Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXII GWzt 7/15

UZASADNIENIE

Pozwem z dnia 6 lutego 2015 r. powódki (...) z siedzibą w L. (Wielka Brytania) oraz (...)spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. wniosły o :

1.  nakazanie pozwanym zaniechania naruszeń praw (...) do trójwymiarowych wspólnotowych znaków towarowych C. nr (...) oraz C. nr (...) - roszczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 2 w zw. z art. 9 ust. 1 lit. a-c oraz art. 102 ust. 1 Rozporządzenia

poprzez zakazanie pozwanym:

- oferowania oraz wprowadzania do obrotu towarów – zabawek składających się z sześciu płaszczyzn ułożonych geometrycznie w trzy pary równoległych płaszczyzn, przy czym każda para ułożona jest prostopadle do pozostałych dwóch par, a każda z tych płaszczyzn posiada kratkowaną strukturę utworzoną przez linie dzielące płaszczyzny na dziewięć równych segmentów – w tym zabawek oznaczonych jako (...), o wyglądzie zewnętrznym jak przedstawiono poniżej:

- używania w reklamie, w tym w Internecie w ramach domeny internetowej http://www.(...).com.pl/, wizerunku zabawek składających się z sześciu płaszczyzn ułożonych geometrycznie w trzy pary równoległych płaszczyzn, przy czym każda para ułożona jest prostopadle do pozostałych dwóch par, a każda z tych płaszczyzn posiada kratkowaną strukturę utworzoną przez linie dzielące płaszczyzny na dziewięć równych segmentów – w tym zabawek oznaczonych jako (...), o wyglądzie zewnętrznym jak przedstawiono poniżej:

2.  nakazanie pozwanym zaniechania niedozwolonych działań w stosunku do powódek, tj. deliktów nieuczciwej konkurencji z art. 3 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 1 u.z.n.k. - roszczenie określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 u.z.n.k.

poprzez zakazanie pozwanym:

-.

-

oferowania oraz wprowadzania do obrotu towarów – zabawek składających się z sześciu płaszczyzn ułożonych geometrycznie w trzy pary równoległych płaszczyzn, przy czym każda para ułożona jest prostopadle do pozostałych dwóch par, a każda z tych płaszczyzn posiada kratkowaną strukturę utworzoną przez linie dzielące płaszczyzny na dziewięć równych segmentów – w tym zabawek oznaczonych jako (...), o wyglądzie zewnętrznym jak przedstawiono poniżej:

-.

-

używania w reklamie, w tym w Internecie w ramach domeny internetowej http://www.(...).com.pl/, wizerunku zabawek składających się z sześciu płaszczyzn ułożonych geometrycznie w trzy pary równoległych płaszczyzn, przy czym każda para ułożona jest prostopadle do pozostałych dwóch par, a każda z tych płaszczyzn posiada kratkowaną strukturę utworzoną przez linie dzielące płaszczyzny na dziewięć równych segmentów – w tym zabawek oznaczonych jako (...), o wyglądzie zewnętrznym jak przedstawiono poniżej:

3.  nakazanie pozwanym usunięcia skutków niedozwolonych działań – roszczenie z art. 102 ust. 1 Rozporządzenia w zw. z art. 286 p.w.p. oraz art. 18 ust. 1 pkt 2 u.z.n.k. - poprzez zobowiązanie pozwanych do zniszczenia, na ich koszt, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, będących ich własnością towarów – zabawek składających się z sześciu płaszczyzn ułożonych geometrycznie w trzy pary równoległych płaszczyzn, przy czym każda para ułożona jest prostopadle do pozostałych dwóch par, a każda z tych płaszczyzn posiada kratkowaną strukturę utworzoną przez linie dzielące płaszczyzny na dziewięć równych segmentów ­– w tym w szczególności zabawek oznaczonych jako (...), o wyglądzie zewnętrznym jak przedstawiono poniżej:

4.  nakazanie pozwanej (...) Sp. z o.o. na jej koszt, zamieszczenia oświadczenia w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, w wyraźnie widocznym miejscu strony głównej witryny internetowej http://www.(...).com.pl/ powyżej linii łamania strony, na białym tle o rozmiarach nie mniejszych niż 900 x 250 pikseli, przy czym pole oświadczenia powinno być otoczone ramką koloru czarnego o szerokości nie mniejszej niż 3 pkt, sporządzonego czcionką Times New Roman, rozmiar 20 pkt, w kolorze czarnym, składającego się wyłącznie z następującej treści:

(...) sp. z o.o. przyznaje, że oferując oraz wprowadzając do obrotu towary – zabawki oznaczone jako (...), a także używając w reklamie wizerunku ww. zabawek naruszyła prawa ochronne do trójwymiarowych wspólnotowych znaków towarowych, chroniących kształt i wygląd zewnętrzny klasycznej K. R. oraz popełniła czyny nieuczciwej konkurencji w stosunku do (...)oraz (...) sp. z o.o. sp. k., w związku z czym wyraża ubolewanie. (...) sp. z o.o. przyznaje także, że nie łączą ani nie łączyły jej z (...) oraz (...) sp. z o.o. sp. k. żadnego rodzaju relacje prawne, organizacyjne lub gospodarcze.

oraz nakazanie (...)utrzymywania tego oświadczenia na ww. witrynie internetowej nieprzerwanie oraz w niezmienionej formie przez okres kolejnych 90 dni - roszczenie z art. 18 ust. 1 pkt 3 u.z.n.k.;

5.  nakazanie pozwanej (...), na jej koszt, opublikowania obramowanego i widocznego ogłoszenia -roszczenie z art. 18 ust. 1 pkt 3 u.z.n.k. - składającego się wyłącznie z następującej treści:

(...) sp. z o.o. przyznaje, że oferując oraz wprowadzając do obrotu towary – zabawki oznaczone jako (...), a także używając w reklamie wizerunku ww. zabawek naruszyła prawa ochronne do trójwymiarowych wspólnotowych znaków towarowych, chroniących kształt i wygląd zewnętrzny klasycznej K. R. oraz popełniła czyny nieuczciwej konkurencji w stosunku do (...) oraz (...) sp. z o.o. sp. k., w związku z czym wyraża ubolewanie. (...) sp. z o.o. przyznaje także, że nie łączą ani nie łączyły jej z (...) oraz (...) sp. z o.o. sp. k. żadnego rodzaju relacje prawne, organizacyjne lub gospodarcze.

o powierzchni 210 x 104 mm, w czasopiśmie (...) w dziale (...) jako ogłoszenie płatne, przy użyciu łatwo czytelnej czcionki, nie mniejszej niż 15 Times New Roman, w formie jednorazowej publikacji w terminie 60 dni od daty uprawomocnienia się orzeczenia;

6.  w wypadku niezastosowania się przez (...) w wyznaczonym terminie do nakazu, o którym mowa w pkt 5 petitum pozwu lub też w przypadku gdyby (...) złożyła oświadczenie o innej treści bądź formie niż nakazana, wnosimy o upoważnienie Powódek do publikacji oświadczenia, o którym mowa w pkt 5 petitum niniejszego pozwu, na koszt (...) oraz o zobowiązanie (...) do zwrotu poniesionych z tego tytułu przez powódki kosztów;

7.  ewentualnie w wypadku nieuwzględnienia przez Sąd roszczeń, o których mowa w pkt. 4 i 5 petitum niniejszego pozwu, wnosimy o nakazanie pozwanej (...), na jej koszt, podania do publicznej wiadomości informacji o orzeczeniu wydanym w niniejszym postępowaniu poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej http://www.(...).com.pl/ oraz w czasopiśmie (...) w sposób i w formie określonej w okt. 4-5 petitum pozwu – roszczenie z art. 102 ust. 1 Rozporządzenia w zw. z art. 287 ust. 2 p.w.p. w zw. z art. 296 ust. 1a p.w.p.

(dowód: pozew k. 2-78)

Sąd ustalił, co następuje:

Powodowi (...) Ltd. służą prawa wyłączne do m.in.:

1)  trójwymiarowego wspólnotowego znaku towarowego nr (...) ,

2)  trójwymiarowego wspólnotowego znaku towarowego nr (...) .

(dowody: świadectwa rejestracji, wydruki z (...) k. 205-220, 248-273).

Ww. wspólnotowe znaki towarowe są przedmiotem odpowiednich postępowań toczących się przed Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego o ich unieważnienie. (dowody: wydruki z (...) k. 208-211, 254-257)

Sąd zważył następująco:

Zgodnie z art. 104 ust. 3 Rozporządzenia Rady (WE) nr 207/2009 z 26 lutego 2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego, jeżeli nie występują szczególne podstawy dla kontynuowania rozprawy, sąd w sprawach wspólnotowych znaków towarowych rozpatrujący powództwo określone w art. 96, inne niż powództwo w sprawie o stwierdzenie braku naruszenia, zawiesza postępowanie z urzędu po przesłuchaniu stron lub na wniosek jednej ze stron po przesłuchaniu pozostałych stron, w przypadku gdy ważność wspólnotowego znaku towarowego jest przedmiotem postępowania przed innym sądem w sprawach wspólnotowych znaków towarowych z powodu roszczenia wzajemnego lub w przypadku, gdy wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia lub unieważnienie został już zgłoszony do Urzędu ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, jeżeli nie występują szczególne podstawy dla kontynuowania rozprawy, Sąd obowiązany jest z urzędu zawiesić postępowanie po przesłuchaniu stron w przypadku, gdy wniosek o unieważnienie został już zgłoszony do Urzędu.

Sąd nie znalazł szczególnych podstaw dla kontynuowania rozprawy. W związku z tym, wobec toczących się postępowań w (...) w sprawie unieważnienia wspólnotowych znaków towarowych będących przedmiotem niniejszego postępowania, winien był zawiesić niniejsze postępowanie.

W związku z tym należało orzec jak w sentencji.

SSO Jadwiga Smołucha

ZARZĄDZENIE

1)  (...)

2)  (...)