Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. III RC 154/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 października 2015 r.

Sąd Rejonowy w Olkuszu III Wydział Rodzinny i Nieletnich

w składzie następującym:

Przewodniczący SSR Barbara Halamus-Dyląg

Protokolant Małgorzata Lasoń

po rozpoznaniu w dniu 20 października 2015 r. w Olkuszu

na rozprawie

sprawy z powództwa A. K. (1) działającej w imieniu małoletniej

K. K.

przeciwko J. K. (1)

o alimenty

I.  Zasądza od pozwanej J. K. (1) PESEL (...) na rzecz małoletniej powódki K. K. PESEL (...) alimenty w wysokości po 200,00 złotych (dwieście złotych) miesięcznie, płatne do rąk jej matki A. K. (1) do dnia 5-go każdego następującego po sobie miesiąca z góry z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat, poczynając od dnia – 15 czerwca 2015r.;

II.  W pozostałej części powództwo oddala ;

III.  Wyrokowi w pkt. I-szym nadaje rygor natychmiastowej wykonalności;

IV.  Odstępuje od obciążania pozwanej kosztami sądowymi w sprawie.

Sygn.akt. III RC 154/15

UZASADNIENIE

A. K. (1) działająca imieniem małoletniej powódki K. K. w pozwie z dnia 15 czerwca 2015r. wniosła do tut. Sądu pozew o zasądzenie od pozwanej J. K. (1) alimentów na rzecz małoletniej powódki w kwocie po 1.000 złotych miesięcznie, płatnych do dnia 5-go każdego miesiąca wraz z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat oraz zasądzenie od pozwanej na rzecz matki małoletniej powódki kosztów postępowania. W tym samym pozwie matka małoletniej powódki wniosła o udzielenie zabezpieczenia powództwa poprzez zobowiązanie pozwanej J. K. (1) do uiszczania na rzecz małoletniej powódki tytułem alimentów kwoty po 600 złotych miesięcznie do dnia 5-go każdego miesiąca z góry z ustawowymi odsetkami w razie uchybienia terminu płatności którejkolwiek z rat – do czasu zakończenia postępowania.

W uzasadnieniu pozwu matka małoletniej powódki podała , iż w przeszłości przez kilka lat pozostawała w nieformalnym związku z B. K. (1) z którego pochodzi małoletnia powódka K. K. oraz jej starszy brat – A. K. (2). Małoletnia powódka K. K. urodziła się przedwcześnie dnia 28 marca 2013r. w 32 tygodniu ciąży. Skutki przedwczesnego porodu odbiły się znacząco na zdrowiu małoletniej powódki , która wymaga ciągłej specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji . Obecnie powódka pozostaje pod opieką szeregu (...) Szpitala (...) w P. oraz Szpitala (...) w K.. Małoletnia powódka jest stale rehabilitowana w ośrodku rehabilitacyjnym w W.. Część wizyt lekarskich i badań medycznych małoletniej powódki z uwagi na odległe terminy odbywają się prywatnie. Ojciec małoletniej powódki B. K. (2) ma zasądzone na jej rzecz alimenty w kwocie po 800 złotych miesięcznie , których nie płaci , uchylając się od podjęcia legalnego zatrudnienia , a egzekucja tych alimentów jest bezskuteczna. Matka małoletniej powódki próbuje sobie radzić sama , jednakże brakuje jej pieniędzy na podstawowe rzeczy , tym bardziej że ma na utrzymaniu jeszcze dwóch synów. Z powodu nie alimentacji B. K. (1) względem powódki oraz syna A. K. (2) część potrzeb małoletniej powódki pozostaje niezaspokojona , a ona sama znajduje się w niedostatku. Pozwana J. K. (1) – babka ojczysta małoletniej powódki posiada stałe dochody , pobiera emeryturę w wysokości 2.000 złotych i winna przyczyniać się do utrzymania małoletniej powódki. Sąd Okręgowy w Krakowie w innej sprawie toczącej się wcześnie przed tut. Sądem zasądził od pozwanej na rzecz jej wnuka A. K. (2) alimenty w wysokości po 200 złotych miesięcznie , które pozwana regularnie płaci.

Pozwana J. K. (1) w odpowiedzi na pozew z dnia 14 lipca 2015r. ( k. 36 ) wniosła o oddalenie powództwa w całości i podniosła , że otrzymuje emeryturę w wysokości 2077 złotych miesięcznie wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym i jest to jej jedyny dochód . Jest osobą wymagającą stałego leczenia i zażywania leków , których koszt wynosi 100 złotych miesięcznie. Nadto mieszka w domu jednorodzinnym , a koszty jego utrzymania wynoszą ok. 630 złotych miesięcznie. Dodatkowo spłaca kredyt zaciągnięty w E. w miesięcznych ratach wynoszących 356 złotych i kredyt odnawialny w A. Banku w ratach miesięcznych wynoszących 214,72 złotych. Pozwana podała , że po zapłaceniu rat kredytów i opłat za dom oraz wykupieniu leków nie pozostają jej żadne środki finansowe do swobodnej dyspozycji , a najczęściej brakuje ich na wyżywienie i leki.

Postanowieniem tut. Sądu z dnia 16 czerwca 2015r. zmienionym na skutek zażalenia A. K. (1) postanowieniem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 17 sierpnia 2015r. sygn.XI 1 Cz360/15 Sąd udzielił zabezpieczenia powództwa przez zobowiązanie pozwanej J. K. (1) do łożenia na rzecz małoletniej powódki K. K. alimentów w kwocie po 200 złotych miesięcznie płatne z góry do rąk jej matki A. K. (1) do dnia 5-go każdego miesiąca z ustawowymi odsetkami w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat poczynając od dnia 15 czerwca 2015r. – do czasu zakończenia postępowania oraz oddalił wniosek o udzielenie zabezpieczenia w pozostałym zakresie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Małoletnia K. K. jest córką A. K. (1) i B. K. (2) pochodzącą z ich trwającego w przeszłości kilka lat nieformalnego związku. Ze związku tego pochodzi także syn stron – małoletni A. K. (2) , który ma aktualnie 10 lat i jest uczniem szkoły podstawowej , pozostaje pod opieką matki. A. K. (1) wychowuje także 11 -letniego syna D. K. pochodzącego z jej małżeństwa z Ł. K. z którym powódka jest po rozwodzie. Pozwany B. K. (2) także jest po rozwodzie , a z małżeństwa ma dwoje pełnoletnich i samodzielnych dzieci.

Sąd Rejonowy w Olkuszu wyrokiem z dnia 13 grudnia 2010r. w sprawie o sygn.akt III RC 279/10 zasądził od B. K. (2) na rzecz małoletniego A. K. (2) alimenty w kwocie po 600 złotych miesięcznie płatne do rąk jego matki A. K. (1) , a wyrokiem z dnia 21 maja 2014r. w sprawie o sygn.akt III RC 313/13 tut. Sąd zasądził od B. K. (2) na rzecz małoletniej powódki K. K. alimenty w kwocie po 800 złotych miesięcznie płatne do rąk jej matki A. K. (1).

Na podstawie obu powołanych tytułów wykonawczych Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Olkuszu – M. M. prowadzi postępowanie egzekucyjne , które jest bezskuteczne. Stan zadłużenia na rzecz małoletniej powódki K. K. na dzień 08.07.2015r. wynosi ok. 21.831 złotych , a na rzecz syna A. K. (2) ok. 30.000 złotych.

Wyrokiem tut. Sądu z dnia 28 października 2014r. wydanym w sprawie o sygn. III RC 371/13 , a zmienionym wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 19 lutego 2015r. sygn. XI 1 Ca 2/15 , zasądzono od pozwanej J. K. (1) na rzecz jej małoletniego wnuka A. K. (2) alimenty w kwocie po 50 złotych za okres od 30 października 2013r. do dnia 30 czerwca 2014r. oraz po 200 złotych miesięcznie poczynając od 1 lipca 2014r. – płatne do rąk matki A. K. (1).

Dowody : akta spraw tut. Sądu o sygn. III RC 313/13 i sygn.akt III RC 371/13 , zaświadczenie Komornika Sądowego z dnia 08.07.2015r. o bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego , oraz stanu sprawy K. 84/13 k.19-20 , zeznania matki małoletniej powódki A. K. (1) k. 116.

Małoletnia K. K. ma aktualnie 2 i pół roku. Małoletnia powódka urodziła się przedwcześnie dnia 28.03.2013r. – w 32 tygodniu ciąży i po urodzeniu została przewieziona w celu ratowania życia do Szpitala (...) w Z. , gdzie przebywała ok. 3 miesiące tj. do początku czerwca 2013r. na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Następnie małoletnia powódka została przewieziona do Centrum (...) w S. , gdzie przebywała kilka dni. U małoletniej powódki zdiagnozowano dysplazję oskrzelowo – płucną oraz wrodzoną niedoczynność tarczycy , a także zaburzenia neurorozwojowe – obniżone napięcie mięśniowe z asymetrią. Od czasu opuszczenia szpitali małoletnia powódka wymaga nadal ciągłej specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji. Małoletnia powódka nadal pozostaje pod opieką (...) Szpitala (...) w P. tj. poradni patologii noworodka , poradni laryngologicznej , poradni pulmonologicznej , poradni kardiologicznej , poradni endokrynologicznej , poradni gastrycznej , oraz Szpitala (...) w K. – poradni okulistycznej. Ze względu na bardzo odległe terminy w poradni endokrynologicznej powódka zapewnia córce opiekę endokrynologa w prywatnym gabinecie w K. gdzie koszt jednej wizyty wynosi 200 złotych. Od dnia 12.06.2013r. nieprzerwanie małoletnia powódka odbywa rehabilitację w Ośrodku (...) w W. , zajęcia z neurologopedii i zajęcia pedagogiczne , terapię psychologiczną – łącznie 2-3 razy w tygodniu na które wraz z córką jeździ własnym samochodem jej matka A. K. (1) , ponosząc każdorazowo koszt ok. 40 złotych na paliwo. W (...) w W. małoletnia powódka pozostaje pod opieką neurologa.

Małoletnia powódka posiada orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju , co daje jej możliwość rehabilitacji i wspomagania w (...) w W. oraz posiada orzeczenie o stopieniu niepełnosprawności na okres do dnia 20 listopada 2015r. Małoletnia K. K. zażywa stale leki.

Od kwietnia 2015r. małoletnia powódka uczęszcza do przedszkola integracyjnego w O. w którym jej matka płaci opłatę stałą w wysokości 150 złotych miesięcznie. Wcześniej przez ponad rok małoletnia powódka uczęszczała do żłobka za który matka płaciła ok. 600 złotych miesięcznie. W miesiącach kwietniu i maju 2015r. matka małoletniej powódki została zwolniona z opłaty za posiłki powódki w przedszkolu , które finansował w całości (...) w O..

Dowody : akta spraw tut. Sądu o sygn. III RC 313/13 i sygn.akt III RC 371/13 , , zeznania matki małoletniej powódki A. K. (1) k. 116.

A. K. (1) jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w Urzędzie Miasta i Gminy w O. na stanowisku inspektora z wynagrodzeniem około 2.140 złotych. Ponadto powódka wykonuje inne prace na rzecz Urzędu Miasta i Gminy w O. na podstawie zawieranych umów zlecenia takich taj obsługa komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego , w wyborach Prezydenta , wyborach parlamentarnych , przygotowywanie druków do pracy tych komisji i z tego tytułu osiągnęła dochody w okresie od maja 2014r. do sierpnia 2015r. w kwocie 1.239 złotych brutto. W 2015r. powódka otrzymała kwotę 5.000 złotych zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego z tytułu ulgi na dzieci. Powódka ukończyła 2 lata temu studia podyplomowe dot. mediacji sądowej i została wpisana na listę mediatorów Polskiego Centrum Mediatorów jako mediator w sprawach cywilnych , rodzinnych i gospodarczych , a od bieżącego roku także w sprawach karnych. Powódka płaci składkę w kwocie 120 złotych rocznie ale nie jest aktywnym mediatorem z uwagi na brak czasu koniecznego do aktywnego wykonywania zajęć związanych z pracą mediatora sądowego. Obecnie powódka jest w trakcie odbywania innych studiów podyplomowych.

Dowód : zaświadczenie Burmistrza MiG O. z dnia 27.07.2015r. k. 69 , Centralny Rejestr Umów (...) O. 2014-2015 k. 111 , zeznania matki małoletniej powódki A. K. (1) k. 116 , zaświadczenia Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia 10.07.2015r. k. 21-23.

A. K. (1) zamieszkuje z trójką małoletnich dzieci w mieszkaniu własnościowym i ponosi opłaty związane z jego utrzymaniem w wysokości około 1.000 złotych miesięcznie. Matka małoletniego powoda jest właścicielem samochodu osobowego marki R. (...) rok prod. 1999 , koszt utrzymania tego samochodu wynosi 450 złotych rocznie ( koszty przeglądu samochodu i ubezpieczenia ). Samochód jest powódce niezbędny do zapewnienia córce rehabilitacji , a dzieciom specjalistycznej opieki lekarskiej.

A. K. (1) spłaca pożyczkę z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w kwocie 1.700 złotych , w ratach po 160 złotych miesięcznie , która jest potrącona z jej wynagrodzenia za pracę. Ponadto powódka posiada zadłużenie na kartach kredytowych w łącznej wysokości 20.000 złotych. Zadłużenie to powstawało sukcesywnie przez kilka lat w okresie nie alimentacji B. K. (1) na rzecz małoletnich dzieci , a środki pobierane z kart kredytowych A. K. (1) przeznaczała na bieżące życie rodziny oraz leczenie i rehabilitację małoletniej powódki.

Dowód : decyzja (...) w O. z dnia 10.04.2015r. k. 6 , zeznania matki małoletniej powódki A. K. (1) k. 116 , akta sprawy tut. Sądu sygn..akt III RC 371/13.

Matka małoletniej powódki korzysta z pomocy Ośrodka Pomocy (...) w O. w postaci zasiłków celowych. Otrzymuje także zasiłki pielęgnacyjne na małoletnią powódkę i małoletniego syna A. w kwocie po 153 złote na każdego z nich. Powódka nie otrzymuje zasiłku rodzinnego na dzieci albowiem jej dochody przekraczają ustawowy próg od którego uzależnione jest jego przyznanie. Nie korzysta także z dofinansowania do czynszu mieszkania. Małoletnia powódka wymaga specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego i w związku z tym A. K. (1) złożyła do (...) w O. wniosek o jego dofinansowanie z (...) i dofinansowanie to otrzymała w wysokości 60 % wartości zakupionego sprzętu. Wkład własny A. K. (1) za zakup tego sprzętu wyniósł 40% jego wartości tj. około 1.200 złotych. A. K. (1) złożyła do tut. Sądu pozew przeciwko B. K. (2) o zwrot połowy poniesionych kosztów zakupu tego sprzętu. Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Ponadto powódce pomagają finansowo jak i w opiece nad dziećmi rodzice i siostra.

Dowód : zeznania matki małoletniej powódki A. K. (1) k. 116.

Pozwana J. K. (1) ma 76 lat , jest emerytką , pobiera emeryturę w wysokości 2077 złotych miesięcznie wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym , nie posiada innych dochodów. Pozwana zamieszkuje w domu rodzinnym , którego jest współwłaścicielem w 1/3 części wraz z synem B. K. (1) , który z nią mieszka i synem J. K. (2) , którego miejsce pobytu od około 10 lat jest nieznane i z którym pozwana nie ma żadnego kontaktu. Pozwana w całości ponosi koszty utrzymania domu w którym mieszka z synem , które wynoszą około 600 złotych miesięcznie. Na koszty te składają się : opłata za światło , opłata za telefon i internet , opłata za wodę , podatek od nieruchomości , opłata za wywóz śmieci , kwota 300 złotych miesięcznie za zakup węgla ( 5 ton – 3600 złotych na rok ). Ponadto pozwana płaci składkę ubezpieczenia na życie w wysokości 23,60 złotych miesięcznie ( kwota 77 złotych – raz na kwartał ).

Pozwana J. K. (1) jest obciążona dwoma kredytami. Pierwszy kredyt pozwana zaciągnęła cztery lata temu w EuroBank w wysokości 20.000 złotych z i spłaca go w ratach po 356 złotych miesięcznie. Drugi kredyt w kwocie 15.000 zł został zaciągnięty jeszcze za życia męża pozwanej który zmarł w 2007r. w Banku (...). Do spłaty z tego kredytu pozostała pozwanej na miesiąc październik 2014r. kwota 5.000 zł. Pozwana w październiku 2014r. zawarła z A. Bank umowę kredytu konsolidacyjnego na kwotę 8.000 złotych na podstawie którego AliorBank spłacił kredyt pozwanej w (...) w wysokości 5.000 złotych , a pozostała kwota 3.000 złotych pozostała do dyspozycji pozwanej. Kredyt w AliorBank pozwana spłaca w ratach po 214 złotych miesięcznie. Łącznie raty zobowiązań finansowych pozwanej wynoszą 570 złotych miesięcznie. Z kwoty 3.000 złotych , która pozostała pozwanej do dyspozycji po zawarciu z AliorBank umowy kredytu konsolidacyjnego pozwana zapłaciła w lutym 2015r. zaległe alimenty na rzecz wnuka A. K. (2) w kwocie ok. 2.000 złotych. Pozwana płaci regularnie alimenty na rzecz wnuka A. K. (2) w kwocie po 200 złotych miesięcznie , a także od połowy czerwca 2015r. płaci alimenty na rzecz wnuczki K. K. także w kwocie 200 złotych miesięcznie.

Pozwana J. K. (1) pozostaje w stałym specjalistycznym leczeniu w związku z chorobą serca i nadciśnieniem , wrzodami na żołądku , chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa , okulistycznie w związku z zaćmą. Na leki wydaje około 100 złotych miesięcznie.

Pozwana utrzymuje dorosłego syna , a ojca małoletniej powódki B. K. (1) , który nie ma stałej pracy , podejmuje prace dorywcze. Kontakty B. K. (1) z małoletnimi dziećmi tj. A. K. (2) i K. K. odbywają się w domu pozwanej dwa razy w miesiącu ( II i IV niedziela każdego miesiąca ) , a także w wakacje i ferie. Pozwana pomaga wówczas w opiece nad wnukami , przygotowuje im posiłki , kupuje słodycze.

Dowód : zeznania pozwanej J. K. (1) k.119 , Decyzja ZUS z dnia 2.03.2015r. k. 39 , decyzja Burmistrza MiG O. w sprawie podatku od nieruchomości k. 40 , rachunki i faktury dotyczące utrzymania pozwanej k. 41-46 , k.105-107 , umowa o kredyt konsolidacyjny k.95-103.

Powyższy stan faktyczny Sąd oparł na powołanych powyżej dowodach , a poczynione na ich podstawie ustalenia uznał za dostateczne do rozstrzygnięcia sprawy. Sąd oddalił wniosek o przesłuchanie świadka P. W. albowiem uznał , że okoliczności dla których świadek został zawnioskowany przez stronę powodową nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Sąd zważył , co następuje :

Materialnoprawną podstawą rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie są przepisy art. 128, art. 129 § 1, art. 132, , art. 133 § 2 i art. 135 krio.

Art. 128 krio wskazuje podmioty zobowiązane w stosunku alimentacyjnym stanowiąc, że obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Regułę tą dopełnia art. 129 krio , który w § 1 wskazuje kolejność ustalania zobowiązanych do alimentacji: zstępni przed wstępnymi, wstępni przed rodzeństwem, a jeśli jest kilku zstępnych lub wstępnych-obciążeni są bliżsi stopniem przed dalszymi.

Zgodnie z art. 132 krio, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. To rodzic jest obowiązany w pierwszym rzędzie zaspokoić potrzeby dziecka, a dopiero w dalszej kolejności powstaje obowiązek dziadków, który ma charakter nie konkurencyjny, ale subsydiarny i uzupełniający względem obowiązku alimentacyjnego rodziców. Istotą normy art. 132 nie jest przerzucanie obowiązku alimentacyjnego na dalszych wstępnych, w sytuacji gdy bliżsi krewni mogą temu obowiązkowi podołać. Wynika z tego , że obowiązek alimentacyjny dalszych krewnych nie powstaje dopóki istnieje choćby jeden z krewnych bliższych stopniem zdolny do spełnienia swego obowiązku.

Ponadto w kontekście roszczenia matki małoletniego powoda względem babki powoda znajduje zastosowanie art. 133 § 2 krio wskazujący stan niedostatku, jako przesłankę warunkującą uprawnienie do świadczeń alimentacyjnych. Niedostatek to obiektywnie uwarunkowana (niezależna od woli) sytuacja osoby zainteresowanej, w której nie może ona własnymi siłami zaspokoić w całości lub części swych usprawiedliwionych potrzeb, a nadto nie może zapewnić sobie dodatkowych źródeł dochodu z racji braku koniecznych kwalifikacji, których z kolei nie może nabyć z uwagi na konieczność sprawowania opieki czy też z uwagi na stan zdrowia. Innymi słowy jest to sytuacja, kiedy osoba dochodząca roszczenia nie ma możliwości majątkowych i zarobkowych pozwalających sprostać swoim uzasadnionym potrzebom, a dodatkowo nie jest zdolna własnymi siłami i przy pomocy własnych środków zapewnić sobie właściwych warunków bytowych. Stan ten usuwają wszelkie dochody, jakie uprawniony do alimentacji może osiągnąć i spożytkować na zaspokojenie swoich potrzeb nakreślonych przez art. 135 krio.

W kontekście powyżej powołanych przepisów prawa Sąd uznał , że powództwo małoletniej K. K. jest częściowo zasadne.

W układzie rodzinnym małoletniej powódki istnieją osoby zobowiązane w bliższym stopniu , a więc jej matka i ojciec. To oni w pierwszej kolejności na mocy powołanych przepisów są zobowiązani do łożenia na utrzymanie dziecka. Sąd jednak ustalił , że ojciec nie wywiązuje się z nałożonego na niego obowiązku alimentacyjnego względem córki , a egzekucja należnych jej od niego alimentów bieżących i zaległych ( w kwocie ponad 20.000 zł ) jest bezskuteczna , zaś dochody matki małoletniej powódki są niewystarczające aby zaspokoić wszystkie usprawiedliwione potrzeby małoletniej powódki. Wskazać w tym miejscu należy , że z uwagi na niepełnosprawność małoletniej K. K. i konieczność zapewnienia jej stałej specjalistycznej opieki medycznej i rehabilitacji , koszty utrzymania małoletniej powódki są bardzo wysokie , wyższe aniżeli zdrowego , przeciętnego dziecka w jej wieku. Niemożność pokrycia pilnych potrzeb małoletniej powódki z własnych dochodów doprowadziła jej matkę A. K. (1) do sytuacji w której stan jej zadłużenia w bankach i zakładzie pracy wynosi ponad 20.000 złotych , a zobowiązania te powódka musi spłacać na bieżąco. Sąd dał wiarę powódce , że środki finansowe , które powódka pobierała z kart kredytowych przeznaczała przez kilka ostatnich lat na leczenie i rehabilitację córki oraz utrzymanie rodziny oraz że gdyby nie uchylanie się B. K. (1) od łożenia zasądzonych alimentów na dzieci problem jej zadłużenia by nie istniał. Powódka wykazała , że łączna kwota zadłużenia B. K. (1) względem dwójki jej dzieci z tytułu niepłaconych alimentów wynosi ponad 50.000 złotych. W powyższych okolicznościach Sąd uznał , że A. K. (1) znalazła się w takiej sytuacji materialnej , która nie pozwala w pełni na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb małoletniej powódki , a są to wciąż potrzeby naglące i przez to K. K. znalazła się w niedostatku.

Pojęcie „niedostatku” jest względne i odnosi się ono do takiego stanu „gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania , a także gdy sytuacja materialna osoby uprawnionej nie pozwala w pełni na zaspokojenie jej usprawiedliwionych potrzeb” / por.orz.SN z 23.10.1962r. (...).

Uznając , że małoletnia K. K. znalazła się w niedostatku Sąd w dalszej kolejności zważył czy i w jakim zakresie obowiązek alimentacyjny może obciążyć zobowiązaną w dalszej kolejności - pozwaną J. K. (1). Wymieniona w ocenie Sądu jest w stanie , bez popadnięcia w niedostatek świadczyć alimenty w kwocie 200 złotych miesięcznie na rzecz małoletniej wnuczki K. K.. Pozwana pobiera emeryturę w kwocie 2077 złotych miesięcznie. Kwota 1677 złotych pozostała do dyspozycji pozwanej , po uwzględnieniu niniejszej kwoty alimentów na rzecz wnuczki K. oraz takiej samej kwoty alimentów zasądzonych na rzecz wnuka A. zapewni zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb samej pozwanej. Zasądzenie alimentów w kwocie przewyższającej 200 złotych miesięcznie stanowiłoby jednak nadmierne obciążenie dla pozwanej , która mogłaby popaść w stan niedostatku.

Sąd zwraca w tym miejscu uwagę , że obowiązek alimentacyjny babci względem wnuka nie może polegać na przerzuceniu na nią niespełnionego obowiązku alimentacyjnego ojca dziecka, może ona bowiem być zobowiązana jedynie do takich świadczeń na jakie pozwalają jej możliwości majątkowe , przy uwzględnieniu również jej usprawiedliwionych potrzeb ( zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 1976r. III CRN 205/76 ).

Z tego względu w pozostałym zakresie Sąd oddalił powództwo jako zbyt wygórowane.

W oparciu o treść art. 333 § 1 pkt 1 kpc Sąd nadał wyrokowi w pkt 1 rygor natychmiastowej wykonalności.

O kosztach sądowych związanych z niniejszym postępowaniem orzeczono w oparciu art. 102 k.p.c.

.