Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1341/13

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 16 lipca 2013 roku o sygn. akt Dz.KW 5322/13 Sąd Rejonowy w Zgierzu utrzymał w mocy dokonany dziale III księgi wieczystej (...) przez referendarza sądowego wpis ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji z nieruchomości objętej księgą.

W ocenie Sądu nie było żadnych przeszkód dla dokonania wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji, albowiem komornik złożył wszelkie dokumenty o jakich mowa w art. 924 § 1 k.p.c.

W wywiedzionej apelacji uczestnik zarzucił naruszenie art. 626 8 § 2 k.p.c. poprzez jego niewłaściwie zastosowanie i przyjęcie, że wniosek o wpis złożony przez Komornika S. przy Sądzie Rejonowym w Zgierzu zawiera dokumenty pozwalające na jego dokonanie. Uczestnik wskazał, iż Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty wydanemu w sprawie III C 373/13 i oddalił wniosek o jej nadanie, a nadto wstrzymał wykonanie nakazu zapłaty wydanego w sprawie III Nc 35/13 do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie. Z powyższych względów, zdaniem uczestnika, zarówno egzekucja prowadzona na podstawie wymienionych tytułów egzekucyjnych oraz dokonany w związku z nią wpis nie posiadają ważnej podstawy prawnej.

Uczestnik wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia przez wykreślenie zaskarżonego wpisu i oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna, a podniesione w niej zarzuty w żadnym stopniu nie podważają trafności dokonanego wpisu.

Zgodnie z art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej sąd bada wyłącznie treść wniosku i dołączonych do niego dokumentów oraz treść księgi wieczystej.

Po wszczęciu egzekucji, stosownie do art. 924 § 1 k.p.c. komornik, jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania do zapłaty, przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. Przepis ten ma charakter imperatywny i nakłada na komornika obowiązek niezwłocznego podjęcia wymienionych czynności.

Z treści wymienionych przepisów wynika, że przy rozpoznawaniu wniosku o wpis wzmianki o wszczęciu egzekucji, sąd bada jedynie czy prawo dłużnika, do którego skierowano postępowanie egzekucyjne jest ujawnione w księdze wieczystej oraz czy do wniosku komornika załączono wszelkie wymagane dokumenty, czyli w tym wypadku, zawiadomienie dłużnika o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i wezwanie do zapłaty długu.

Sąd wieczysto księgowy nie jest zatem uprawniony do badania ani pod względem formalnym ani merytorycznym innych okoliczności czy dokumentów, w tym tytułów wykonawczych, których załączenie do wniosku nie jest przewidziane przepisami prawa.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie komornik spełnił wymagania przewidziane w art. 924 § 1 k.p.c., wpisanie ostrzeżenia było obowiązkiem Sądu wieczysto księgowego, a podniesiony w apelacji zarzut braku podstawy prawnej dla prowadzonej egzekucji nie mógł być wzięty pod uwagę, albowiem wykraczał poza zakres kognicji Sądu wieczysto księgowego i nie miał znaczenia dla dokonania wpisu.

Nadmienić przy tym należy, że fakt pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności sam w sobie nie może spowodować wykreślenia wzmianki o wszczęciu egzekucji, albowiem zgodnie z przepisem art. 924 § 2 k.p.c., wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji można złożyć dopiero w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego, o co może wystąpić nie tylko komornik, ale także dłużnik lub wierzyciel, natomiast uprawnienia takiego nie ma sąd i nie może w tym względzie działać z urzędu.

Z tych przyczyn apelacja jako pozbawiona jakichkolwiek uzasadnionych podstaw została oddalona na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.