Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 1028/13

POSTANOWIENIE

Dnia 13 września 2013r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Jacek Witkowski

Protokolant st. sekr. sądowy Iwona Chojecka

po rozpoznaniu w dniu 13 września 2013r. w Siedlcach

na rozprawie

sprawy z wniosku W. I.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

w związku z odwołaniem od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

z dnia 2 lipca 2013 r. Nr (...)

p o s t a n a w i a :

odrzucić odwołanie.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 2.07.2013 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonemu W. I. przyznania prawa do renty z tytuły niezdolności do pracy, ponieważ lekarz orzecznik ZUS nie stwierdził u ubezpieczonego niezdolności do pracy.

Odwołanie od tej decyzji złożył W. I., który domagał się jej uchylenia i przyznania prawa do renty z tytuły niezdolności do pracy. W obszernym uzasadnieniu odwołania ubezpieczony opisał swoje schorzenia i twierdził, iż lekarz orzecznik ZUS błędnie przyjął, że rokuje on uzyskanie zdolności do pracy w ramach świadczenia rehabilitacyjnego.

W odpowiedzi na dowołanie pozwany Oddział ZUS wnosił o jego odrzucenie, argumentując, iż wnioskodawca nie złożył sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Ponadto organ rentowy argumentował, że ubezpieczonemu na mocy decyzji z dnia 18.07.2013 r. zostało przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres do 21.07.2013 r.

Na rozprawie ubezpieczony W. I. popierał odwołanie i wyjaśnił, że nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS uznającym, że rokuje odzyskanie zdolności do pracy w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Ubezpieczony twierdził, że zaniedbał wniesienie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Zgodnie z treścią art. 477 9 par. 3 1 kpc Sąd odrzuci odwołanie w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych, do którego prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy, a podstawą do wydania decyzji stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS jeżeli osoba zainteresowana nie wniosła sprzeciwu od tego orzeczenia do komisji lekarskiej ZUS i odwołanie jest oparte wyłącznie na zarzutach, dotyczących tego orzeczenia.

Stan faktyczny sprawy wskazuje, iż odwołanie ubezpieczonego W. I. dotyczy wyłącznie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia 10.06.2013 r., z którego orzeczenia wynika, że nie został on uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i retach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2009 r. nr 153 poz. 1227). Wskazuje na to argumentacja przedstawiona w odwołaniu jak i również oświadczenie złożone na rozprawie.

W tej sytuacji zdaniem Sądu zaistniała przesłanka do odrzucenia odwołania w rozumieniu powołanego wyżej przepisu ustawy o FUS. Mając powyższe na względzie orzeczono jak w sentencji.