Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 488/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 03 lutego 2016 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant : Karolina Nowicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 lutego 2016 roku w Ś.

sprawy z odwołania W. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

w sprawie (...)

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej po zmarłym

I.  odwołanie oddala;

II.  zasądza od powódki W. K. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Powódka W. K. wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia (...), którą odmówiono jej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża J. K. wobec nie uznania związku pomiędzy jego zgonem a chorobą zawodową. W uzasadnieniu powódka wskazała na okoliczności uzasadniające , jej zdaniem , odwołanie a wskazujące na związek rozpoznanej choroby zawodowej ze zgonem.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów procesu w wysokości 120 zł. W uzasadnieniu powołano się na stwierdzony przez lekarza orzecznika brak związku pomiędzy chorobą zawodową a zgonem.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

U zmarłego J. K. w (...)rozpoznano chorobę zawodową – pylicę płuc drobnoguzkową 2q. Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego z dnia (...) roku stwierdzono u zmarłego chorobę zawodową- pylice płuc. Od (...) u zmarłego diagnozowano pylicę drobnoguzkową 3q.

Pylica nie powodowała jednak utrwalonych zaburzeń wydolności wentylacyjnej czy oddechowej płuc, a badania spirometryczne i gazometryczne w (...)roku były prawidłowe.

Dnia (...) roku mąż powódki trafił na Oddział (...) w stanie ciężkim z nasiloną dusznością, objawami żyły szyjnej górnej. W radiogramie klatki piersiowej stwierdzono progresje zmiany nowotworowej. Badaniem bronchoskopowym stwierdzono zmianę guzowata zamykającą ujście do segmentu języczka. Badaniem histopatologicznym rozpoznano raka drobnokomórkowego płuc. Podano jeden kurs chemioterapii z obserwacją niewydolności nerek. Stan chorego ulegał pogorszeniu i w dniu (...) roku nastąpił zgon.

Wyjściową przyczyną zgonu był rak drobnokomórkowy płuca lewego, wtórną- rozsiany proces nowotworowy , a bezpośrednią- niewydolność krążeniowo- oddechowa.

Dowód: akta ZUS i dokumentacja medyczna ( w załączeniu )

Będący współprzyczyną śmierci nowotwór nie pozostaje w związku z chorobą zawodową – pylicą płuc. Pylica płuc nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki.

Dowód: akta ZUS i dokumentacja medyczna ( w załączeniu )

opinia biegłej pulmunolog k.58-61, 102,

opinia biegłego pulmonologa k. 76-79, 123

Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył :

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity Dz.U.2015, poz. 1242 ze zmianami ) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek ( … ) choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

A zatem podstawową przesłanką stanowiącą o prawie do przedmiotowego świadczenia jest związek pomiędzy zgonem a chorobą zawodową , a w niniejszej sprawie takiego brak.

Biegła pulmunolog wskazała na brak związku przyczynowego pomiędzy chorobową zawodową męża powódki a zgonem. Biegły onkolog wskazał zaś jedynie, iż choroba nowotworowa płuc była współprzyczyną zgonu J. K., zaś związek choroby zawodowej ze zgonem leży w ocenie specjalisty pulmonologa, który zarówno w opinii głównej jak i uzupełniającej przeprowadził szeroką analizę skutkującą wnioskiem, iż pylica płuc nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu. Wprawdzie biegły onkolog łączy chorobę nowotworową z warunkami pracy powoda, jednakże sąd w postępowaniu o jednorazowe odszkodowanie ( w przeciwieństwie od spraw o zadośćuczynienie czy rentę wyrównawczą) nie bada związku warunków pracy ze zgonem a choroby zawodowej ze zgonem- a takiego nie ustalono w niniejszym postepowaniu. Nie ustalono też związku choroby zawodowej z nowotworem.

Z uwagi na fakt, iż zastrzeżenia do opinii z dnia (...)roku były spóźnione oraz, że zawarte tam wnioski mogły być przedmiotem zastrzeżeń złożonych do opinii pierwotnej- sąd oddalił wniosek o dalsze uzupełnienie opinii.

Dlatego też Sąd w oparciu o powyższe i na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 kpc w związku z§ 2 ust.2 w zw. z §11 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu ( DZ U nr 163 , poz. 1349 ).