Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III S 6/12

POSTANOWIENIE

Dnia 12 września 2012r.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSA Maciej Piankowski (spr.)

Sędziowie: SA Aleksandra Urban

SA Magdalena Budzyńska-Górecka

po rozpoznaniu w dniu 12 września 2012r. w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi I. K.

na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki w sprawie o sygn. akt VII U 493/12, prowadzonej przed Sądem Okręgowym w Gdańsku Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

postanawia:

odrzucić skargę.

UZASADNIENIE

I. K. złożył skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie bez nieuzasadnionej zwłoki.

Skarżący wskazał m.in., że w dniu 11 kwietnia 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. wpłynął jego wniosek o wznowienie postępowania w sprawie przyznania mu zaległej i bieżącej renty w związku z bezprawnym określeniem niepełnosprawności (01.22.2007 r.), co było i jest niemożliwe – niepełnosprawność powstała na przełomie 2003-2004 r., od tamtej pory ZUS nieprzerwanie do dnia stwierdzenia niszczenia akt ZUS nr J- (...) wpływa na opóźnianie w rozpoznaniu sprawy; celowe działanie ZUS w G. polega na tym, iż ani razu nie odpowiedział na jego zarzuty, co w myśl postępowania administracyjnego winno nastąpić w formie decyzji lub postanowienia; o skutkach zapadających decyzji dowiaduje się jedynie z pism sądu. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. w sposób bezprawny przetrzymuje jego pisma, nawet do trzech miesięcy, których adresatem jest Sąd Okręgowy w Gdańsku a które to zgodnie z procedurą były adresowane za pośrednictwem ZUS. Jego wnioski o wyłączenie nadzoru nad biegiem sprawy Oddział ZUS w G., które kierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku były przekierowywane do ZUS, który z kolei wprowadzając zupełnie inny obrót prawny nie mogące mieć racji bytu decyzje stwarzał złudzenie działania w interesie ubezpieczonego gdy w sposób bezprawny decydował o tym jaki materiał może przesłać do akt VII U 494/12 a jaki pozostawić w aktach nr J- (...) oraz jaki materiał usunąć całkowicie; na skutek nieetycznych działań (...) Oddział G.-Ś. w dniu 11 czerwca 2012 r. skierował na ręce Przewodniczącego VII Wydziału trzy pisma gdzie zawiadomił o licznych nieprawidłowościach, których dopuścili się pracownicy ZUS. Przedłużanie w sposób niekontrolowany postępowania, które w przekonaniu skarżącego mieści się w katalogu przepisu art. 3 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.

Skarżący wniósł o stwierdzenie, że w sprawie wznowienia postępowania o przyznanie renty na skutek bezprawnych działań doszło do naruszenia prawa i związanej z tym przewlekłości postępowania bez nieuzasadnionej zwłoki oraz o przyznania mu kwoty 10.000 zł, która jest adekwatna do jego żądań i cyt. „niewspółmiernie niska do nieetycznych postępowań pracowników (...) Oddział G.-Ś., których zorganizowane działania skutkowały zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa”.

Skarżący wskazał, że zaistniały ciąg zdarzeń, jakich dopuścił się ZUS w G. przez wpływanie na wartość dowodową akt nr J- (...) a także o sygn. VII U 439/12, mógł w znacznym stopniu wpłynąć na wcześniejsze decyzje Sądu Okręgowego.

Sąd Apelacyjny, zważył co następuje.

Skarga I. K. na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki podlega odrzuceniu.

Zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia ma treść art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843 ze zm.), który stanowi, że ustawa reguluje zasady i tryb wnoszenia oraz rozpoznawania skargi strony, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub bezczynności sądu.

Ustawa powyższa nie przewiduje możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego w przedsądowym postępowaniu administracyjnym.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy, naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki ma mieć związek z działaniem lub bezczynnością sądu.

Z treści uzasadnienia skargi wynika natomiast, że w istocie dotyczy ona postępowania przed organem rentowym.

Sprawność czynności w postępowaniu administracyjnym należy przede wszystkim do nadzoru administracyjnego prezesa ZUS nad czynnościami podległych mu pracowników. Skarga złożona przez I. K. nie nadaje się do rozpoznawania na podstawie przepisów wskazanej wyżej ustawy w trybie szczególnym, ten bowiem jest przeznaczony jedynie do orzekania w zakresie oznaczonym tą ustawą.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 grudnia 2011 r., KSP 11/11 wyjaśnił, że katalog postępowań, w których stronom przysługuje uprawnienie do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania (art. 3 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym, prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki) ma charakter zamknięty. Zakres przedmiotowy spraw rozpatrywanych w trybie tej ustawy nie przewiduje możliwości stwierdzenia przez sąd opieszałości w postępowaniu administracyjnym, a taki jest w istocie zakres żądania skarżącego.

Z powyższego wynika więc, że niedopuszczalna jest skarga na opieszałość postępowania przed organem rentowym. Skarga I. K. na opieszałość działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlega zatem odrzuceniu.

Z tych względów Sąd Apelacyjny na podstawie art. 9 ust. 2 cyt. ustawy postanowił, jak w sentencji.