Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI Ka 84/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 marca 2016 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach, Wydział VI Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący SSO Bożena Żywioł

Protokolant Marzena Mocek

przy udziale przedstawiciela KMP w G. sierż.sztab. R. W.

po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2016 r.

sprawy E. R. ur. (...) w B.,

syna A. i M.

obwinionego z art. 86§2 kw

na skutek apelacji wniesionej przez obwinionego

od wyroku Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej

z dnia 30 listopada 2015 r. sygnatura akt VI W 477/15

na mocy art. 437 § 1 kpk w zw. z art. 109 § 2 kpw i art. 636 § 1 kpk w zw. z art. 119 kpw

1.  utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok;

2.  zasądza od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa zryczałtowane wydatki postępowania odwoławczego w kwocie 50 (pięćdziesiąt) złotych i wymierza mu opłatę za II instancję w kwocie 30 (trzydzieści) złotych.

VI Ka 84/16

UZASADNIENIE

Od wyroku Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej z dnia 30 listopada 2015r., sygn.akt VI W 477/15, apelację wniósł obwiniony E. R..

Sąd Okręgowy uznał apelację za niezasadną.

Apelujący ograniczył się bowiem do postawienia tezy o niewiarygodności zeznań świadków – funkcjonariuszy Policji, natomiast nawet nie podjął próby rzeczowego odniesienia się do toku rozumowania sądu pierwszej instancji przedstawionego w pisemnym uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, w którym wskazano z jakiego powodu relacjom świadków przydano walor wiarygodności.

Skarżący polemizuje z ocenami i wnioskami sądu bazując w wielu miejscach na obraźliwym słownictwie, natomiast abstrahuje całkowicie od argumentacji merytorycznej.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy uznaje za wystarczające stwierdzenie, że ocena dowodów dokonana przez sąd meriti jest prawidłowa, gdyż czyni zadość wymogom wskazanym w art. 7 kpk, mającym odpowiednie zastosowanie w sprawie o wykroczenie. Jest bowiem oceną logiczną, wszechstronną, zgodną z zasadami wiedzy i doświadczenia życiowego. Sąd Rejonowy przekonująco wskazał, że zeznania świadków, którzy w sposób jednoznaczny obciążają obwinionego, są spójne, konsekwentne i korespondują ze sobą. Brak jest też jakichkolwiek racjonalnych powodów, dla których należałoby przyjąć, że policjanci – osoby całkowicie obce w stosunku do obwinionego, w tak stanowczy i jednoznaczny sposób obciążyli obwinionego bezpodstawnie.

Dokonane przez świadków obserwacje zostały poczynione w czasie pełnienie przez policjantów służby i właśnie z racji swoich obowiązków służbowych podjęli oni interwencję wobec obwinionego, jako pieszego, który swoim zachowaniem stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W efekcie prawidłowej oceny dowodów sąd pierwszej instancji poczynił trafne ustalenia faktyczne, dokonał poprawnej subsumcji tych ustaleń pod przepisy prawa materialnego i wymierzył obwinionemu adekwatną karę.

Z naprowadzonych względów wyrok Sądu Rejonowego został utrzymany w mocy, co skutkowało obciążeniem obwinionego kosztami procesu za postępowanie odwoławcze.