Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 439/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 03 kwietnia 2013 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Małgorzata Habaj

Protokolant : Karolina Nowicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 03 kwietnia 2013 roku w Ś.

odwołania K. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W.

w sprawie (...)z dnia 24.08.2012 roku

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy po zmarłym

I.  odwołanie oddala;

II.  zasądza od powódki K. G. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Powódka K. G. wniosła odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. z dnia 24.08.2012 r , którą odmówiono jej prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmierci męża wobec nie uznania związku pomiędzy jego zgonem a chorobą zawodową. W uzasadnieniu powódka wskazała na okoliczności uzasadniające , jej zdaniem , odwołanie a wskazujące na związek rozpoznanej choroby zawodowej ze zgonem. Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów procesu wg. norm przepisanych. W uzasadnieniu powołano się na stwierdzony przez lekarza orzecznika brak związku pomiędzy chorobą zawodową a zgonem.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

L. G. (1) pracował jako krajacz płyt azbestowych wapiennych w narażeniu na pyły zwłókniające, pozostawał pod kontrolą Poradni P. . W 1982 roku rozpoznano u niego pylicę płuc drobnoguzkową 1q. w 1982 pulmonolog rozpoznał dodatkowo przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli nie może być traktowane jako powikłanie pylicy, gdyż wystąpiło równocześnie. Od 1992 rozpoznano pylicę drobnoguzkową 2q. Ostatnie orzeczenie pochodzi z 2008 roku rozpoznano w nadal pylice drobnoguzkową 2q i zapalenie oskrzeli. Pylica płuc nie powodowała zaburzeń wydolności oddechowej płuc, badania gazometryczne były w normie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli przy rozedmie płuc i paleniu tytoniu spowodowało rozwój przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie może być traktowana jako powikłanie pylicy, powstała jako konsekwencja przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. a podstawowym czynnikiem etiologicznym (...) jest palenie tytoniu. L. G. (1) nałogowo palił papierosy. Leczony ambulatoryjnie z powodu (...), miażdżycy i jaskry. Zgon nagły . Niewydolność oddechową można rozpatrywać jako przyczynę zgonu tylko w przypadkach przewlekłej niewydolności oddechowej czyli stałych zaburzeniach gazometrycznych ulegających pogorszeniu.. zaburzenia gazometryczne występujące w okresach zaostrzeń (...) nie świadczą o występowaniu przewlekłej niewydolności oddechowej.

L. G. (1) nie był leczony szpitalnie ani ambulatoryjnie w związku z zaburzeniami układu oddechowego spowodowanymi pylicą , w czasie hospitalizacji nie rozpoznawano ograniczenia wydolności układu oddechowego w wyniku pylicy płuc. Pylica płuc bez progresji zmian radiologicznych. Radiogramy z 2007 i 2012 roku nie wykazały zmian a stopień zaawansowania pylicy nadal był niewielki. Pylica płuc nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki. Od 2003 roku obserwowano powiększoną sylwetkę serca.

dowód: akta ZUS

opinia pulmonologiczna k. 72-73,103

dokumentacja lekarska

Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd zważył :

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ( DZ U z dnia 28 listopada 2002 roku , nr199 , poz. 1673 ze zmianami ) członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek ( … ) choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Odszkodowanie to przysługuje również w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który był uprawniony do renty z ubezpieczenia wypadkowego.

Przesłanką stanowiącą o prawie do przedmiotowego świadczenia jest związek pomiędzy zgonem a chorobą zawodową , a w niniejszej sprawie związku takiego nie stwierdzono. Samo stwierdzenia choroby zawodowej nie stanowi o tym ,że musiała ona być przyczyną lub współprzyczyną zgonu. Mogła ona być – jak w tym przypadku – jedną ze współistniejących chorób nie mających wpływu na okres przeżycia.

Sąd w tym zakresie oparł się na ustaleniach opinii bezstronnego biegłego sądowego , która to opinia stanowi wnikliwą analizę zarówno stanu zdrowia męża powódki przed śmiercią , jak i przyczyn , dla których zgon nastąpił. Biegła stwierdziła, iż mąż powódki nie zmarł w następstwie pylicy płuc. Pylica płuc nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki, przebiegała łagodnie, bez progresji zmian radiologicznych a radiogramy z 2007 i 2012 nie wykazywały zmian. Pylica płuc może prowadzić do zgonu tylko w przypadku zaawansowanych zmian radiologicznych, głownie w przypadku pylicy guzowatej, przebiegającej z narastającą niewydolnością oddechowa prowadzącą do nadciśnienia płucnego i zespołu płucno-sercowego. Tego typu zmian u L. G. (1) nie stwierdzono. Pylica drobnoguzkowa nie powoduje zaburzeń układu oddechowego z powodu zbyt małych powierzchni zmian płucnych. L. G. nie był leczony szpitalnie ani ambulatoryjnie w związku z zaburzeniami układu oddechowego spowodowanymi pylicą , nie rozpoznawano ograniczenia wydolności układu oddechowego w wyniku pylicy płuc. Pylica płuc przebiegała łagodnie , bez progresji zmian radiologicznych od 1992 roku, nie była przyczyną ani współprzyczyną zgonu męża powódki.

Opinia biegłych zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, ma na celu ułatwienie sądowi należytej oceny zebranego materiału wtedy, gdy potrzebne są wiadomości specjalne. Podlega jak inne dowody ocenie wg. Art.233§ 1 kpc, lecz odróżniają ją szczególne kryteria oceny, które stanowią zgodność z zasadami logiki i wiedzy powszechnej, poziom wiedzy biegłego, podstawy teoretyczne opinii, sposób motywowania oraz stopień stanowczości wyrażonych w niej wniosków. Przedmiotem opinii nie jest więc przedstawienie faktów lecz ich ocena na podstawie wiadomości specjalnych.

Sąd nie znalazł podstaw aby kwestionować ustalenia i wnioski opinii lub powoływać innego biegłego lub Instytut i uznał opinię oraz wnioski w niej zawarte za w pełni miarodajne. Sąd nie widział potrzeby powoływania innego biegłego uznając obecna opinię za w pełni miarodajną, jasna i w sposób dokładny uzasadnioną.

Dlatego też Sąd w oparciu o powyższe i na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 kpc w związku z § 2 ust.2 w zw. z §11 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych (…).