Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 969/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 marca 2015r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jacek Witkowski

Protokolant

st. sekr. sądowy Marzena Mazurek

po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2015 r. w Siedlcach na rozprawie

odwołania D. P.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 15 lipca 2014 r. Nr (...)-SER-I- (...)

w sprawie D. P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala D. P. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia 01 czerwca 2014 r. na stałe.

Sygn. akt IV U 969/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 15.07.2014r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił wnioskodawczyni D. P. przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności na dalszy okres. Pozwany ZUS powołał się na treść orzecznika komisji lekarskiej, która orzeczeniem z dnia 09.07.2014r. nie stwierdziła u wnioskodawczyni niezdolności do pracy. Ubezpieczona nie spełnia przesłanki z art. 57 ust. 1 pkt. ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013r. poz. 1440) do uzyskania prawa do renty.

Od decyzji tej odwołanie złożyła D. P., która wnosiła o jej zmianę i przyznanie prawa do renty. Odwołująca się załączyła skierowania do szpitala wystawione przez ortopedę i okulistę.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany organ rentowy wniósł o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje:

Ubezpieczona D. P. ur. (...) była uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do dnia 31.05.2014r. Przed upływem tego okresu złożyła wniosek do ZUS o przyznanie prawa do tego świadczenia na dalszy okres. W toku postępowania orzeczniczego komisja lekarska ZUS stwierdziła u wnioskodawczyni następujące schorzenia: przewlekły zespół bólowy kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, bez ubytków neurologicznych i bez upośledzenia sprawności ruchowej, stan po operacji dyskopatii C5/C6, C7 w 2003r., zespół cieśni nadgarstka po stronie prawej, jaskra z otwartym kątem przesączenia, stan po urazie oka prawego w grudniu 2012r., nadciśnienie tętnicze (k.8-9 akt lekarskich). W ocenie komisji lekarskiej ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy. Orzeczenie to stało się podstawą do wydania zaskarżonej decyzji z dnia 15.07.2014r.

W toku postępowania odwoławczego, Sąd przeprowadził dowód z opinii biegłych lekarzy; ortopedy, okulisty, kardiologa i neurologa (k. 22-23 a. s.).

Biegli po zaznajomieniu się z dokumentacją lekarską w tym złożoną na badaniu, zdiagnozowali u D. P. schorzenia w postaci: nadciśnienia tętniczego I/II stopień (...), zaburzenia lipidowe, stan po urazie oka lewego, jaskrę wtórną otwartego kąta oka lewego, zespół bólowy kręgosłupa szyjnego, stan po operacji kręgosłupa szyjnego na tle dyskopatii, zespół cieśni nadgarstka prawego i lewego, zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego. Zdaniem biegłych lekarzy, schorzenia te powodują częściową niezdolność do pracy o charakterze trwałym. W uzasadnieniu opinii biegli wskazali m. in., iż u badanej występuje całkowity brak skrętu szyi w lewo i znaczne ograniczenie skrętu w prawo. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mają charakter narastający i nie należy spodziewać się poprawy jego funkcji. Ponadto objawy ciasnoty nadgarstka prawego i lewego ze zdrętwieniem palców powodują wypadanie przedmiotów z rąk.

Pozwany organ rentowy nie złożył zastrzeżeń do opinii biegłych (k. 36). W ocenie Sądu Okręgowego opinia biegłych lekarzy jest miarodajnym i obiektywnym dowodem stanu zdrowia ubezpieczonej. Biegli wyczerpująco odnieśli się do podstawowych schorzeń opiniowanej, wskazując, iż mają one charakter trwały z uwagi na brak perspektyw na poprawę funkcjonowania kręgosłupa szyjnego. Ubezpieczona w przeszłości wykonywała pracę zarobkową jako pracownik fizyczny. Do tego typu prac wymagana jest pełna sprawność kręgosłupa, a także nadgarstków.

Z tych względów Sąd przyjął, że D. P. jest nadal częściowo niezdolna do pracy w rozumieniu art. 12 ust. z ustawy o FUS i niezdolność ta ma charakter trwały.

W związku z tym spełnia ona przesłanki do uzyskania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy emerytalno-rentowej na stałe.

Mając na uwadze powyższe, Sąd stosownie do treści art. 477 14 § 2 kpc orzekł ja w sentencji.