Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RC 405/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 listopada 2015r.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich,
w składzie:

Przewodniczący SSR Zofia Owierczuk-Radziwoniuk

Protokolant Alicja Ławrynowicz

po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2015 roku w Bielsku Podlaskim

sprawy z powództwa małoletniego J. G.

przeciwko R. G.

o podwyższenie alimentów

I.  Alimenty od pozwanego R. G. na rzecz małoletniego powoda J. G. ustalone wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 06 sierpnia 2009 roku w sprawie III RC 521/08 w kwocie po 420,00 złotych miesięcznie podwyższa z dniem 01 listopada 2015 roku do kwoty po 600,00 (sześćset) złotych miesięcznie płatnych do dnia 15 każdego miesiąca do rąk matki powoda A. G. z 8% za uchybienie w płatności każdej raty.

II.  Oddala powództwo w pozostałym zakresie.

III.  Odstępuje od obciążenia stron kosztami sądowymi.

IV.  Wyrokowi w pkt. I-szym nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

III RC 405/15

UZASADNIENIE

A. G., działająca w imieniu małoletniego syna J. G., wnosiła o podwyższenie alimentów na jego rzecz od pozwanego do kwoty po 700 złotych miesięcznie.

R. G. wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd ustalił i zważył co następuje;

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 6 sierpnia 2009 roku, w sprawie III RC 521/08, ustalono alimenty od pozwanego na rzecz małoletniego powoda w kwocie po 420 złotych miesięcznie.

J. G. ma 13 lat i uczęszcza do gimnazjum. Ma problemy w nauce i poziom jego kształcenia jest dostosowany do potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych. Jest chłopcem z niedowagą, często choruje. Ze względów zdrowotnych potrzebuje też aparatu na zęby. Matka oceniła w tym zakresie wydatki na okres 2 lat na kwotę około 7 tys. złotych, przy czym cena aparatu to suma 3200 złotych, wizyty kontrolne 1500 złotych, oraz pozostałe należności z tym związane. Miesięczny koszt utrzymania powoda według A. G. to kwota 1000 złotych miesięcznie.

Poza synem przedstawicielka ustawowa wychowuje 9-letnią córkę z innego związku (...). Dziewczynka w 2012 roku została czasowo uznana za osobę niepełnosprawną. Matka pobiera na jej rzecz alimenty od ojca dziewczynki oraz zasiłek pielęgnacyjny. Na oboje dzieci ma przyznane zasiłki rodzinne i dodatki do tych zasiłków. Alimenty są wypłacane przez fundusz alimentacyjny.

Matka powoda ma 33 lata i zawodowe wykształcenie o kierunku ciastkarz. Nie pracuje zawodowo. Utrzymuje się z alimentów należnych dzieciom i świadczeń pomocy społecznej. Jest zarejestrowana jako bezrobotna , bez prawa do zasiłku. Wynajmuje mieszkanie w bloku. Koszt miesięcznych wydatków z tego tytułu to 850 złotych. Nie dysponuję żadnym majątkiem ani oszczędnościami. Pomaga 90-letniej babci i ta wspiera ją finansowo.

R. G. mieszka w S.. Pracuje jako montażysta w POL-G. na czas nieokreślony. Jego wynagrodzenie brutto wynosi 1900 złotych miesięcznie. Posiada zaległości alimentacyjne według stanu na koniec października to kwota 13600 złotych. Są one egzekwowane za pośrednictwem komornika. Syn i ojciec utrzymują kontakty, powód odwiedza ojca w jego miejscu zamieszkania.

Powyższych ustaleń dokonano na podstawie akt sprawy III RC 521/08 Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, wyjaśnień stron k 16-17, 28, informacji o dochodach strony powodowej , wydatkach i stanie zdrowia powoda k 4-12, 25-27, dochodach i wydatkach pozwanego k 18-22.

Zgodnie z treścią art. 138 kro, dopuszczalna jest zmiana wysokości obowiązku alimentacyjnego rodzica na rzecz jego dziecka. Podstawą zmiany rozstrzygnięcia jest zmiana stosunków. Zmiana ta może dotyczyć zarówno potrzeb uprawnionego jak i sytuacji materialnej osób zobowiązanych do alimentacji.

Wysokość tego obowiązku zależy w dalszym ciągu od usprawiedliwionych potrzeb dziecka jak i możliwości majątkowych rodziców- art. 135 kro.

Analizując zgromadzony materiał dowodowy, należało stwierdzić, iż zostały spełnione wymogi art. 138 kro, uzasadniające podwyższenie uprzedniego obowiązku ojca wobec syna. J. G. jest osobą małoletnią , nie dysponuje żadnym majątkiem, toteż obowiązek jego utrzymania spoczywa na rodzicach. Powód mieszka z matką. To A. G. zajmuje się bieżącymi sprawami związanymi z wychowaniem i utrzymaniem dziecka. Te starania należy zaliczyć na poczet jej obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka i tym samym pomniejsza jej finansowy udział w tym zakresie.

Wskazać należy, iż poprzednie rozstrzygnięcie ustalające obowiązek alimentacyjny pozwanego zostało wydane 6 lat temu. W owym czasie potrzeby J. istotnie się zmieniły. Podczas poprzedniego wyrokowania był on dzieckiem na początkowym etapie kształcenia, uczęszczał do klasy zerowej w przedszkolu a aktualnie jest w gimnazjum. Zmieniła się też sytuacja materialna pozwanego, jego dochody uprzednio były na poziomie 1200 złotych miesięcznie brutto a aktualne to suma 1900 złotych miesięcznie. Zmniejszyły się długi pozwanego, choć w dalszym ciągu ich egzekucja jest prowadzona przez komornika.

Sytuacja życiowa matki nie uległa znaczącym zmianom. W dalszym ciągu utrzymuje się ona ze świadczeń pomocy społecznej, rodziny i alimentów. Mieszka w wynajętym lokalu, wzrosły wydatki z tego tytułu o koło 200 złotych miesięcznie.

Oceniając powyższe uznano, że matka powoda nieco zawyżyła miesięczne wydatki na syna przy uwzględnieniu dochodów i poziomu życia rodziny. W ocenie sądu te koszty to kwota około 800 złotych miesięcznie. Z tych względów udział pozwanego w tych kosztach określono na kwotę 600 złotych miesięcznie. Z informacji przedstawionych prze R. G. wynika ,że ma on stałą pracę i poza powodem nikogo więcej na utrzymaniu.

W pozostałej części powództwo jako niezasadne oddalono.

Podstawę rozstrzygnięcia o alimentach stanowią art. 138 kro, art. 133 kro i art. 135 kro.

Klauzulę wykonalności nadano na podstawie art. 333§1 pkt. 1 kpc.

O kosztach sądowych rozstrzygnięto stosownie do art. 102 kpc.

Sędzia