Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V K 123/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 października 2015 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie w składzie:

Przewodniczący – SSR Lidia Merska

Protokolant – Joanna Kucharska

w obecności Prokuratora -------------------

po rozpoznaniu w dniach 22 września 2015 r., 13 października 2015 r. na rozprawie

sprawy P. R.

urodzonego (...) w G.

syna K. i S. z d. S.

oskarżonego o to, że: W dniu 07 czerwca 2015 roku około godz. 13:30 w m. H. gm. P. na drodze powiatowej o nr (...) kierował samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym będąc w stanie nietrzeźwości o stężeniu 0,59 i 0,57 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu będąc uprzednio skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (wyrok Sądu Rejonowego w Giżycku II Wydział Karny sygn. akt II K143/13),

tj. o czyn z art. 178 a §4 kk

1.  Oskarżonego P. R. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a§4 kk przy zastosowaniu art. 37a kk w zw. z art. 4 § 1 kk w zw. z art. 33§1 i 3 kk skazuje go na karę grzywny w wymiarze 60 (sześćdziesiąt) stawek dziennych, przy przyjęciu, iż wysokość jednej stawki dziennej równa jest kwocie 20 (dwadzieścia) złotych.

2.  Na podstawie art. 42§3 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

3.  Na podstawie art. 49§2 kk w zw. z art. 4 § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 10 000 (dziesięć tysięcy) złotych.

4.  Zwalnia oskarżonego od obowiązku ponoszenia opłat i pozostałych kosztów sądowych.

Sygn. akt VK 123/15

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 423§1 a kpk uzasadnienie wyroku dotyczy rozstrzygnięcia co do kary wymierzonej oskarżonemu P. R. – zgodnie z wnioskiem prokuratora – art. 422§1 kpk

Wymierzając oskarżonemu P. R. karę Sąd miał na względzie stopień społecznej szkodliwości jego czynu, okoliczności jego dokonania oraz postać zamiaru przy dokonaniu czynu.

Bezspornym jest, iż oskarżony spożywał alkohol – na spotkaniu towarzyskim w miejscu pracy swojej konkubiny – M. B. w H.. Planowali tam nocować, ale się pokłócili i M. B. poszła nad jezioro. P. R. wystraszył się, pojechał jej szukać. Po tym jak ją znalazł postanowili wracać do P., do miejsca swojego zamieszkania. Przy samym wyjeździe z H. zatrzymał ich patrol policji, oskarżony przejechał około 100 metrów. Poprzednim razem P. R. prowadził auto pod wpływem alkoholu w dniu 22.02.2013r.

Oskarżony, jak sam przyznał, kierował samochodem zdając sobie sprawę, że spożywał alkohol. Potwierdza to również przeprowadzone badanie stanu jego trzeźwości – o godzinie 00.51 – zawartość 0,59 mg/l a o godzinie 00.53 – 0,57 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak wynika z karty karnej oskarżony był dotychczas karany tylko za przestępstwo z art. 178a§1kk.

Zdaniem Sądu wymiar kary grzywny 60 stawek dziennych przy przyjęciu, iż wysokość jednej stawki dziennej równa jest kwocie 20 złotych jest adekwatny do stopnia zawinienia i społecznej szkodliwości czynu popełnionego przez oskarżonego. Zauważyć należy, iż przyznał się do popełnienia tego przestępstwa, złożył stosowne wyjaśnienia, nie ukrywając żadnych okoliczności i nie próbował umniejszać swojej winy. Należy wziąć pod uwagę całość obciążeń finansowych jakie poniesie oskarżony w związku ze skazaniem go za popełnienie czynu.

Zgodnie z art. 42§3kk Sąd miał obowiązek orzec wobec oskarżonego środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym dożywotnio.

Orzekając wobec oskarżonego środek w postaci świadczenia pieniężnego, Sąd zgodnie z art. 49§2kk w zw. z art. 4§1kk określił jego wysokość na kwotę 10000 złotych.

Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania albowiem jego sytuacja materialna nie pozwala na ich uiszczenie. Oskarżony utrzymuje się z wynagrodzenia ale obciążony jest wysokimi świadczeniami alimentacyjnymi.