Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1278/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 30 czerwca 2015r., Sąd Rejonowy w Brzezinach utrzymał w mocy wpis w księdze wieczystej (...) wzmianki o przyłączeniu się do postępowania egzekucyjnego prowadzonego z nieruchomości objętą tą księgą kolejnego wierzyciela, dokonany przez referendarza sądowego w dniu 24 kwietnia 2015r.

Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na następujących ustaleniach stanu faktycznego :

Wierzyciel egzekwujący w sprawie km 1137/14 H. A. z siedzibą w S., za pośrednictwem Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Brzezinach A. J. , w dniu 24 kwietnia 2015r. wniósł o ujawnienie w dziale III księgi wieczystej (...), ostrzeżenia o przyłączeniu się do już prowadzonej egzekucji z nieruchomości stanowiącej własność dłużnika H. B. kolejnego wierzyciela, prowadzącego egzekucję w sprawie Km 1593/15. W dziale III przedmiotowej księgi wieczystej w dniu 31 stycznia 2014r. z wniosku wierzyciele egzekwującego w sprawie Km 659/11 dokonano wpisu o zajęciu nieruchomości stanowiącej wspólność majątkową małżonków H. i G. B..

W dniu 24 kwietnia 2015r. referendarz sądowy dokonał wpisu o przyłączeniu się do egzekucji z nieruchomości kolejnego wierzyciela – H. A. w S.. Wierzyciel prowadzi egzekucję należności wobec H. B. na mocy tytułu wykonawczego w postaci nakazy zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym z dnia 18 lipca 2013r. sygn. akt Nc-e 1228468/13.Podstawą wpisu było wystawione przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Brzezinach wezwanie do zapłaty z dnia 23 kwietnia 2015r. Z treści wezwania do zapłaty wynikało, że przedmiotem zajęcia egzekucyjnego ma być nieruchomość objęta księgą wieczystą (...), stanowiąca wspólność ustawową małżonków H. i G. B..

W dziale II księgi wieczystej (...) jako właściciele nieruchomości na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej ujawnieni są G. B. i H. B.. Dział II tej księgi nie zawiera wzmianek nie wykonanych wnioskach.

Przy takich ustaleniach Sąd I instancji uznał, że wpis został dokonany przez referendarza w sposób prawidłowy.

W skardze na orzeczenie referendarza sądowego, H. B. podniosła , że nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli. Na zaciągniecie przez nią długów mąż nie wyraził zgody. H. B. podniosła, że na mocy umowy majątkowej małżeńskiej z dnia 20 listopada 2007r., zawartej w formie aktu notarialnego przed notariuszem E. Ś., wyłączona została wspólność majątkowa małżeńska pomiędzy nią a G. B..

Stosownie do art. 923 1 k.p.c. co do zasady tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom. W dacie złożenia wniosku o wpis z treści wpisu w księdze wieczystej wynikało, że nieruchomość stanowiła wspólność ustawową małżonków B.. W ocenie Sądu I instancji, w tym stanie rzeczy brak jest podstaw do kwestionowania zasadności dokonanego przez referendarza wpisu.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożyła H. B..

Skarżąca zarzuciła rozstrzygnięciu naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 626 9 w zw. z art. 626 2 k.p.c. poprzez uznanie, że wniosek wierzyciela zasługiwał na uwzględnienie, w sytuacji gdy z dokumentów dołączonych do wniosku wynikało, że istnieją przeszkody do dokonania wpisu i brak jest jakichkolwiek podstaw do jego dokonania.

W konkluzji skarżąca wniosła o zmianę zaskarżonego wpisu poprzez oddalenie wniosku wierzyciela o dokonanie wzmianki o przyłączeniu się do postępowania egzekucyjnego, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wpisu i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom skarżącej podniesionym w apelacji, Sąd Instancji prawidłowo zastosował przepisy procedury cywilnej regulującej postępowanie wieczystoksięgowe.

Stosownie do art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Przepis ten reguluje ściśle kognicję sądu w postepowaniu wieczystoksięgowym i jest przepisem szczególnym.

Sąd w postępowaniu wieczystoksięgowym nie może rozstrzygać żadnych sporów, w tym sporu co do prawa. Przy tak zakreślonych granicach kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym istotne znaczenie dla sądu rozpoznającego wniosek o wpis ma, jedynie treść wniosku, załączonego do wniosku dokumentu mogącego stanowić podstawę wpisu oraz treść księgi wieczystej.

Zgodzić należy się z Sądem I instancji, że załączenie przez skarżącą do skargi na orzeczenie referendarza, umowy o wyłączeniu małżeńskiej wspólności majątkowej, zawartej pomiędzy nią a jej mężem G. B., nie ma dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy znaczenia.

W dziale II przedmiotowej księgi wieczystej ujawnieni są H. i G. małżonkowie B. na prawach wspólności ustawowej. Do przedmiotowej księgi wieczystej nie wpłynął wniosek o ujawnienie małżonków B. do udziałów na podstawie umowy z 2007r. Nie jest rzeczą sądu wieczystoksięgowego w toku tego postępowania rozstrzyganie czy i w jakich udziałach małżonkowie B. stali się współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości.

Zatem rozstrzygając wniosek wierzyciela o wpis wzmianki w dziale III księgi wieczystej, Sąd I instancji zasadnie ograniczył się do badania treści księgi wieczystej, z której wynika, że skarżąca i jej mąż są współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości na prawach wspólności ustawowej.

Stosownie do art. 924 §1k.p.c. jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. W przedmiotowej sprawie komornik złożył wniosek o wpis przyłączenie się wierzyciela do prowadzonej egzekucji z nieruchomości stosownie do art. 927 k.p.c. Rację ma Sąd I instancji, że stosownie do art. 923 1 § 1 k.p.c. tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.

Mając na uwadze, że komornik złożył wniosek o wpis w dziale III przedmiotowej księgi wieczystej wzmianki o przyłączeniu się wierzyciel do egzekucji z nieruchomości, do wniosku załączone zostało wezwanie do zapłaty sporządzone przez komornika , a z treści księgi wieczystej wynika, że nieruchomość należy do skarżącej i jej męża na prawach wspólności ustawowej, wpis wzmianki był w pełni uzasadniony.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.