Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1420/13

POSTANOWIENIE

Dnia 2 września 2013 roku

Sąd Okręgowy w Tarnowie Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR (del) Jacek Liszka

po rozpoznaniu w dniu 2.09.2013 r.

na posiedzeniu niejawnym w Tarnowie

sprawy z odwołania E. G.

od decyzji (...) Oddział T. z dnia 8.07.2013 roku

o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

postanawia

odrzucić odwołanie

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 8.07.2013 r. ZUS odmówił uznania E. G. za całkowicie niezdolnego do pracy i przyznania renty z tego tytułu. Podstawą takiego rozstrzygnięcia było orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 13.06.2013 roku ustalające, że ubezpieczony nie jest całkowicie niezdolny do pracy. Od tego orzeczenia odwołujący się nie wniósł w przewidzianym terminie sprzeciwu do komisji lekarskiej, pomimo stosownego pouczenia w tym zakresie.

Sąd rozważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 477 9 § 3 1 kpc Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, a podstawę do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach dotyczących tego orzeczenia.

Orzeczeniem z dnia 13.06.2013 roku lekarz orzecznik Oddziału ustalił, iż odwołujący nie jest całkowicie niezdolny do pracy. Powyższe orzeczenie zostało mu doręczone, a jego odbiór potwierdzony w dniu 20.06.2013 r. Przedmiotowe orzeczenie zawiera pouczenie w przedmiocie przysługującego badanemu prawa do wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołujący nie złożył sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika Oddziału.

W odwołaniu od decyzji ZUS nie wskazano nowych okoliczności dotyczących niezdolności do pracy powstałych po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, które miałyby wpływ na zmianę orzeczenia oraz ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 477 9 § 2 1 kpc.

Powyższe przesądza, iż odwołanie od zaskarżonej decyzji wypełnia przesłanki z art. 477 9 § 3 1 kpc. Odwołujący bowiem nie wniósł w ustawowym terminie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika, a odwołanie od wydanej w wyniku przedmiotowego orzeczenia decyzji oparte jest wyłącznie na zarzutach dotyczących przedmiotowego orzeczenia.

Mając powyższe na względzie Sąd orzekł jak w sentencji, na podstawie powołanych przepisów.