Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III U 302/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 kwietnia 2016r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Piotr Witkowski

Protokolant:

st. sekr. sądowy Marta Majewska-Wronowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2016r. w Suwałkach

sprawy M. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o rentę z tytułu niezdolności do pracy

w związku z odwołaniem M. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 25 marca 2015 r. znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i przywraca M. S. prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na okres od 1 stycznia 2015r. do 31 grudnia 2018r.

Sygn. akt III U 302/15

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. decyzją z dnia 25.03.2015r. mając na uwadze orzeczenie komisji lekarskiej ZUS przeliczył rentę M. S. od dnia 1.01.2015r. do 31.03.2018r.

W odwołaniu od tej decyzji M. S. wniosła o jej zmianę i przywrócenie prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wskazała, że od dnia 30.07.2001r. do 31.12.2014r. przebywała na rencie jako osoba całkowicie niezdolna do pracy i świadczenie to przyznano jej z powodu zespołu Cushinga. Jest to bardzo rzadkie schorzenie endokrynologiczne w jej przypadku wywołane gruczolakiem przysadki mózgowej. Szeroko opisując historię swojej choroby i związane z nią dolegliwości wywodziła, że w dalszym ciągu jest całkowicie niezdolna do pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie wskazując, że skoro ostatecznie komisja lekarska ZUS orzeczeniem z dnia 13.03.2015r. stwierdziła, że M. S. jest tylko częściowo niezdolna do pracy do 31.03.2018r., to przyznał jej na podstawie art. 61 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do okresowej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od dnia 1.01.2015r. do dnia 31.03.2018r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach ustalił i zważył, co następuje:

Odwołanie należało uznać za uzasadnione.

Odwołująca się jest bowiem nadal całkowicie niezdolna do pracy. Tak mianowicie wynika z opinii biegłych lekarzy sądowych , którzy na podstawie art. 278 kpc sporządzili opinię w sprawie na potrzeby postępowania sądowego.

Pierwszą opinię w sprawie sporządzili biegli lekarze E. L. z zakresu otolaryngologii, A. P. z zakresu rehabilitacji medycznej, K. J. z zakresu neurologii i dr. n. med. Z. H. z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Rozpoznali u odwołującej się zespół Nelsona, zespół Cushinga-ACTH, stan po operacji gruczolaka przysadki oraz obustronnej adrenalektomii, wtórną wieloosiową niedoczynność przysadki, zespół bólowy odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, przewlekły nieżyt nosa i zatok obocznych nosa i perforację w przegrodzi nosa po zabiegu operacyjnym neurochirurgicznym. Następnie zaopiniowali, że stwierdzone schorzenia powodują u odwołującej się całkowitą niezdolność do pracy zarobkowej na okres od 1.01.2015r. do 31.12.2016r. wskazując, że od ostatniego badania w 2013r. nie nastąpiła poprawa stanu zdrowia badanej. Podkreślili, że wieloletnie leczenie sterydami spowodowało zaawansowaną osteopenię oraz zaawansowane zmiany w stawie biodrowym lewym, które utrudniają chodzenie i powodują silne dolegliwości bólowe. Została przy tym zakwalifikowana do operacji lewego stawu biodrowego. Częste zaś infekcje oraz przewlekły nieżyt nosa i zatok obocznych nosa wymagają leczenia przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybicznego.

Opinię w sprawie, że odwołująca się nadal jest całkowicie niezdolna do pracy sporządzili też biegli lekarze sądowi dr n. med. D. J. z zakresu endokrynologii i chorób wewnętrznych, dr med. B. L. z zakresu reumatologii i G. K. z zakresu ortopedii i traumatologii. Rozpoznali u odwołującej się rakowiak płuca prawego-stan po operacji w grudniu 2015r.(w badaniu hist. – pat. R. typowy naciekający oskrzele i ściany naczynia z zatorami nowotworowymi w naczyniach i przerzutem do węzła chłonnego, ogniska hiperplazji kom. Neuroendokrynnych w tkance płuc do 0,1), wieloosiową niedoczynność przysadki mózgowej po 2-krotnej operacji gruczolaka przysadki wydzielającego ACTH.(IX i XI 2000r.), pierwotną niedoczynność nadnerczy po wycięciu obu nadnerczy z powodu nieskuteczności operacji przysadki (XII 2000r.), stan po wycięciu śledziony, koksartrozę biodrową lewą i osteopenię. Zaopiniowali jednak już całkowitą niezdolność do pracy odwołującej się z uwagi na rozpoznane schorzenia na okres od 1.01.2015r. do 31.12.2018r., wskazując, że nie nastąpiła poprawa stanu zdrowia odwołującej się od jej badania z 22.11.2010r. Z ich opinii wynika, że wymaga nadal intensywnego leczenia, w wystąpienie rakowiaka dodatkowo pogorszyło stan zdrowia.

Opinię w sprawie na skutek zastrzeżeń organu rentowego do opinii pierwszego zespołu biegłych sporządzili też lekarze biegli sądowi B. O. z zakresu chorób wewnętrznych i endokrynologii i J. S. z zakresu ortopedii i traumatologii. Rozpoznali u odwołującej się stan po dwukrotnym leczeniu operacyjnym gruczolaka przysadki, stan obustronnej adreneloktomii, spelenktomii i częściowej resekcji trzustki, niewydolność wielogruczołową wywołaną leczeniem zabiegowym i uszkodzenie lewego stawu biodrowego wywołane wieloletnią sterydoterapią zakwalifikowane do leczenia operacyjnego. Zaopiniowali jednak, że upośledzenie funkcji ustroju wywołanie istniejącymi schorzeniami spowodowały u odwołującej się stałą, częściową niezdolność do pracy istnieją od 22.11.2012r.

W obliczu jednakże pierwszego i trzeciego zespołu biegłych lekarzy sądowych sąd nie mógł podzielić opinii biegłych lekarzy sądowych B. O. i J. S.. Trzecia opinia biegłych lekarzy była w sprawie rozstrzygająca. Zwłaszcza, że w jej składzie było dwóch lekarzy o stopniu doktora nauk medycznych w tym endokrynologa, a zatem o specjalności choroby, na którą przede wszystkim cierpi odwołująca się i jest niezdolna do pracy. Poza tym trzeba zauważyć, że odwołująca się była uznana za całkowicie niezdolną do pracy do 31.12.2014r., a biegli B. O. i J. S. uznali odwołującą się za częściowo niezdolną do pracy już od 22.11.2012r. nie wypowiadając się w ogóle czy stan zdrowia odwołującej się poprawił się czy też nie. Tymczasem trzeba wskazać, że jeżeli stan zdrowia odwołującej się nie poprawił się renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nadal przysługuje, tym bardziej, że w sprawie o świadczenia rentowe to ustalenia biegłych lekarzy sądowych dostarczają sądowi koniecznych danych o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rentowe, a nie stanowisko Przewodniczącego Komisji Lekarskich ZUS, na które w zastrzeżeniach powołał się organ rentowy.

Mając zatem powyższe na uwadze, Sąd Okręgowy w Suwałkach na mocy art. 477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i przywrócił M. S. prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na okres od dnia
1.01. 2015r. do dnia 31.12. 2018r.

PW/ich