosku załączono informację z Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, z której jednoznaczne wynika, iż uczestnik został wymeldowany z adresu w S. przy ulicy (...). Co więcej kserokopie zwrotnych potwierdzeń odbioru wezwań kierowanych przez wnioskodawcę do uczestnika na etapie postępowania przedsądowego opatrzone są adnotacją „adresat nieznany”. Te okoliczności winny skłonić Sąd I instancji do wezwania do udziału w postępowaniu uczestnika poprzez obwieszczenie publiczne w budynku sądowym. Brak tego wezwania spowodował naruszenie prawa do obrony uczestnika postępowania. Wobec powyższego Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. uchylił zaskarżone postanowienie, zniósł postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazał sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego.

Przy ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Rejonowy podejmie próbę ustalenia prawidłowego adresu uczestnika postępowania. W razie nieustalenia adresu zamieszkania, Sąd I instancji, przed podjęciem rozstrzygnięcia merytorycznego w przedmiocie wniosku o stwierdzenie likwidacji niepojętego depozytu, wezwie uczestnika przez obwieszczenie w budynku sądowym.

Z powyższych względów Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji.