Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XVI GCo 51/15

POSTANOWIENIE

Dnia 11 maja 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XVI Wydział Gospodarczy w składzie:

Przewodniczący:

SSR del. Magdalena Śliwińska - Stępień

po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2015 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W.

przeciwko (...) (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w T.

o zapłatę

postanawia:

1.  uchylić postanowienie z dnia 19 marca 2015 r. wydane pod sygnaturą akt: XVI GCo 51/15;

2.  umorzyć postępowanie.

SSR del. Magdalena Śliwińska - Stępień

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2015 roku (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. złożył wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia niepieniężnego (k. 2-36).

Postanowieniem z dnia 19 marca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy oddalił wniosek o udzielenie zabezpieczenia wskazując, iż uprawniony nie uprawdopodobnił istnienia wszystkich okoliczności faktycznych, na których to opierają się roszczenia, których zabezpieczenia domaga się uprawniony w niniejszym postępowaniu (k. 380-388).

Pismem procesowym z dnia 9 kwietnia 2015 roku powód cofnął wniosek o udzielenie zabezpieczenia z dnia 11 marca 2015 roku oraz wniósł o uchylenie w całości postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 19 marca 2015 r. (sygn. akt: XVI GCo 51/15) i umorzenie postępowania w niniejszej sprawie (k. 408). Powód wskazał, iż (...) (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w T. w dniu 18 marca 2015 r. złożyła oświadczenia o rozwiązaniu Ramowej Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych wynikających ze Świadectwa Pochodzenia Nr (...) z dnia 2 marca 2010 r. oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej Wytwarzanej w (...) Nr (...) z dnia 2 marca 2010 r.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 332 § 2 k.p.c. stanowi, że w razie cofnięcia pozwu przed uprawomocnieniem się wyroku i przed jego zaskarżeniem z jednoczesnym zrzeczeniem się dochodzonego roszczenia, a za zgodą pozwanego również bez takiego zrzeczenia się, sąd pierwszej instancji uchyli swój wyrok i postępowanie w sprawie umorzy, jeżeli uzna cofnięcie takie za dopuszczalne. Do postanowień stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach, jeżeli kodeks nie stanowi inaczej (art. 361 k.p.c.).

W niniejszej sprawie powód cofnął wniosek o udzielenie zabezpieczenia z dnia 11 marca 2015 r. z racji tego, iż (...) (...)a Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w T. w dniu 18 marca 2015 r. złożyła oświadczenia o rozwiązaniu Ramowej Umowy Sprzedaży Praw Majątkowych wynikających ze Świadectwa Pochodzenia Nr (...) z dnia 2 marca 2010 r. oraz Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej Wytwarzanej w (...) Nr (...) z dnia 2 marca 2010 r.

Ponadto zgodnie z art. 355. § 1 k.p.c. Sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.

Jako, że z okoliczności sprawy nie wynika, by cofnięcie wniosku o udzielenie zabezpieczenia w niniejszej sprawie było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa należy uznać, iż powód skutecznie cofnął wniosek o udzielenie zabezpieczenia.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 332 § 2 k.p.c. i art. 355 § 1 k.p.c. w zw. 13 § 2 k.p.c. w zw. z art. z art. 361 k.p.c., Sąd orzekł jak w punkcie 1 i 2 sentencji niniejszego postanowienia.

SSR del. Magdalena Śliwińska - Stępień

ZARZĄDZENIE

- (...)

W., dnia /05/2015 r.