Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 63/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 czerwca 2016 roku

Sąd Rejonowy w Świdnicy IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący: SSR Magdalena Piątkowska

Protokolant : Katarzyna Zych

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2016 roku w Ś.

sprawy z odwołania D. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W.

z dnia (...). znak: (...)

o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W.

z dnia (...). znak: (...) w ten sposób, że przyznaje powodowi prawo do jednorazowe odszkodowania, w związku z wypadkiem
w szczególnych okolicznościach z dnia (...). w wysokości należności za 14% uszczerbku na zdrowiu tj. w kwocie 10.920 zł

UZASADNIENIE

D. D. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia (...) r., znak: (...), którą organ rentowy odmówił mu prawa do wypłaty jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach z dnia (...)roku. W uzasadnieniu odwołania podniósł, że w wyniku obrażeń doznanych wskutek wypadku ZUS przyznał mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w okresie od (...) roku do (...) roku. Po zakończonym leczeniu wystąpił do pozwanego o przyznanie jednorazowego odszkodowania, przy czym zarówno orzecznik ZUS jak i Komisja Lekarska We W. stwierdziła 14% uszczerbek na zdrowiu, odmawiając jednocześnie prawa do wypłaty jednorazowego odszkodowania.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. wniósł o oddalenie odwołania i zasądzenie na jego rzecz kosztów zastępstwa procesowego w kwocie 360 zł, podnosząc że pozwany odmówił przyznania świadczenia ponieważ powód nie jest całkowicie niezdolny do pracy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

D. D. w dniu (...) roku w trakcie prac związanych z wolontariatem uległ wypadkowi – upadł z wysokości około 5 metrów – na skutek którego doznał obrażeń wielomiejscowych, tj. wielodłamowych otwartych złamań kości podudzia i piety lewej, złamania prawej kości łódeczkowatej. Leczony operacyjnie, unieruchomieniem gipsowym, następnie stabilizatorem.

Z opinii lekarskiej z dnia (...) roku wynikało, że obrażenia doznane na skutek wypadku w szczególnych okolicznościach powodują okresową, całkowitą niezdolność do pracy powoda od dnia wypadku, tj. (...) roku.

Opinią lekarską z dnia (...) roku lekarz orzecznik ZUS ustalił, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany skutkami wypadku w szczególnych okolicznościach z dnia (...) roku wynosi 14%.

Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z tego samego dnia stwierdzono brak całkowitej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w szczególnych okolicznościach w dniu (...)roku. Orzeczeniem Komisji Lekarskiej ZUS z dnia (...) roku ponownie stwierdzono, iż powód nie jest całkowicie niezdolny do pracy.

Decyzją z dnia (...)roku strona pozwana odmówiła powodowi prawa do wypłaty jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach z dnia (...) roku.

Dowód:

okoliczności bezsporne, a ponadto

akta ZUS – w załączeniu.

Sąd zważył, co następuję:

Odwołanie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 października 2002 roku o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. 2013.737) osobom, które stały się niezdolne do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach, o których mowa w art. 2 ust. 1, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Z treści przepisu art. 4 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy wynika, że osobie, która stała się niezdolna do pracy całkowicie lub częściowo wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach, o których mowa w art. 2 ust. 1 przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy: na stałe – jeżeli niezdolności do pracy jest trwała, lub na okres wskazany w decyzji organu rentowego – jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa. Natomiast ustęp 2 tego przepisu stanowi, że osobie, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem w szczególnych okolicznościach, o których mowa w art. 2 ust. 1, przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu tego uszczerbku, jeżeli osoba ta wskutek wypadku stała się całkowicie niezdolna do pracy.

Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Zaś oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Wysokości stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się według załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.12.2002r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

W rozpoznawanej sprawie bezspornym było, że zdarzenie mające miejsce w dniu(...) roku stanowiło wypadek w szczególnych okolicznościach według definicji wskazanej w art. 2 ust. 1 cytowanej ustawy. Niezaprzeczalnym jest również i to, że obrażenia doznane na skutek wypadku w szczególnych okolicznościach spowodowały u powoda okresową, całkowitą niezdolność do pracy od dnia wypadku, tj. od (...) roku oraz ustalono, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany skutkami wypadku w szczególnych okolicznościach wynosi 14%.

Zgodnie z art. 4 ust.2 powyżej cytowanej ustawy osobie, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem w szczególnych okolicznościach, o których mowa w art. 2 ust. 1, przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu tego uszczerbku, jeżeli osoba ta wskutek wypadku stała się całkowicie niezdolna do pracy. W tym miejscu podnieść należy, iż przepis ten nie uzależnia natomiast przyznania osobie, która doznała jednorazowego odszkodowania od tego czy całkowita niezdolność do pracy ma charakter trwały bądź okresy, a jedynym kryterium warunkującym przysługiwanie jednorazowego odszkodowania z tytułu tego uszczerbku to wystąpienie całkowitej niezdolności do pracy, a którą to powód posiadał od dnia wypadku, tj. od dnia (...) roku do dnia(...) roku.

Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł o zmianie zaskarżonej decyzji jak w sentencji wyroku.