Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 719/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 października 2015 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 7 października 2015 r. w Rybniku

sprawy z odwołania E. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania E. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 30 czerwca 2015 r. Znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonej prawo do emerytury poczynając od dnia(...).

Sędzia

Sygn. akt IX U 719/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 czerwca 2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonej E. M. prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia ona ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentowała na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uwzględnił jako takiej pracy okresu zatrudnienia od dnia 05.09.1983r. do 14.04.1998r. w (...) S.A. z uwagi na niezgodność ze stanowiskiem wymienionym w powołanej podstawie prawnej, a także okresu od 15.04.1998r. do 31.12.1998r. w (...) Sp. z o.o. w T. w związku z błędną podstawą prawną.

Ubezpieczona odwołała się od decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury od ukończenia wieku 55 lat, po uprzednim zaliczeniu do stażu pracy w szczególnych warunkach powyższych okresów zatrudnienia na stanowisku rdzeniarza.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczona urodziła się w dniu (...) Jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego.

W dniu 18.06.2015r. złożyła wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. W rozpoznaniu tego wniosku organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję z dnia 30.06.2015r.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonej na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia w wymiarze 20 lat okresów składkowych, nieskładkowych i uzupełniających – w tym żadnych okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy nie uwzględnił jako okresów pracy w szczególnych warunkach okresów zatrudnienia ubezpieczonej w (...) S.A. oraz w (...) Sp. z o.o. w T. z przyczyn opisanych na wstępie.

Ubezpieczona posiada wykształcenie podstawowe. Pracę w (...) Zakładach (...) rozpoczęła w dniu 02.12.1982r. w dziale transportu jako kierowca wózka akumulatorowego i robotnik transportowy. Z dniem 05.09.1983r. została przeniesiona na własną prośbę do odlewni tych zakładów do pracy w charakterze rdzeniarza. Początkowo pracowała pod okiem brygadzisty, razem z nim wykonywała większe rdzenie, a samodzielnie mniejsze. Rdzenie robiło się z mieszanki piasku i żywicy, którą wcześniej należało ręcznie przygotować, ubić. Następnie rdzeń wkładano do formy i zalewano metalem. Od dokładności rdzenia zależała jakość odlewu. Na tej samej hali pracowali rdzeniarze, formierze, szlifierze i wytapiacze. Panował tam hałas, zapylenie, specyficzny zapach wypalanych żywic oraz wysoka temperatura od pieców i zalanych form. W związku z warunkami pracy ubezpieczona otrzymywała mleko, zupy regeneracyjne. Przysługiwało jej również 9 dni dodatkowego urlopu. Ponieważ Zakłady (...) rozpadły się odlewnię przejęły spółki. Ubezpieczona została zatrudniona od 15.04.1998r. w Spółce (...). Po przejściu do tej spółki, charakter jej pracy w żaden sposób nie uległ zmianie. Nadal pracowała w tej samej hali, z tymi samymi ludźmi, wykonując te same czynności. W powyższych okresach nie korzystała z urlopów bezpłatnych, urlopów wychowawczych, nie miała nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Razem z ubezpieczoną w spornych okresach pracowali powołani w sprawie świadkowie A. S. i A. G., którzy potwierdzili rodzaj oraz pełny wymiar wykonywanej przez nią pracy. Powyższe okresy zatrudnienia ubezpieczonej na stanowisku rdzeniarza zostały potwierdzone również przez pracodawców w świadectwach wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczona nie przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego, akta osobowe ubezpieczonej z okresu jej zatrudnienia w (...) Zakładach (...), świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach wydane przez Zakłady (...) S.A z dnia 20.10.2003r. oraz (...) Sp. z o.o. z dnia 17.12.2013r., zeznania świadków A. S. i A. G., złożone na rozprawie w dniu 7.10.2015r. (minuty od 00:16:19 do 00:45:08) oraz zeznania ubezpieczonej (minuty od 00:45:08 do 01:05:10).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje :

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. z 2013r., poz. 1440 ze zm.) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął:

-

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 60 lat (dla kobiet)

-

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 20 lat

oraz nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego (lub złożył wniosek o przekazanie zgromadzonych tam środków na dochody budżetu państwa).

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych

w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – kobieta, który wykonywała prace w szczególnych warunkach wymienione

w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

-

ukończyła wiek 55 lat,

-

ma wymagany okres 20 lat zatrudnienia,

-

udowodniła co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Bezsporne jest między stronami, że ubezpieczona w dniu(...) ukończyła wiek 55 lat oraz, że na dzień 01.01.1999r. udowodniła wymagany co najmniej 20- letni okres składkowy i nieskładkowy oraz nie przystąpiła do OFE.

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczona w spornych okresach dnia 05.09.1983r. do 14.04.1998r. w (...) S.A. oraz od 15.04.1998r. do 31.12.1998r. w (...) Sp. z o.o. wykonywała stale i w pełnym wymiarze czasu pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w wykazie A dziale III poz.21 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze tj. wykonywała pracę rdzeniarza.

Ustalając powyższe w zakresie wykonywanej przez ubezpieczoną w wymienionych okresach pracy, Sąd oparł się na danych wynikających ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a w szczególności aktach osobowych, świadectwach wykonywania pracy w szczególnych warunkach, aktach emerytalnych, a także na zeznaniach świadków oraz ubezpieczonej.

Z powyższych dowodów jednoznacznie wynika, iż ubezpieczona w okresach j.w. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywała pracę w szczególnych warunkach jako rdzeniarz. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w pełni potwierdza zeznania ubezpieczonej oraz świadków w zakresie wymiaru i charakteru wykonywanej przez nią pracy. Świadkowie ci jednoznacznie zeznali, że ubezpieczona wykonywała taką pracę stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Rozstrzygając w sprawie Sąd stwierdził, iż ubezpieczona spełnia wszystkie konieczne przesłanki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, o których mowa w art.184 powołanej ustawy, w tym udowodniła okres pracy w szczególnych warunkach przekraczający 15 lat.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonej na podstawie art.32 w związku z 184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury począwszy od dnia 20 lipca 2015r. tj. od ukończenia wieku emerytalnego.

Sędzia