Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXII GWzt 40/15

POSTANOWIENIE

Dnia 16 grudnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział XXII

Sąd Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Beata Piwowarska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2015 r. w Warszawie

sprawy z powództwa (...) spółki jawnej w G.

przeciwko P. D. , M. Z. i K. J.

o zakazanie naruszeń praw autorskich i czynów nieuczciwej konkurencji

postanawia:

1.  zatwierdzić ugodę zawartą w dniu 30 listopada 2015 r. przed mediatorem P. W. w W. przez (...) spółkę jawną w G. oraz P. D., M. Z. i K. J.;

2.  nadać ugodzie jej klauzulę wykonalności w odniesieniu do § 1 ust. 1, §3 i §4 ust. 1;

3.  umorzyć postępowanie;

4.  zwrócić (...) spółce jawnej w G. z kasy Sądu Okręgowego w Warszawie kwotę 4.414,50 (cztery tysiące czterysta czternaście 50/100) zł tytułem ¾ części opłaty od pozwu, z kwoty uiszczonej 27 lipca 2015 r., a zaksięgowanej pod poz. (...).

SSO Beata Piwowarska

Sygn. akt XXII GWzt 40/15

UZASADNIENIE

Skierowane do mediacji, (...) spółka jawna w G. oraz P. D., M. Z. i K. J. zawarli w dniu 30 listopada 2015 r. ugodę przed mediatorem radcą prawnym P. W.. Protokół z mediacji został złożony do akt wraz z wnioskami stron o zatwierdzenie ugody przez nadanie jej klauzuli wykonalności.

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z art. 183 14 § 1, 2 i 3 k.p.c. jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem, sąd rozpoznający sprawę, na wniosek strony, niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności; w przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.

Ugoda zawarta przez strony przed mediatorem w dniu 30 listopada 2015 r. podlega wykonaniu w drodze egzekucji w zakresie § 1 ust. 1, §3 i §4 ust. 1, tym samym Sąd nadał jej klauzulę wykonalności. W pozostałej części, w tym w § 1 ust. 3, gdzie do wykonania obowiązku strony zastrzegły termin do dnia 23 grudnia 2015 r., zgodnie z dyspozycją art. 183 14 k.p.c., ugoda została zatwierdzona. Sąd uznał, iż treść ugody nie sprzeciwia się prawu ani zasadom współżycia społecznego, nie zmierza do obejścia prawa, a także nie jest niezrozumiała i nie zawiera sprzeczności.

Stosownie do art. 355 § 1 i 2 k.p.c., sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne. Postanowienie o umorzeniu postępowania może zapaść na posiedzeniu niejawnym, jeżeli powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew w piśmie procesowym albo gdy strony zawarły ugodę przed mediatorem, którą zatwierdził sąd.

Ponieważ strony zakończyły spór ugodą zawartą przed mediatorem, wydanie wyroku stało się zbędne, Sąd postanowił więc o umorzeniu postępowania. Zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 2a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych należało zwrócić (...) spółce jawnej w G. ¾ opłaty od pozwu.

Z.

- odnotować, zakreślić

- odpis postanowienia doręczyć pełnomocnikom stron.

SSO B. P.