Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 563/13

POSTANOWIENIE

Dnia 27 września 2013 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodnicząca: SSO Małgorzata Kończal (spr.)

Sędziowie : SSO Jadwiga Siedlaczek, SSO Włodzimierz Jasiński

po rozpoznaniu w dniu 27 września 2013 r. w Toruniu

sprawy z powództwa : Banku (...) S.A. w W.

przeciwko : M. S.

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu

z dnia 2 sierpnia 2013 r.

sygn. akt. I C411/13

postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 2 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Toruniu odrzucił apelację powoda, wskazując, że zarządzeniem z dnia 26 czerwca 2013r. powód zobowiązany został do usunięcia braków formalnych apelacji poprzez wskazanie, czy wyrok jest zaskarżony w całości, czy w części, a jeżeli w części, to dlaczego wartość przedmiotu zaskarżenia oznaczono na mniejszą kwotę niż dochodzona w sprawie w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia apelacji. Odpis powyższego zarządzenia doręczono powodowi w dniu 2 lipca 2013r. Zakreślony termin upłynął bezskutecznie w dniu 9 lipca 2013 r.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył powód , wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia. Skarżący podniósł, że brak jest podstaw do wzywania powoda do uzupełnienia braków formalnych apelacji, co doprowadziło w konsekwencji do odrzucenia apelacji. Powód wskazał, że w zdaniu pierwszym apelacji jasno określił, że zaskarża wyrok w całości.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie podlegało uwzględnieniu.

Rację należało przyznać powodowi, że jego apelacja od wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 16 maja 2013r. nie była dotknięta brakiem formalnym w postaci niewskazania, w jakiej części skarży on wyrok. W sposób oczywisty bowiem z apelacji powoda wynika, że skarży on wyrok zaoczny w całości. Jak wynika z treści pozwu sporządzonego na urzędowym formularzu, wartość przedmiotu sporu stanowiła kwotę 2.514,28zł. W apelacji zaś skarżący wskazał wartość przedmiotu zaskarżenia w kwocie 2.515zł. Wynika więc z powyższego, że kwota wskazana w apelacji została przez powoda zaokrąglona do pełnego złotego. W tym miejscu należy zważyć, jaki jest cel wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia. Wartość ta, przy zaskarżeniu wyroku w całości , służy określeniu wysokości opłaty od apelacji. W tym miejscu nie ma więc znaczenia dla wymiaru opłaty różnica między kwotą określoną w pozwie a wskazaną w apelacji, wszak opłatę zaokrągla się do pełnego złotego.

W świetle powyższego nietrafna była konkluzja Sądu Rejonowego jakoby braki apelacji nie zostały usunięte w zakreślonym terminie. W tej sytuacji uznać należy, iż brak było podstaw do odrzucenia apelacji.

Mając na względzie powołane okoliczności Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji na podstawie przepisu art. 386 §1 k.p.c. w zw. z art. 397 §2 k.p.c.