Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 141/16

POSTANOWIENIE

Dnia 25 lutego 2016 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Wydział III Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący SSA Jolanta Hawryszko

Sędziowie SSA Anna Polak

SSA Romana Mrotek

po rozpoznaniu 25 lutego 2016 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy Ł. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

o rentę socjalną

na skutek apelacji Ł. M. od wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim Wydział VI Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 21 grudnia 2015 r. sygn. akt VI U 634/14

postanawia:

odrzucić apelację.

UZASADNIENIE

Ł. M. w sprawie ze swojego odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. o rentę socjalną złożył apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim Wydział VI Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydanego 21 grudnia 2015 r.

Sąd apelacyjny analizując dopuszczalność apelacji ustalił, że Ł. M. nadał wniosek o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem w urzędzie pocztowym w dacie 29.12 .2015.

Przepisy procedury cywilnej stanowią w art. 328 § 1: Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadku, o którym mowa w art. 327 § 2 - od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, chyba że uzasadnienie zostało wygłoszone. Natomiast zgodnie z 369 § 1 k.p.c. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. § 2. Jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku. § 3. Termin, o którym mowa w § 1 i 2, uważa się za zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła apelację do sądu drugiej instancji. W takim wypadku sąd ten niezwłocznie przesyła apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

Sąd apelacyjny w sprawie rozważył, że wyrok został ogłoszony 21 grudnia, zaś wniosek o uzasadnienie został nadany w urzędzie pocztowym 29 grudnia, zatem dzień po ustawowym terminie ustalonym zgodnie z art. 328 § 1 k.p.c. W takim stanie sąd I instancji powinien był odrzucić spóźniony wniosek na podstawie art. 328 § 1 k.p.c. Sąd I instancji nadał jednak bieg postepowaniu, w tym apelacji. Zdaniem sądu apelacyjnego złożenie spóźnionego wniosku o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem skutkowało uznaniem, że apelacja była niedopuszczalna, wobec naruszenia art. 369 § 1 k.p.c. w zw. z art. 328 §1 k.p.c.

Niezależnie od powyższego, Ł. M. nie zachował ustawowego terminu liczonego zgodnie z art. 369 § 2 k.p.c.

W konsekwencji, na podstawie art. 373 k.p.c. i art. 369 k.p.c. w zw. z art. 328 §1 k.p.c. sąd apelacyjny odrzuciła apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.