Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 295/12

POSTANOWIENIE

Dnia 16 lutego 2012 r.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu – Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SA:

Adam Jewgraf (spr.)

Sędzia SA:

Sędzia SA:

Ewa Głowacka

Sławomir Jurkowicz

po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2012 r. na posiedzeniu niejawnym we Wrocławiu

sprawy z powództwa: Fundacji (...) oraz (...) w O.

przeciwko K. M. i M. M.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanych

na postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu

z dnia 18 stycznia 2011 r. sygn. akt I Nc 65/09

p o s t a n a w i a: oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Opolu nadał klauzulę wykonalności na rzecz strony powodowej nakazowi zapłaty z dnia 6 lipca 2009 r., sygn. akt I Nc 650/09, w zakresie kwoty 4.923 zł zasądzonej od pozwanych na rzecz strony powodowej, tytułem zwrotu kosztów procesu.

Powyższe postanowienie zaskarżyli zażaleniem pozwani domagając się jego uchylenia. W ocenie żalących się klauzula wykonalności nadana została na rzecz podmiotu nieuprawnionego, gdyż na mocy przelewu z 15.03.2010 r. cała należność główna wraz z kosztami postępowania w sprawie I Nc 65/09 przelana została przez stronę powodową na rzecz osoby trzeciej, tj. E. P., którego zobowiązania pozwani w całości zaspokoili.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne.

Na wstępie, w ślad za Sądem meriti zwrócić należy uwagę, iż w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności sąd ogranicza się jedynie do badania tego, czy dokument, któremu ma nadać klauzulę, odpowiada warunkom formalnym tytułu egzekucyjnego oraz czy zachodzą okoliczności faktyczne pozwalające na ujawnienie z klauzuli wzmianek przewidzianych w art. 788-794 kpc. W postępowaniu tym zatem sąd nie może wnikać w treść tytułu egzekucyjnego ani też kwestionować istnienia uprawnienia wierzyciela lub obowiązku dłużnika, co może być korygowane jedynie w ramach powództwa przeciwegzekucyjnego z art. 840 kpc.

Po wtóre, w realiach rozpoznawanej sprawy, pozwani pozostają w błędnym przekonaniu, iż cała wierzytelności z nakazu zapłaty z dnia 6.07.2009 r. przelana została przez stronę powodową na rzecz E. P.. Jak wynika bowiem z postanowień Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt 123/10 i prostującego go postanowienia tegoż sądu z dnia 8 grudnia 2010 r., nakazowi zapłaty z dnia 6 lipca 2009 r. sygn. akt. I Nc 65/09 nadana została klauzula wykonalności na rzecz E. P., jako następcy prawnego strony powodowej jednakże z wyłączeniem kwoty 4.923 zł z tytułu kosztów procesu. Zatem wierzycielem w zakresie tychże kosztów, zgodnie z brzmieniem nakazu zapłaty, pozostaje nadal strona powodowa wymieniona w tytule egzekucyjnym, co czyniło zasadnym nadanie na jej rzecz klauzuli wykonalności w części orzeczenia dotyczącego kosztów procesu.

Z tych przyczyn zażalenie, jako pozbawione uzasadnionych podstaw, z mocy art. 385 kpc w zw. z art. 397 § 2 kpc podlegało oddaleniu.

mw