Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Cz 291/16

POSTANOWIENIE

Dnia 20 kwietnia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VIII Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Marek Lewandowski (spr.)

Sędziowie : SO Katarzyna Borowy, SO Marek Paczkowski

po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2016 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Banku (...) S.A. w W.

przeciwko dłużnikowi M. M.

o wszczęcie egzekucji świadczeń pieniężnych

w przedmiocie skargi dłużnika na czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Toruniu Adama Zaremby w postaci opisu i oszacowania udziału we współwłasności nieruchomości położonej w Ł., dla której Sąd Rejonowy w Toruniu prowadzi księgę wieczystą nr (...), dokonanej w sprawie Km 715/10

na skutek zażalenia dłużnika

na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu

z dnia 10 grudnia 2015 r.

sygn. akt XI Co 678/15

postanawia:

oddalić zażalenie.

/SSO Katarzyna Borowy/ /SSO Marek Lewandowski/ /SSO Marek Paczkowski/

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy odrzucił skargę dłużniczki z 21 lipca 2015 r. na dokonany przez komornika w sprawie Km 715/10 opis i oszacowanie udziału we współwłasności nieruchomości położonej w Ł., dla której Sąd Rejonowy w Toruniu prowadzi księgę wieczystą nr (...). W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd ten wskazał, że skarżona czynność została ukończona w dniu 25 czerwca 2015 r. O terminie opisu i oszacowania udziału w nieruchomości dłużniczka została zawiadomiona prawidłowo w dniu 1 czerwca 2015 r. Podczas opisu i oszacowania nieruchomości w dniu 25 czerwca 2015 r. nie była jednak obecna; obecni zaś przy tej czynności inni uczestnicy postępowania byli pouczeni o treści art. 950 k.p.c. Zdaniem Sądu a quo doręczenie dłużniczce po ukończeniu opisu i oszacowania protokołu z tej czynności wraz ze sporządzonym przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego nie miało wpływu na bieg terminu do zaskarżenia czynności komornika. Termin ten upłynął po dwóch tygodniach od ukończenia opisu i oszacowania, tj. w dniu 9 lipca 2015 r. Z tych powodów Sąd Rejonowy uznał złożoną w dniu 23 lipca 2015 r. skargę dłużniczki na opis i oszacowanie nieruchomości za spóźnioną. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Sąd ten powołał art. 767 3 k.p.c. w zw. z art. 950 k.p.c., uznając, że brak przesłanek do podjęcia czynności nadzorczych w trybie art. 759 § 2 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła dłużniczka M. M., która zaskarżyła je w całości. Skarżąca zarzuciła naruszenie przepisów:

- art. 950 k.p.c. poprzez przyjęcie, że termin do złożenia skargi na opis i oszacowanie nieruchomości upłynął dla skarżącej, mimo że nie mogła ona zapoznać się z opisem i oszacowaniem, co uniemożliwiało jej podniesienie wszystkich zarzutów,

- art. 767 3 k.p.c. poprzez bezpodstawne odrzucenie skargi na opis i oszacowanie.

Na podstawie powyższych zarzutów skarżąca wniosła o uchylenie skarżonego postanowienia i przekazanie skargi na opis i oszacowanie do ponownego rozpatrzenia przez Sąd I instancji.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Zażalenie jako nieuzasadnione podlegało oddaleniu.

Na wstępie należy zauważyć, że w myśl art. 950 k.p.c. termin zaskarżenia opisu i oszacowania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia jego ukończenia. Jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu termin do zaskarżenia liczy się od dnia doręczenia uczestnikowi zawiadomienia, o którym mowa w art. 945 § 4, a dla uczestników, którym nie doręczono zawiadomienia, od dnia obwieszczenia o ukończeniu. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.

Jak trafnie przyjmuje się w judykaturze i doktrynie przepis art. 950 k.p.c. stanowi lex specialis w stosunku do art. 767 § 4 k.p.c., który przewiduje termin tygodniowy do wniesienia skargi na czynności komornika. W art. 767 § 4 k.p.c. ustawodawca odrębnie aniżeli w art. 950 k.p.c. uregulował także moment początkowy biegu terminu do wniesienia skargi.

Zgodnie z art. 950 zd. 1 k.p.c. dwutygodniowy termin na złożenie skargi na opis i oszacowanie liczy się od ukończenia opisu i oszacowania. Przez „ukończenie opisu i oszacowania" rozumie się podpisanie przez komornika protokołu opisu i oszacowania. Niezależnie zatem na jakim etapie czynności, jaką jest opis i oszacowanie nieruchomości, komornik popełnił uchybienie, początek biegu terminu do złożenia skargi liczony jest od ukończenia opisu i oszacowania, a więc odmiennie niż wskazano w art. 767 § 4 k.p.c. Wobec tego, że nie ma potrzeby powiadamiania uczestników postępowania egzekucyjnego o ukończeniu opisu i oszacowania, gdy komornik prawidłowo i zgodnie z art. 945 § 1 zawiadomił ich o terminie tych czynności, to dla uczestników nieobecnych przy opisie i oszacowaniu termin do złożenia skargi rozpoczyna się od chwili podpisania przez komornika protokołu opisu i oszacowania nieruchomości.

Warto zauważyć, że na podstawie nowelizacji k.p.c. z 16 września 2011 r. w art. 945 k.p.c. został dodany § 4, zgodnie z którym, jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu, komornik o ukończeniu opisu i oszacowania zawiadomi znanych mu uczestników oraz dokona obwieszczenia stosownie do § 2 art. 945 k.p.c. W związku z takim rozwiązaniem, w komentowanym przepisie uregulowany został sposób obliczania początku biegu terminu do zaskarżenia opisu i oszacowania w sytuacji, gdy opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie.

Wbrew zarzutowi skarżącej Sąd Rejonowy trafnie ocenił, że termin do wniesienia przez dłużniczkę skargi na opis i oszacowanie upłynął 9 lipca 2015 r., zaś wniesiona przez nią skarga z 21 lipca 2015 r. podlegała odrzuceniu na podstawie art. 767 3 k.p.c. Dłużniczka została bowiem prawidłowo powiadomiona o terminie czynności w postaci opisu i oszacowania udziału w nieruchomości. Termin do wniesienia przez nią skargi na tą czynność rozpoczął bieg od ukończenia opisu i oszacowania, tj. od dnia 25 czerwca 2015 r.

Z podanych względów Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 zd. 1 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji.

/SSO Katarzyna Borowy/ /SSO Marek Lewandowski/ /SSO Marek Paczkowski/