Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt III RC 187/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 października 2015r.

Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze III Wydział Rodzinny i Nieletnich w następującym składzie:

Przewodniczący:SSR Mirosław Rogowski

Protokolant:Dorota Osojca

po rozpoznaniu w dniu 16 października 2015r. w Kamiennej Górze

sprawy z powództwa L. S.

przeciwko B. S.

o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

1.  ustala, że z dniem 01.08.2015r. wygasł obowiązek alimentacyjny powoda L. S. względem pozwanego B. S.,

2.  nie obciąża pozwanego obowiązkiem zwrotu powodowi kosztów procesu.

Sygn. IIIRC 187/15

UZASADNIENIE

L. S. domagał się ustalenia, że wygasł jego obowiązek alimentacyjny wobec pozwanego B. S. oraz zasądzenia od niego kosztów postępowania. Żądanie pozwu uzasadnił tym, że jest ojcem pozwanego posiada obowiązek alimentacyjny skonkretyzowany na kwotę 600 zł. Podniósł, że pozwany zakończył już swoją edukację, posiada odpowiednie wykształcenie i jest w stanie sam się utrzymywać i faktycznie to czyni.

W odpowiedzi na pozew (k. 7) pozwany uznał powództwo potwierdzając, że jest dorosły i zdolny do samodzielnej egzystencji. Sprzeciwił się jedynie żądaniu zasądzenia na rzecz powoda kosztów procesu oceniając, że będzie to stanowiło dla niego zbyt duże obciążenie finansowe. Na rozprawie (k. 9) nie zgodził się też z tym, aby obowiązek alimentacyjny zobowiązanego wygasł już w lipcu 2015 r. z uwagi na krótki czas od zakończenia nauki.

Sąd ustalił:

Pozwany jest synem powoda, który posiada wobec niego obowiązek alimentacyjny skonkretyzowany na kwotę 600 zł miesięcznie w ugodzie sądowej z 14. 05. 2014 r.

dowód: ugoda – k. 25 akt IX RC 70/14

Wówczas B. S. miał 18 lat i uczył się w III klasie Technikum Logistycznego w K.. Nie miał źródeł samodzielnego utrzymania się ani majątku. Zamieszkiwał z matką, która zaspokajała jego potrzeby, także ze środków otrzymywanych na ten cel od L. S.

dowód: akta IX RC 70/14

Pozwany zakończył edukację: w kwietniu naukę w technikum, w maju zdawał egzamin maturalny, w czerwcu natomiast – zawodowy. Od września 2015 r. podjął stałe zatrudnienie. Powód alimentował go do lipca 2015 r. Począwszy od sierpnia zaprzestał przesyłania pieniędzy (okoliczności bezsporne).

Sąd zważył:

Zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. rodzice mają obowiązek alimentacyjny wobec dzieci do czasu, aż te będą w stanie utrzymać się samodzielnie. W doktrynie prawa rodzinnego i judykaturze przyjmuje się, że dziecko nabywa zdolność do samodzielnego utrzymania się jeżeli zdobyło już kwalifikacje zawodowe stosownie do swoich zainteresowań i uzdolnień, jest w stanie podjąć zatrudnienie i możliwość jego uzyskania jest realna. Taka sytuacja występuje – w ocenie Sądu - po stronie pozwanego B. S.. Ukończył on bowiem szkołę średnią i nie zamierza kontynuować edukacji. Jest zdolny do pracy i od września 2015 r. podjął faktycznie stałe zatrudnienie.

Z uwagi na powyższe sąd uwzględnił żądanie pozwu L. S. ustalając że jego obowiązek alimentacyjny ustał począwszy od sierpnia 2015 r. W lipcu zapłacił alimenty w zasądzonej kwocie i zrobił to - w ocenie Sądu - prawidłowo, gdyż trudno przyjąć, że od razu, w pierwszym miesiącu po formalnym zakończeniu nauki, pozwany mógł podjąć zatrudnienie i uzyskać wynagrodzenie z możliwością utrzymywania się z niego.

Na podstawie art. 102 k.p.c. Sąd odstąpił od obciążania pozwanego obowiązkiem zwrotu powodowi kosztów procesu. Kierował się tym, że wystąpienie z pozwem w tej sprawie nie było konieczne dla osiągnięcia zamierzonego rezultatu, a ponadto - pozwany dopiero we wrześniu 2015 r. rozpoczął pracę, uzyskał co najwyżej jedno wynagrodzenie i jego sytuacja materialna jest na razie trudna.