Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1709/15

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2015 r. , w sprawie LD1P/00004825/15/001 Sąd Rejonowy w Pabianicach w dziale III księgi wieczystej (...) wpisał wzmiankę o przyłączeniu się kolejnego wierzyciela - Banku Spółdzielczego PA-CO-BANK w P. w sprawie Km 2860/05 do toczącej się egzekucji z nieruchomości objętej tą księgą prowadzonej przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Pabianicach G. P..

Z dokumentów sprawy wynika , iż Komornik w imieniu wierzyciela złożył wniosek o wpis wzmianki, do którego dołączył zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.

Apelację od tego wpisu złożyła uczestniczka postępowania K. W.. Zarzuciła skarżonemu wpisowi naruszenie prawa formalnego – przepisu art. 792 § 1 i art. 799 § 2 k.p.c. poprzez przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego nie zawierającego ograniczenia do wysokości stanu czynnego spadku po C. L. wynikającego z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a w konsekwencji przyłączenie kolejnego wierzyciela do istniejącego już obciążenia i wybór najbardziej uciążliwego dla dłużnika sposobu egzekucji . W konkluzji wniosła o uchylenie zaskarżonego wpisu i nakazanie jego wykreślenia z księgi wieczystej.

Sąd Okręgowy zważył,

co następuje :

Apelacja w sposób oczywisty jest bezzasadna . Jak stanowi przepis art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Zgodnie z przepisem art. 924 § 1 k.p.c. jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. Tak też stało się w sprawie niniejszej . Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne z nieruchomości, wezwał dłużnika do zapłaty i złożył wniosek o wpis wzmianki o toczącym się postępowaniu . Wszystkie przesłanki formalne wniosku zostały spełnione .

Apelacja nie stawia skarżonemu wpisowi żadnego zarzutu . Wszystkie zarzuty apelacji skierowane są przeciwko postępowaniu egzekucyjnemu ,a właściwie sposobowi jego prowadzenia . Te zarzuty w postępowaniu wieczystoksięgowym są nieskuteczne i mogą stanowić przedmiot rozpoznania wyłącznie w postępowaniu egzekucyjnym . Rola Sądu wieczystoksięgowego jest tu bowiem ograniczona . Sąd wieczystoksięgowy czyniąc wzmiankę w dziale III księgi wieczystej jedynie odnotowuje fakt wszczęcia egzekucji z nieruchomości ( tu: przyłączenia się kolejnego wierzyciela) , a to wszczęcie jest faktem.

W tym stanie rzeczy, Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił apelację.