Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 2267/14

POSTANOWIENIE

Dnia 23 listopada 2015 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na posiedzeniu jawnym

w składzie: Przewodniczący Sędzia SO Grażyna Cichosz

Protokolant sekretarz sądowy Anna Łempicka

po rozpoznaniu sprawy M. K.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o rentę rolniczą

w związku z odwołaniem M. K.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 19 sierpnia 2014 roku, znak: (...)

postanawia:

I.  uchylić zaskarżoną decyzję i przekazać sprawę do rozpoznania Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;

II.  umorzyć postępowanie.

Sygn. akt VII U 2267/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 19 sierpnia 2014 roku Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił M. K. prawa do renty rolniczej, gdyż Komisja Lekarska KRUS nie uznała wnioskodawcy za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym (decyzja – k. 55 akt KRUS).

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł M. K. żądając jej zmiany poprzez przyznanie mu prawa do renty rolniczej. Wskazywał na zły stan swojego zdrowia (odwołanie – k. 2).

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

M. K. urodzony (...) w dniu 3 lipca 2014 roku złożył wniosek o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy (k. 1 akt KRUS). Lekarz Orzecznik KRUS nie uznał wnioskodawcy za niezdolnego do pracy (k. 38-45 akt KRUS). Jego ustalenia podzieliła Komisja Lekarska ZUS (k. 49-50 akt KRUS). W konsekwencji zaskarżoną decyzją Prezes KRUS odmówił M. K. prawa do renty rolniczej (k. 55 akt KRUS).

W trakcie prowadzonego postępowania Sąd Okręgowy dopuścił dowody z opinii lekarzy biegłych sądowych w celu oceny stanu zdrowia wnioskodawcy w kontekście występowania całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (opinie biegłych - k. 17, 46).

W opinii uzupełniającej z dnia 5 maja 2015 roku biegły kardiolog stwierdził, że w dniu 7 lutego 2015 roku doszło u wnioskodawcy do pęknięcia tętniaka aorty i jej rozwarstwienia na całym jej przebiegu, co powoduje całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym od dnia 7 lutego 2015 roku na okres 3 lat.

Zgodnie z art. 477 14 §4 k.p.c. w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie od decyzji opiera się wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia, sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu złożenia odwołania od tej decyzji. W tym przypadku sąd uchyla decyzję, przekazuje sprawę do rozpoznania organowi rentowemu i umarza postępowanie.

Incydent kardiologiczny z dnia 7 lutego 2015 roku jest niewątpliwie okolicznością mającą bezpośredni wpływ na stwierdzenie u wnioskodawcy ewentualnej niezdolności do pracy. Bezspornym jest, że zdarzenie to miało miejsce już po wydaniu orzeczenia przez Komisję Lekarską KRUS. Wnioskodawca swoje odwołanie oparł wyłącznie na zarzutach dotyczących swojego stanu zdrowia, a więc odnoszących się do orzeczenia Komisji Lekarskiej.

W tej sytuacji mając na uwadze treść przytoczonego przepisu należało zaskarżoną decyzję uchylić i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu oraz umorzyć postępowanie.

Mając na uwadze powyższe na podstawie art. 477 14 §4 k.p.c. orzeczono jak w sentencji.