Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 188/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 14 grudnia 2015r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2015r. w Rybniku

sprawy z odwołania B. Ł. (Ł.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o rentę z tytułu niezdolności do pracy

na skutek odwołania B. Ł.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 16 stycznia 2015r. Znak (...)

oddala odwołanie.

Sędzia

Sygn. akt IX U 188/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16.01.2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu B. Ł. (Ł.) prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy podnosząc w uzasadnieniu brak podstaw do wypłaty świadczenia w sytuacji uznania ubezpieczonego orzeczeniem Komisji Lekarskiej ZUS za zdolnego do pracy oraz niespełnienia pozostałych warunków wymienionych w art.57 ustawy z dnia 17/12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS.

Ubezpieczony w odwołaniu od decyzji domagał się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do świadczenia, kwestionując prawidłowość orzeczenia Komisji Lekarskiej.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak

w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił co następuje:

Ubezpieczony B. Ł. urodził się w dniu (...)

Posiada tytuł technika bhp oraz ukończył studia licencjackie z zakresu socjologii.

W dniu 28.10.2014r. wystąpił z wnioskiem o ustalenie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres. W rozpoznaniu tego wniosku, organ rentowy powołując się na treść orzeczenia komisji lekarskiej ZUS wydał decyzję odmowną z dnia 16.01.2015r. od której, ubezpieczony złożył odwołanie.

(dowód : akta organu rentowego)

W toku postępowania przed tut. Sądem, w trakcie badania ubezpieczonego przez biegłych z zakresu chirurgii urazowej i ortopedycznej oraz z zakresu medycyny pracy i chorób wewnętrznych stwierdzono stan po amputacji palców II i III reki prawej na poziomie paliczków podstawnych oraz uszkodzenie ścięgna zginacza długiego kciuka prawego z przebytą tenodezą ścięgna zginacza kciuka, astygmatyzm oraz zez oka lewego.

Stwierdzony stopień zaawansowania powyższych schorzeń nie czyni go niezdolnym do pracy zgodnej z poziomem zdobytego wykształcenia. Ubezpieczony może podjąć zatrudnienie nie wymagające pełnych sprawności manualnych – w tym prace umysłowe administracyjno – biurowe w wyuczonym zawodzie. Ubezpieczony posiada wykształcenie, które daje mu możliwość podjęcia takiego zatrudnienia.

(dowód: opinia biegłego specjalisty z zakresu chirurgii urazowej i ortopedycznej dr n. med. Z. P. z dnia 16.04.2015r. (k.15-17) oraz z zakresu medycyny pracy i chorób wewnętrznych lek. med. W. S. z dnia 03.08.20015r. (51-56).)

Sąd uznał zgodne opinie biegłych za rzeczowe i przekonywujące. Zawierają one bowiem wyczerpującą, specjalistyczną ocenę schorzeń ubezpieczonego, poparte są wynikami badań oraz szczegółową analizą dokumentacji lekarskiej z przebiegu jego leczenia i nie budzą zdaniem Sądu żadnych wątpliwości.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego nie zasługuje na uwzględnienie.

Konieczną przesłanką prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, o której mowa w art.57 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. Dz.U. z 2013r., poz.1440 ze zm.) jest istnienie co najmniej częściowej niezdolności do pracy w rozumieniu art. 12 tejże ustawy, stanowiącego iż częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji bądź niezdolności całkowitej – czyli niezdolności do jakiejkolwiek pracy.

W przedmiotowej sprawie, w świetle przeprowadzonego postępowania nie ulega wątpliwości, iż ubezpieczony w związku z przebytym urazem prawej reki nie jest częściowo ani całkowicie niezdolny do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Ustalając powyższe Sąd oparł się na zgodnych opiniach powołanych w sprawie biegłych z zakresu chirurgii urazowej i ortopedycznej oraz medycyny pracy, które w całości podzielił. Z opinii tych, jednoznacznie wynika, że w ramach niekwestionowanego deficytu stanu czynnościowego prawej reki, na zadowalającym poziomie została zachowana funkcja opozycji kciuka z możliwością chwytu szczypcowego.

Mając na uwadze zdobyte wykształcenie, ubezpieczony może bez przeszkód podjąć pracę umysłową, administracyjno – biurową, która nie wymaga pełnych sprawności manualnych.

Mając powyższe na uwadze Sąd kierując się powołanym powyżej przepisami z mocy art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia