Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 44/15

POSTANOWIENIE

Dnia 17 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący - Sędzia SO Tomasz Tatarczyk

Sędziowie SO Barbara Braziewicz

SO Andrzej Dyrda (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 lutego 2015 r.

sprawy z wniosku wierzyciela (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P.

z udziałem B. Z.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika A.

Z.

na skutek zażalenia wnioskodawczyni

na postanowienie Sądu Rejonowego w Gliwicach

z dnia 23 października 2013 r., sygn. akt II Co 3166/13

postanawia:

1.  odrzucić zażalenie na rozstrzygnięcie zawarte w punkcie 1 zaskarżonego postanowienia;

2.  oddalić zażalenie w pozostałym zakresie.

SSO Andrzej Dyrda SSO Tomasz Tatarczyk SSO Barbara Braziewicz

Sygn. akt III Cz 44/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Gliwicach postanowieniem z dnia 23 października 2013r. odmówił wierzycielowi wydłużenia terminu do przedłożenia faktur VAT oraz oddalił wniosek wierzyciela (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci ugody sądowej z dnia 20 sierpnia 2010r. zawartej przed Sądem Rejonowym w Gliwicach w sprawie o sygn. akt VII GCo 48/10 zaopatrzonej w klauzulę wykonalności na mocy postanowienia z dnia 12 września 2011r. przeciwko B. Z., małżonce dłużnika A. Z.. Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że zgodnie z art. 787 1 k.p.c., obowiązkiem wierzyciela jest wykazanie związku pomiędzy zdarzeniem, które było źródłem powstania zobowiązania a prowadzoną przez dłużnika działalnością gospodarczą. Okoliczność, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, musi zostać wykazana przez wierzyciela za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego. Sąd uznał, że takimi dokumentami prywatnymi są faktury VAT, których numery zostały wskazane we wniosku o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie o sygn. VII GCo 48/10, gdyż były one podstawą zawarcia pomiędzy stronami wskazanej powyżej ugody sądowej. Sąd wskazał jednakże, że ani przedmiotowy wniosek wierzyciela ani akta o sygn. VII GCo 48/10 nie zawierały tych faktur, a wierzyciel, pomimo wyznaczenia mu stosownego terminu, dokumentów tych nie przedłożył. Z tych względów Sąd Rejonowy stwierdził, że wierzyciel w sposób skazany w art. 787 1 k.p.c., nie wykazał przesłanek do nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonce na tej podstawie, co skutkowało oddaleniem wniosku.

Zażalenie na to postanowienie wniósł wierzyciel, podtrzymując wniosek o nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że zażalenie, zgodnie z art. 767 4 § 1 k.p.c. zażalenie na postanowienie Sądu w postępowaniu egzekucyjnym przysługuje jedynie w wypadkach wskazanych w ustawie. Ustawodawca przyjął zatem wyjątkowy charakter zażalenia w postępowaniu egzekucyjnym, ograniczając tym samym prawo do odwołania się od postanowienia Sądu Rejonowego, sprawującego judykacyjny nadzór nad egzekucją zgodnie z art. 759 k.p.c. Dopuszczalność zaskarżenia zażaleniem postanowienia Sądu Rejonowego została uregulowana w art. 767 3 k.p.c., 768 k.p.c., 770 k.p.c., 795 k.p.c., 828 k.p.c., 839 § 2 k.p.c., art. 859 k.p.c., 870 § 2 k.p.c., art. 946 § 2 k.p.c., art. 997 k.p.c., 998 § 2 k.p.c., art. 1028 § 3 k.p.c. oraz art. 1055 k.p.c. Nadto dopuszczalne jest również wniesienia zażalenie na postanowienia oddalające skargę na czynności komornika i kończące postępowanie egzekucyjne, co ma swoją podstawę w odpowiednio stosowanym, na podstawie art. 13 § 2 k.p.c., art. 394 § 1 k.p.c. (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 1969r. III CZP 83/69). Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że wskazane w art. 394 § 1 k.p.c. zakończenie postępowania egzekucyjnego musi odnosić się do całości tego postępowania ujmowanego jako postępowanie zmierzające do wykonania tytułu wykonawczego.

Powyższe wskazuje, że Sąd Okręgowy jest uprawniony do dokonania weryfikacji postanowienia wydanego przez Sąd w postępowaniu egzekucyjnym, po jego uprzednim zaskarżeniu zażaleniem, tylko w ściśle określonych sytuacjach wyczerpująco wskazanych w kodeksie postępowania cywilnego.

Zaskarżone rozstrzygnięciem zawarte w punkcie 1 odmawiało wierzycielowi wydłużenia terminu do przedłożenia faktur VAT. Ustawa, w tym zakresie, nie przewiduje zaskarżenia takiego orzeczenia zażaleniem, co czyni wniesione zażalenie niedopuszczalnym w myśli art. 370 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c.

Dopuszczalne natomiast było zaskarżenie zażaleniem rozstrzygnięcia zawartego w punkcie 2 tego postanowienia.

Zgodnie z art. 787 1 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Podstawą odmowy nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika było nieprzedstawienie dokumentów, wskazanych w treści uzasadnienia zaskarżonego postanowienia, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W ocenie Sądu Okręgowego, zaskarżone postanowienie było zasadne, skoro wierzyciel nie przedłożył przewidzianych w art. 787 1 k.p.c. dokumentów.

Z przyczyn wskazanych powyżej, Sąd odrzucił zażalenie na podstawie art. 370 k.p.c. w związku z art. 373 k.p.c. art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. oraz oddalił zażalenie w oparciu o art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.

SSO Andrzej Dyrda SSO Tomasz Tatarczyk SSO Barbara Braziewicz