Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XC 167/15

UZASADNIENIE

Powód (...) (Luxembourg) SA w L. wniósł o zasądzenie od pozwanego A. C. kwoty 294,90 złotych wraz z odsetkami ustawowymi, tytułem niezapłaconych należności z dwóch faktur za usługi telekomunikacyjne, którą to wierzytelność powód nabył od wierzyciela pierwotnego (...) SA.

Pozwany A. C. w sprzeciwie od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym, wniósł o oddalenie powództwa i podniósł, iż odstąpił od umowy z wierzycielem pierwotnym w ustawowym terminie.

Sąd ustalił, co następuje

W połowie 2011 roku pozwany A. C. skontaktował się telefonicznie z wierzycielem pierwotnym (...) SA, gdzie zaoferowano mu internet mobilny. Z ramienia operatora rozmowy z pozwanym prowadził M. Z.. Ustalono, iż abonament będzie wynosił 40 złotych miesięcznie. Pozwany zawarł umowę jako konsument i na odległość, został więc poinformowany o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni. Pozwany otrzymał modem ze złączem USB oraz dostęp do sygnału internetu mobilnego. Ze względu na niezadowalającą szybkość Internetu pozwany w terminie 10 dni, tj. w dniu 13 czerwca 2011 roku wysłał do operatora pismo polecone drogą pocztową z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy, a następnie odesłał otrzymany modem. Pomimo tego, po upływie około miesiąca otrzymał fakturę VAT, a następnie kolejną. Próby telefonicznego wyjaśnienia sprawy u operatora okazały się bezskuteczne. Kwota dochodzona przez wierzyciela pierwotnego z obydwu faktur wyniosła kwotę 206,64 złote.

W dniach 22 stycznia 2013 roku oraz 25 stycznia 2013 roku wierzyciel pierwotny przelał tę wierzytelność na powoda. Kwota ta, powiększona o odsetki ustawowe naliczone do dnia wniesienia pozwu, wyniosła kwotę dochodzoną pozwem w przedmiotowej sprawie.

/Dowód:

-przesłuchanie pozwanego A. C.-k. 62 akt,

-dokumenty: umowa sprzedaży wierzytelności-k.15 – 21 akt, zawiadomienie o przelewie wierzytelności-k. 32,66 akt, wezwanie do zapłaty-k.33,68,70,71, akt, faktury VAT-k.35,36 akt, dowód nadania przesyłki poleconej-k.65 akt, pisma powoda do pozwanego-k.67,69,72 akt/.

Sąd zważył, co następuje

Sąd w pełni dał wiarę zeznaniom pozwanego, złożonym na rozprawie. Jego zeznania w pełni korespondują z treścią dowodów z dokumentów, zawartych w aktach sprawy, które Sąd uznał za wiarygodne, jako niezakwestionowane przez żadną ze stron. Szczególnie ważnym dowodem w sprawie jest oryginał pocztowego dowodu nadania przez pozwanego pisma z wypowiedzeniem umowy, wysłanego do operatora - (...) SA.

Powództwo jest bezzasadne.

Zgodnie z art. 7 ust. 1, obowiązującej naówczas Ustawy z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny [Dz.U. z 2002r. poz.1225], zwanej dalej ustawą, konsument miał prawo odstąpić od umowy konsumenckiej zawartej z usługodawcą na odległość w terminie 10 dni, bez podania przyczyny. Pozwany wykazał odstąpienie od umowy zgodnie z wymaganiami ustawy, poprzez wysłanie do operatora (...) SA stosownego pisma przesyłką poleconą, za pośrednictwem Poczty Polskiej. W ślad za wypowiedzeniem umowy, pozwany odesłał otrzymany sprzęt do odbioru internetu, która to okoliczność jest bezsporna. W tej sytuacji uznać należy, iż pozwany dokonał wszystkich czynności, aby skutecznie odstąpić od umowy o świadczenie usług, zawartej w wierzycielem pierwotnym.

W tej sytuacji, naliczenie jakichkolwiek opłat rzekomo należnych od konsumenta było nienależne, w myśl art. 7 ust. 3 ustawy i powództwo podlegało oddaleniu na mocy art. 353 § 1 kodeksu cywilnego ( a contrario).

Sąd nie rozstrzygał w wyroku o kosztach procesu, albowiem poniósł je w całości powód, który przegrał sprawę.