Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 81/16

POSTANOWIENIE

Dnia 25 lutego 2016 r.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu Wydział III Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący – Sędzia SO Mieczysław H. Kamiński – sprawozdawca

Sędzia SO Zofia Klisiewicz

Sędzia SO Urszula Kapustka

po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2016 r. w Nowym Sączu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku (...) S.A. Oddział w K.

przy uczestnictwie: J. H., E. P., Z. Ł. i S. H.

o wpis

na skutek apelacji uczestników

od wpisu Sądu Rejonowego w Limanowej

z dnia 23 listopada 2015 r. sygn. akt (...)

p o s t a n a w i a:

oddalić apelację.

(...)

Sygn. akt III Ca 81/16

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Limanowej działając na wniosek (...) S.A. Oddział w K. z dnia 6.11.2015 r., wpisem z dnia 23.11.2015 r. dokonał uwidocznienia w treści księgi wieczystej nr (...) podziału działki ewidencyjnej nr (...) na nowe (...) wszystko na podstawie wypisu z rejestru gruntów z dnia 16.11.2015 r. oraz zgodnej z tym wypisem mapy z dnia 11.03.2015 r. sporządzonej przez geodetę J. R., zaopatrzonej w klauzulę organu prowadzącego państwowy zasób geodezyjny odzwierciedlającej w/w podział.

Apelację od wpisu podziału wnieśli uczestnicy J. H., S. H., E. P., Z. Ł.. W treści apelacji, nie wskazano zarzutów dotyczących naruszeń prawa w zakresie dokonanego w księdze wieczystej podziału działki nr (...), a jedynie podniesiono, iż w/w nieruchomość przed podziałem uzyskała status działki budowlanej, co skutkuje tym, że nowo wydzielone działki mają również taki sam status.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest uzasadniona.

Na wstępie wskazać należy, że z uwagi na brak wskazania konkretnych zarzutów dotyczących uchybień w odniesieniu do zaskarżonego wpisu, Sąd Okręgowy dokonał rozpoznania apelacji w zakresie ewentualnych wadliwości odnoszących się do naruszeń prawa materialnego. Zauważyć trzeba, iż w postępowaniu wieczystoksięgowym, opartym wyłącznie na dokumentach, mającym sformalizowany charakter, sąd zgodnie przepisem art. 626 8 § 2 k.p.c., rozpoznając wniosek bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Wpis może zostać dokonany wówczas, kiedy załączone do wniosku dokumenty, zgodnie z przepisami prawa materialnego dają podstawę do jego dokonania, a treść księgi wieczystej wpisu takiego nie wyklucza. Zakres oceny sądu wieczystoksięgowego ogranicza się więc do tego, czy na podstawie księgi wieczystej oraz załączonych dokumentów wniosek można uwzględnić czy też nie, a wówczas podlega on oddaleniu.

W odniesieniu do stanu faktycznego wynikającego z zaskarżonego wpisu, stwierdzić należy, że Sąd Okręgowy nie znajduje naruszeń skutkujących koniecznością ingerencji w orzeczenie Sądu Rejonowego. Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z katastru nieruchomości. Sprecyzowanie tego ustawowego zapisu zostało dokonane w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.09.2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów. Przepis § 28 stanowi, iż dane dotyczące nieruchomości gruntowych i budynkowych wpisuje się w księdze wieczystej na podstawie wyrysu z mapy ewidencyjnej oraz wypisu z rejestru gruntów lub innego dokumentu sporządzonego na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Jeżeli zmiana oznaczenia nieruchomości, o których mowa w wyżej dotyczy wyłącznie zmiany położenia nieruchomości, numeracji działek ewidencyjnych, obrębu ewidencyjnego lub sposobu korzystania z nieruchomości, podstawę wpisu w księdze wieczystej stanowi wypis z rejestru gruntów. Dokumenty na podstawie których dokonywane są wpisy w tym zakresie powinny być zaopatrzone w klauzulę właściwego organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków stwierdzającą, że przeznaczone są do dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

Wszystkie wymogi dotyczące zmiany oznaczenia nieruchomości wskazane w przytoczonych przepisach zostały przez Sąd Rejonowy zachowane. Wpis został bowiem dokonany na podstawie wypisu z rejestru gruntów z dnia 16.11.2015 r. oraz zgodnej z tym wypisem mapy z dnia 11.03.2015 r. sporządzonej przez geodetę J. R., zaopatrzonej w klauzulę organu prowadzącego państwowy zasób geodezyjny odzwierciedlającej podział. Sam wpis nowego oznaczenia, nie odnosił się natomiast do charakteru działek powstałych w jego wyniku. Z tej przyczyny z punktu widzenia ujawnionych w księdze wieczystej zmian, kwestia czy w/w nieruchomość uzyskała wcześniej status działki budowlanej pozostaje bez związku i nie ma żadnego znaczenia. Z uwagi na odrębne zaskarżenie wpisu dotyczącego ujawnienia służebności, kwestie z tym związane pozostają poza granicami zaskarżenia wpisu z dnia 23.11.2015 r.

Z tych wszystkich przyczyn Sąd Okręgowy apelację oddalił na podstawie art. 385 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c.

(...)