Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 940/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 października 2015r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Jerzy Zalasiński

Protokolant

sekr. sądowy Anna Wąsak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2015r. w S.

odwołania M. L. (1)

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 30 lipca 2014 r. Nr (...)

w sprawie M. L. (1)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty rodzinnej

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala M. L. (1) prawo do renty rodzinnej za okres od 1 lipca 2014 roku do 31 sierpnia 2014 roku.

Sygn. akt IV U 940/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 lipca 2014 r. organ rentowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. działając na podstawie art. 68 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440) odmówił ubezpieczonemu M. L. (1) prawa do renty rodzinnej od dnia 1 lipca 2014 r. W uzasadnieniu organ rentowy wskazał, iż ubezpieczony był słuchaczem I roku, II semestru w Rocznej Szkole(...) w W.. Jak wynika z zaświadczenia wydanego przez wyżej wymienioną placówkę w dniu 2 lipca 2014 r., M. L. (1) jest osobą nieklasyfikowaną. Ubezpieczony ostatni raz pojawił się na zajęciach 8 czerwca 2014 r. Zdaniem ZUS, dla osób kończących w czerwcu roczną szkołę policealną nie ma podstaw do przyznania renty rodzinnej za okres wakacji.

Odwołanie od powyższej decyzji odwołanie wniósł ubezpieczony, reprezentowany przez pełnomocnika, matkę- M. K.. Ubezpieczony wskazał, iż złożył oświadczenie, zgodnie z którym po ukończeniu Rocznej Szkoły Policealnej nadal będzie kontynuował naukę. Ponadto została mu wydana legitymacja rencisty po złożeniu przywołanego oświadczenia, z której wynika, iż był uczniem Rocznej szkoły policealnej w okresie od 1 października 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. Powyższe, zdaniem ubezpieczonego świadczy, iż powinien on otrzymywać dochodzone świadczenie przez okres wakacji (odwołanie k. 1).

W odpowiedz na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie. ZUS wskazał, iż osoba, która ukończyła w czerwcu Roczne Studium Policealne, nie jest uprawniona do otrzymania renty rodzinnej za okres wakacji (odpowiedź na odwołanie k. 3-4).

Sąd Okręgowy ustalił, co następuje:

Ubezpieczony M. L. (1) był uprawniony do pobierania renty rodzinnej po zmarłym ojcu, M. L. (2). W ostatnim okresie, tj. od 1 września 2013 r. do 31 października 2013 r. podstawę powyższego stanowiła decyzja o wznowieniu wypłaty renty rodzinnej z dnia 30 września 2013 r. (k. 95 a. r.). W dniu 15 października 2013 r. organ rentowy wydał decyzję o podjęciu wypłaty renty rodzinnej, na podstawie której ubezpieczony został uprawniony do pobierania renty do 31 sierpnia 2014 r. (k. 98 a. r.). W roku szkolnym 2013/2014 M. L. (1) był słuchaczem I roku, II semestru na kierunku specjalista ds. dietetyki w Rocznej Szkole (...) w W. (zaświadczenie z dnia 7 czerwca 2014 r. k. 104 a. r.). Z zaświadczenia wydanego przez wyżej wymieniony podmiot w dniu 2 lipca 2014 r. wynika, iż ubezpieczony jest osobą nieklasyfikowaną (k. 108 a. r.). Ubezpieczony ostatni raz na zajęciach uczestniczył w dniu 8 czerwca 2014 r. (k. 116 a. r.). W dniu 30 lipca 2014 r. ZUS wydał zaskarżoną decyzję, w której odmówił ubezpieczonemu prawa do renty rodzinnej od dnia 1 lipca 2014 r. (k. 118 a. r.).

W dniu 29 sierpnia 2014 r. organ rentowy wydał decyzję o wznowieniu wypłaty renty rodzinnej M. L. (1) od dnia 1 września 2014 r. do 30 września 2014 r. (k. 3 a. r.). Powyższe miało związek z zawarciem pomiędzy ubezpieczonym a Centrum (...) Sp. z o. o. w Ł. w dniu 20 sierpnia 2014 r. umowy o świadczenie usług oświatowych (umowa k. 2 a. r.).

Ubezpieczony pobierał naukę w Rocznej Szkole(...)w W. do przeprowadzenia ostatnich egzaminów, których nie zdał. Nie zalegał z opłatami względem wymienionej szkoły (bezsporne, wyjaśnienia ubezpieczonego k. 8v).

Roczna Szkoła (...) w W., zgodnie z § 1 pkt 1 statutu, jest niepubliczną ponadgimnazjalną szkołą policealną bez uprawnień szkoły publicznej dla dorosłych, kształcąca w systemie zaocznym. W § 1 pkt 3 statutu wskazano m. in., iż szkoła działa na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z § 24 pkt 1 i pkt 2 statutu, podstawą oceniania i klasyfikowania słuchacza w formie zaocznej są egzaminy semestralne, do których dopuszcza się słuchacza, który uczęszczał na obowiązkowe konsultacje, przewidziane w szkolnym planie nauczania, w wymiarze co najmniej 50% czasu przeznaczonego na te konsultacje oraz uzyskał z wymaganych ćwiczeń i prac kontrolnych oceny uznane za pozytywne. Stosownie do § 24 pkt 9, 10 oraz 11 statutu, słuchacz kończy szkołę, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć dydaktycznych uzyskane w semestrze programowo najwyższym oraz semestralne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć dydaktycznych, których realizacja zakończyła się w semestrach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej. Słuchacz może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia semestralnej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności słuchacza na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania. Słuchacz nieklasyfikowany z powodu nieobecności nie może zdawać egzaminów semestralnych. Paragraf 23 pkt 13 statutu określa, iż podstawą klasyfikowania słuchacza w szkole dla dorosłych są egzaminy semestralne przeprowadzone z poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania (statut placówki k. 15-27).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego jest zasadne i zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Za uprawnionego członka rodziny w rozumieniu przywołanego przepisu, uważa się, zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 1 wskazanej ustawy dzieci własne. Są one uprawnione do pobierania renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, o czym stanowi art. 68 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 nr 256 poz. 2572), rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy – z dniem 31 sierpnia następnego roku. Jak stanowi art. 2 pkt 2 lit. c przywołanej ustawy, system oświaty obejmuje szkoły ponadgimnazjalne. Stosownie do treści art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. d, za szkołę publiczną lub niepubliczną należy uznać szkołę ponadgimnazjalną, którą jest m. in. szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, umożliwiającą uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie.

Spór w niniejszej sprawie dotyczył kwestii, czy ubezpieczony w okresie od lipca do sierpnia 2014 r. odbywał naukę w szkole w rozumieniu art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

W ocenie Sądu M. L. (1) pobierał naukę w kwestionowanym przez ZUS okresie.

Podkreślić należy, iż z zaświadczenia wydanego przez Roczną Szkołę (...)w W. w dniu 2 lipca 2014 r. wynika jedynie, iż M. L. (1) był osobą nieklasyfikowaną. Stosownie do treści § 24 pkt 9 i 10 regulaminu placówki, nieuzyskanie klasyfikacji może wynikać z uzyskania oceny niedostatecznej z któregokolwiek z przeprowadzanych semestralnych egzaminów lub z ponad pięćdziesięcioprocentowej nieobecności. Warunkiem bowiem przystąpienia do egzaminu semestralnego jest obecność na co najmniej połowie obowiązkowych dla słuchacza zajęć. Bezspornym natomiast było, iż M. L. (1) przystąpił do egzaminów w trakcie drugiego semestru oraz, że nie uzyskał z nich pozytywnej oceny. Przyczyną nieklasyfikowania ubezpieczonego było zatem otrzymanie przez niego oceny niedostatecznej. Nie budziła również wątpliwości okoliczność, iż M. L. (1) nie zalegał z opłatami za naukę.

Stosownie do treści wymienionego wyżej art. 63 ustawy o systemie oświaty, okres wakacyjny wlicza się do roku szkolnego, który kończy się z końcem sierpnia. Jednocześnie podkreślić należy, iż statut Rocznej Szkoły (...)w W. nie przewiduje wcześniejszego zakończenia roku szkolnego. Tym samym, w niniejszej sprawie obowiązywać będzie definicja roku szkolnego wyrażona w przywołanym przepisie. Zgodnie z powyższym, w lipcu i w sierpniu 2014 r. ubezpieczony był osobą odbywającą naukę w Rocznej Szkole (...) w W.. A zatem, wyrażone przez organ rentowy w zaskarżonej decyzji stanowisko, zgodnie z którym ubezpieczony ukończył naukę w czerwcu, uznać należy za niewłaściwie.

Wobec faktu bezsporności spełnienia przez M. L. (1) pozostałych przesłanek do uzyskania prawa do renty rodzinnej w okresie od 1 lipca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. wskazać należy, iż zasadnym było przyznanie ubezpieczonemu prawa do dochodzonego świadczenia. Na marginesie wskazać jedynie należy, iż w związku z zawarciem pomiędzy ubezpieczonym a Centrum (...) Sp. z o. o. w Ł. w dniu 20 sierpnia 2014 r. umowy o świadczenie usług oświatowych dniu 29 sierpnia 2014 r., organ rentowy wydał decyzję o wznowieniu wypłaty renty rodzinnej M. L. (1) od dnia 1 września 2014 r. do 30 września 2014 r.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł jak w sentencji wyroku.