Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 578/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 lipca 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Adrianna Mongiałło

Protokolant: star. sekr. sądowy Klaudia Treter

po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku J. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o ustalenie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym

na skutek odwołania J. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 25 marca 2016 r.

znak (...)dec. nr (...)

I.  oddala odwołanie,

II.  zasądza od wnioskodawczyni na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. kwotę 120 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt V U 578/16

UZASADNIENIE

Decyzją z 25 marca 2016r., nr (...), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. stwierdził, że wnioskodawczyni J. M. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od 5 marca 2014r. do 8 listopada 2014r. i od 7 grudnia 2015r. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ( w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie od 5 marca 2014r. do 8 listopada 2014r. oraz od 8 listopada 2015r. W okresie od 9 listopada 2014r. do 7 listopada 2015r. podlegała obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu z uwagi na pobieranie w tym czasie zasiłku macierzyńskiego. Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem 7 listopada 2015r., a następnie zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych ( w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ) od 8 listopada 2015r. zostały złożone do organu rentowego w dniu 7 grudnia 2015r. Wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie było jedynie wynikiem zmiany schematu podlegania ubezpieczeniom, a nie zgłoszeniem do ubezpieczeń powstania obowiązku ubezpieczeń. W przypadku wnioskodawczyni obowiązek ubezpieczeń powstał w dniu 5 marca 2014r., czyli w chwili rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Jako datę podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu należy więc przyjąć datę złożenia wniosku, tj. 7 grudnia 2015r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła wnioskodawczyni w zakresie, w jakim ustala okres objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 7 grudnia 2015r., wskazując na naruszenie przez organ rentowy przepisów art. 14 ust. 1a w zw. z art. 36 ust. 4 i 5 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W ocenie ubezpieczonej objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym powinno nastąpić od dnia wskazanego we wniosku, tj. 8 listopada 2015r. i w tym zakresie decyzja powinna podlegać zmianie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

J. M. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 5 marca 2014r. Wnioskodawczyni dokonała z tego tytułu zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ( w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ) od dnia 5 marca 2014r. do 8 listopada 2014r. oraz od 8 listopada 2015r. W okresie od 9 listopada 2014r. do 7 listopada 2015r. podlegała obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu z uwagi na pobieranie w tym czasie zasiłku macierzyńskiego. Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, wnioskodawczyni dokonała wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego z dniem 7 listopada 2015r. i zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ( w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ) od 8 listopada 2015r. Wniosek w zakresie tych zmian został złożony do organu rentowego w dniu 7 grudnia 2015r.

Od 8 grudnia 2015r. do 6 stycznia 2016r., a następnie od 11 stycznia 2016r. do 21 marca 2016r. wnioskodawczyni przebywała na zasiłku chorobowym w związku z niezdolnością do pracy.

W dniu 29 lutego 2016r. wnioskodawczyni złożyła wniosek o wydanie decyzji w sprawie okresów podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W wyniku rozpoznania wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wydał w dniu 25 marca 2016r. zaskarżoną decyzję.

dowód : - akta ubezpieczeniowe;

- wydruk z CEiDG dot. działalności gospodarczej wnioskodawczyni, k. 16;

Sąd zważył, co następuje :

Odwołanie jest niezasadne.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 5 i art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych wnioskodawczyni podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu, przy czym obowiązek ten zgodnie art. 13 pkt. 4 u s.u.s. z ma miejsce w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie zaś z art. 11 ust. 2, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega dobrowolnie na swój wniosek ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Z przepisu art. 14 ust. 1
u
s.u.s. wynika zasadniczo, że objęcie przedsiębiorcy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem ( tj. od dnia wskazanego w formularzu ZUS ZUA), nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia takiego wniosku w ZUS. Wyjątkowo na mocy art. 14 ust. 1a u s.u.s. przedsiębiorca może zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem w ZUS. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy zgłoszenie przedsiębiorcy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Oznacza to, że przedsiębiorca ma możliwość przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, wcześniejszego niż dzień złożenia przedmiotowego wniosku ( dzień ten nie może być jednak wcześniejszy niż dzień powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych), tylko wówczas, gdy po jego stronie powstał obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i tylko wówczas, gdy zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje przed upływem 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nie jest to więc możliwe wówczas, gdy przedsiębiorca podlegający obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dokonuje jedynie czasowego wyrejestrowania z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawczyni jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą została wyrejestrowana z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z uwagi na pobieranie zasiłku macierzyńskiego, lecz nadal posiadała tytuł ubezpieczenia emerytalnego i rentowych. Jej obowiązek ubezpieczenia wynikał bowiem z rozpoczętej
5 marca 2014r. pozarolniczej działalności gospodarczej. Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego została ponownie zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ponownemu zgłoszeniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w dniu 7 grudnia 2015r. nie towarzyszyło jednak uprzednie ustanie obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wnioskodawczyni bowiem wykonała jedynie obowiązek wynikający z art. 36 ust. 13 u s.u.s., zgodnie z którym o wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach, o których mowa w ust. 10-12, płatnik składek zawiadamia Zakład w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład. Zmiany w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 10, dotyczące tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania - zgodnie z art. 36 ust. 14 u s.u.s. następują poprzez złożenie przez płatnika zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane. Przewidziany jednak w tym przepisie tryb wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania do ubezpieczeń społecznych z uwagi na zmianę schematu podlegania ubezpieczeniom społecznym nie może być utożsamiany z ustaniem i ponownym powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Z tego też względu uznać należy, że ponowne objęcie J. M. dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą nastąpiło z dniem 7 grudnia 2015r., tj. z dniem złożenia wniosku do ZUS o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Tym samym odwołanie podlegało oddaleniu na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. jako niezasadne.

O kosztach zastępstwa procesowego Sąd orzekł na podstawie w art. 98 k.p.c. i art. 99 k.p.c. w zw. z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22.10.2015r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1804).