Pełny tekst orzeczenia

I C 1978/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 sierpnia 2015 r.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, Wydział I Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Agnieszka Piotrowska

Protokolant: sekr. sądowy Katarzyna Warzocha

po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2015 roku w Gdańsku

na rozprawie

sprawy z powództwa (...)w W.

przeciwko M. D. (1)

z udziałem interwenienta ubocznego Gminy M. G.

o eksmisję

I.  nakazuje pozwanej M. D. (1) aby opuściła i opróżniła lokal mieszkalny numer (...) położony w G. przy ulicy (...) i wydała go powódce

II.  ustala, że pozwanej M. D. (1) przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego,

III.  nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu opisanego w punkcie I wyroku do czasu złożenia przez Gminę M. G. pozwanej oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego,

IV.  odstępuje od obciążania pozwanej kosztami procesu.

Sygn. akt I C (...)

UZASADNIENIE

Powódka (...) w W. wniosła o nakazanie pozwanej M. D. (1) opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego nr (...), położonego w G. przy ulicy (...) wraz ze wszystkimi rzeczami prawa jej reprezentującymi, a także zasądzenie od pozwanej na rzecz powódki kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

W uzasadnieniu pozwu powódka podniosła, iż pozwana zajmuje wskazany lokal nr (...) przy ulicy (...) w G. bez tytułu prawnego, który to tytuł utraciła na skutek dokonanego wypowiedzenia umowy najmu, z uwagi na zaleganie z opłatami eksploatacyjnymi. Powódka wzywała pozwaną do opuszczenia oraz opróżnienia zajmowanego lokalu, jednakże bezskutecznie.

Na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2015 r. pozwana M. D. (1) wiosła o oddalenie powództwa. Według pozwanej nie posiada względem (...) w W. zadłużenia z tytuły opłat eksploatacyjnych w wysokości wskazanej w wypowiedzeniu umowy najmu.

Przewodniczący zarządzeniem z dnia 24 lipca 2015 r. dokonał zwrotu odpowiedzi na pozew pozwanej, w związku z nieuzupełnieniem braków formalnych.

Do postępowania sądowego z dniem 11 marca 2015 r. przystąpiła w charakterze interwenienta ubocznego (...) G. na podstawie art. (...) ustawy z dnia 21 czerwca 2011 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Lokal mieszkalny nr (...) położony przy ulicy (...) w G. stanowi własność (...), znajduje się zasobach (...)z siedzibą w W..

/okoliczność bezsporna/

Pozwana M. D. (1) zawarła z (...)w dniu 21.09.1998 roku umowę najmu lokalu mieszkalnego nr (...) przy ul. (...) w G.. Uprawnioną do zamieszkania była również M. D. (2) –córka M. D. (1). Umowa została zawarta na czas nieoznaczony. Obecnie lokal zajmuje jedynie M. D. (1).

/okoliczność bezsporna, nadto odpis umowy najmu- k. 37-39

Powódka pismem z dnia 23 października 2013 r. w związku z zaleganiem przez pozwaną z zapłatą czynszu oraz należnych opłat, za co najmniej trzy pełne okresy powiadomiła pozwaną o zamiarze wypowiedzenia najmu lokalu. Pismem z dnia 24.07.2014 r. roku powódka wypowiedziała pozwanej najem lokalu mieszkalnego nr (...) przy ul. (...) w G., w związku z zaległościami w opłatach z tytułu najmu lokalu za co najmniej trzy pełne okresy płatności. Łączna suma zaległości wraz z odsetkami ustawowymi na dzień 22.07.2014 roku wynosiła 26.707,84 zł.

/dowód: ostateczne wezwanie do zapłaty wraz z uprzedzeniem o zamiarze wypowiedzenia wraz z potwierdzeniem odbioru – k.22-27, wypowiedzenia umowy najmu wraz z potwierdzeniem odbioru 18-21, kartoteka finansowa –k. 14-16, zawiadomienie –k. 17/

Pozwana M. D. (1) jest osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, orzeczenie wydano na stałe. Pobiera świadczenie emerytalno – rentowe w (...) Oddział G.. Pozwana pobiera zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł miesięcznie.

/okoliczność bezsporna, nadto dowód: pismo k. 29, pismo z (...)z dnia 31.10.2013 r. -k. 30, Pismo z (...)u w G. dnia 07.11.2013 r. –k. 31 oraz z dnia 16.03.2015 r. –k. 269 /

Sąd zważył, co następuje:

Sąd ustalił okoliczności mające znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy na podstawie załączonych dokumentów, w tym w szczególności na podstawie umowy najmu, uprzedzenia o zamiarze wypowiedzenia najmu, wypowiedzenia najmu oraz pozostałych dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Ich autentyczność nie budziła wątpliwości Sądu, ani nie była ona kwestionowana przez strony postępowania.

Na podstawie art. (...)oddalił wnioski dowodowe strony pozwanej o przesłuchanie lokatorów przy ul. (...) na okoliczność postępowania powódki wobec pozwanej oraz o zabezpieczenie teczek znajdujących się w (...) jako dotyczące faktów nie mających znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Zgodnie z art. (...) właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

Zgodnie z art. (...) ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu(...)r. Nr (...) powierza (...)wykonywanie w jego imieniu i na jego rzecz prawa własności i innych praw rzeczowych w stosunku do nieruchomości stanowiących jego własność: wykorzystywanych do zakwaterowania żołnierzy zawodowych.

Nadto stosowanie do treści ust. (...). ustawy w zakresie gospodarowania nieruchomościami, o których mowa w ust. 1, przysługują (...)- uprawnienia wojewody.

Przy czym zgodnie z art. (...) przedmiotowej ustawy Agencja, obejmując we władanie składniki mienia (...) o których mowa w art.(...), wstępuje w prawa i obowiązki z nimi związane w stosunku do Skarbu Państwa oraz osób trzecich.

Zgodnie z art. (...). ustawy do opróżnienia lokalu mieszkalnego (…) przez osobę niepełnosprawną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (...) lub ubezwłasnowolnioną, wraz z osobami wspólnie z nimi zamieszkującymi, nie wydaje się decyzji o opróżnieniu lokalu mieszkalnego (…). W takim przypadku dyrektor oddziału regionalnego kieruje do sądu powszechnego pozew o opróżnienie lokalu mieszkalnego, orzeczenie o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, o wezwanie do udziału w postępowaniu gminy oraz zasądzenie odszkodowania.

Przenosząc powyższe regulacje na grunt niniejszego postępowania wskazać należy, iż powódka wykazała swą legitymację procesową do wystąpienia z powództwem o opróżnienie lokalu.

W ocenie Sądu powódka skutecznie wypowiedziała pozwanej stosunek najmu z uwagi na powstałe zadłużenie z tytułu opłat za wynajem lokalu.

Jeśli chodzi o podstawę prawną wypowiedzenia wskazać należy, iż zgodnie z treścią art. 1a ustawy z dnia z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie (...)przepisów ustawy nie stosuje się do lokali będących w dyspozycji (...) natomiast zgodnie z art. 29a. ustawy o Zakwaterowaniu (...)Do osób innych niż żołnierze zawodowi, które zajmują lokale mieszkalne będące w zasobie mieszkaniowym i internatowym (...) w zakresie nieuregulowanym w ustawie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. -(...) (...) Tym samym w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał art.(...) zgodnie z którym jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.

Wypowiedzenie zostało doręczone pozwanej do rąk własnych. Sąd przyjął, że powódka skutecznie – najpierw uprzedziła o zamiarze wypowiedzenia wyznaczając pozwanej dodatkowy terminu, do uregulowania zadłużenia, po bezskutecznym upływie którego wypowiedziała najem ze wskazaniem przyczyny tej czynności.

Wskazać należy, iż pozwana choć zakwestionowała istnienie zadłużenia, okoliczności tej jednak nie wykazała. Powódka do pozwu dołączyła kartotekę konta, tymczasem pozwana nie przedstawiła jakichkolwiek dowodów, choćby dowodów wpłat, podważających informacje zawarte w tej kartotece

Zatem uznać należało, iż powódka skutecznie wypowiedziała pozwanej umowę najmu, co za tym idzie pozwana utraciła tytuł prawny do lokalu.

Z uwagi na powyższe Sąd na mocy przepisu art. (...) orzekł jak w pkt I wyroku.

Niezależnie jednak od zasadności roszczenia powódki, w ocenie Sądu orzec należało o uprawnieniu lub braku uprawnienia pozwanej do otrzymania lokalu socjalnego. Zgodnie bowiem z wyrokiem(...) z dnia 30 października 2008 r. (...)przepis art. (...) o zakwaterowaniu(...)traktować należy jako odesłanie - uprawnienie do uzyskania lokalu socjalnego, do którego stosować należy reguły przewidziane w ustawie o ochronie praw lokatorów, który to lokal obowiązana jest dostarczyć gmina.

Zgodnie z przepisem art. (...) powołanej powyżej ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Pozwana M. D. (1) w stosunku do której orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności, należy do kręgu osób, co do których Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego (...) ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego). Przy czym, Sąd nie miał podstaw by przyjąć, że pozwana, w razie orzeczenia eksmisji, ma możliwość zamieszkania w innym lokalu.

Mając na względzie powyższe okoliczności, na podstawie art. (...) o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie (...), Sąd orzekł jak w(...)

Zgodnie z art. (...)o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, dlatego orzeczono jak w pkt (...).

W pkt (...) mając na uwadze trudną sytuację pozwanej, odstąpił od jej obciążania kosztami procesu na podstawie art. (...). Sąd odstępując od obciążania pozwanej kosztami procesu miał na uwadze obecną sytuację majątkową i zdrowotną pozwanej. Pozwana utrzymuje się jedynie ze świadczenia emerytalno – rentowego, jest osobą schorowaną – posiada znaczny stopień niepełnosprawności.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)