Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 781/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 13 listopada 2015 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie :

Przewodniczący SSO Romuald Kompanowski

Protokolant Anna Werner-Dudek

po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2015 r. w Kaliszu

odwołania M. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 5 maja 2015 r. Nr (...)

w sprawie M. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o rentę rodzinną

zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.z dnia 5 maja 2015 r. znak (...) w ten sposób, że przyznaje odwołującej M. J.prawo do renty rodzinnej nadal od dnia 1 marca 2015r. na okres do dnia 31 marca 2016r.

UZASADNIENIE

Decyzją dnia 5 maja 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. odmówił M. J. prawa do renty rodzinnej po ojcu albowiem wnioskodawczyni w chwili ukończenia 25-go roku życia nie była na ostatnim roku studiów.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła M. J. wnosząc o jej zmianę i przyznanie prawa do renty rodzinnej nadal od dnia wstrzymania wypłaty wskazując, iż w chwili ukończenia 25-go roku życia była studentką 6 semestru studiów, których program nauczania przewiduje naukę przez 7 semestrów.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd ustalił, co następuje:

Odwołująca M. J. urodzona dnia (...)uzyskała prawo do renty rodzinnej po ojcu Z. J.poczynając od dnia 22 grudnia 1997 r. Prawo do renty rodzinnej ustalane było na kolejne okresy – ostatnio na okres do dnia 28 lutego 2015 r. W roku akademickim 2014/2015 odwołująca była studentką Politechniki W. na 3 roku 6-tym semestrze. W lutym 2015 r. odwołująca była ponownie studentką 6-go semestru tych studiów. Studia kończyły się 7-ym semestrem. Koniec 7-go semestru przypadał na dzień 31 marca 2016 r.

/bezsporne/

Sąd zważył, co następuje:

W myśl przepisu art. 68 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawodawca dopuścił dalsze, maksymalne przedłużenie okresu pobierania renty rodzinnej dzieciom, które ukończyły 25 lat życia będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, a to do czasu ukończenia tego roku studiów.

Z okoliczności sprawy wynika, iż wnioskodawczyni z uwagi na kontynuowanie nauki była uprawniona do renty rodzinnej nieprzerwanie od 22 grudnia 1997 r. 1 października 2009 r. podjęła studia licencjackie I stopnia na Politechnice W.na Wydziale (...). Nauka miała trwać 6 semestrów. Planowany termin ukończenia studiów upływał w dniu 30 września 2012 r. W roku akademickim 2012/2013 odwołująca była studentką II roku studiów 3 semestr Wydziału (...) Politechniki W.. Nauka miała trwać przez 7 semestrów i jej ukończenie miało mieć miejsce do dnia 31 marca 2015 r. W roku akademickim 2013/2014 odwołująca w okresie 1.10.2014 – 31.03.2015 korzystała z urlopu dziekańskiego. Kontynuacja studiów nastąpiła po urlopie co sprawiło, iż przed odwołującą były do odbycia 2 semestry studiów: 6 i 7 semestr co wynika wprost z pisma z dnia 12.03.2015 r. Treść tego pisma potwierdza fakt kontynuowania przez wnioskodawczynię studiów na przedostatnim semestrze studiów inżynierskich. Regulamin studiów obowiązujący na Politechnice W.dotyczącej organizacji studiów, stanowi, iż rok akademicki rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września następnego roku obejmując dwa semestry: zimowy i letni.

W chwili gdy odwołująca kończyła 25-ty rok życia była studentką 6 semestru studiów i do zakończenia studiów pozostał jej jedynie semestr 7-y. Zatem mając na uwadze uregulowania zawarte w regulaminie studiów co do liczby semestrów składających się na rok akademicki, uznać należało odbywanie przez odwołującą w lutym 2015 r. studiów na ostatnim roku.

Przepis art. 68 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o emeryturach i rentach … został wprowadzony do porządku prawnego w okresie, kiedy formy edukacji w szkolnictwie wyższym opierały się na systemie roku akademickiego, zaczynającego się w jesieni, a kończącego początkiem lata roku następnego, a jednak ustawodawca nie wskazał, że chodzi tu o rok akademicki, a rozumienie takie wywodzi się z orzecznictwa sądowego, dotyczącego standardowego okresu rozpoczęcia, trwania i zakończenia roku akademickiego. Formy kształcenia uległy jednak zmianie, poprzez odejście, co do zasady od dotychczasowego schematu 4 lub 5- letnich jednolitych studiów magisterskich, stwarzając możliwość ukończenia studiów licencjackich i odrębnych uzupełniających studiów magisterskich. Przy czym, jak wynika to chociażby z okoliczności rozpoznawanej sprawy, nie zawsze rok akademicki rozpoczyna się i kończy z przyjętym przed zmianą organizacyjną systemu edukacji szkolnictwa wyższego. Nieparzysta ilość semestrów powoduje bowiem, że pierwszy semestr studiów rozpoczyna się w trwającym już roku akademickim, zaś ukończenie studiów następuje z końcem ostatniego semestru przewidzianego regulaminem studiów (tak Sąd Apelacyjny w Katowicach w uzasadnieniu wyroku z 13 listopada 2013r. sygn. akt III AUa 296/13) oraz Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w uzasadnieniu wyroku z dnia 9 lipca 2014 r. w sprawie III AUa 185/14).

Przy takim ujęciu organizacji studiów uzasadnione jest przyjęcie, iż sformułowanie dotyczące ostatniego roku studiów należy odnieść nie tylko do roku akademickiego ale także – w przypadku studiów rozpoczynających się w jego trakcie – do faktycznego ostatniego roku nauki w szkole wyższej.

Mając na uwadze powyższą ocenę, odwołanie jako uzasadnione prowadziło do zmiany decyzji jak w sentencji wyroku.