Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 381/13

POSTANOWIENIE

Dnia 27 września 2013 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Ireneusz Płowaś (spr.)

SSO Janusz Kasnowski

SSO Aurelia Pietrzak

po rozpoznaniu w dniu 27 września 2013 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym sprawy

z wniosku wierzycielki K. S.

o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika Z. B.T. B.

na skutek zażalenia wierzycielki

od postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy

z dnia 11.04.2013 roku, sygn. akt XII Co 2537/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 381/13

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 11.04.2013 roku oddalił wniosek wierzycielki o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu – wyrokowi z dnia 06.03.2012 roku wydanemu przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przeciwko małżonce dłużnika Z. B.T. B..

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że podstawą prawną wniosku wierzycielki jest art. 787 kpc, zgodnie, z którym winna ona wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Sąd Rejonowy uznał, że wierzycielka do wniosku winna wobec tego dołączyć dokument urzędowy lub prywatny podpisany przez małżonka dłużnika, z którego wynikałoby udzielenie zgody na dokonanie czynności prawnej. Zakres kognicji sądu w tego typu postępowaniu ogranicza się do badania czy przedłożony dokument stwierdzający obowiązek świadczenia przez dłużnika spełnia kryteria stawiane tytułowi egzekucyjnemu oraz czy wierzyciel udokumentował, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika a także czy osobę wskazaną we wniosku łączył związek małżeński z dłużnikiem w chwili wydania tytułu egzekucyjnego a nadto czy pozostaje ona w tym związku w czasie postępowania klauzulowego. Sąd Rejonowy stwierdził, że w przedmiotowej sprawie wierzyciel nie przedłożył dokumentu stwierdzającego, że wierzytelność objęta tytułem egzekucyjnym powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonki dłużnika, nie wykazał też czy osobę wskazaną we wniosku łączył związek małżeński z dłużnikiem w chwili wydania tytułu i obecnie, a co za tym idzie, że zaistniała między małżonkami ustawowa wspólność majątkowa. W tym stanie rzeczy Sąd Rejonowy na mocy art. 787 kpc a cotrario oddalił wniosek wierzycielki.

Zażalenie od tego postanowienia wniosła wierzycielka domagając się uwzględnienia wniosku. W uzasadnieniu wskazała ona, że jej zdaniem wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonki dłużnika gdyż firma dłużnika miała swoją siedzibę i prowadziła działalność na terenie wspólnej posesji. Firma dłużnika istnieje od kilku lat i z niej małżonkowie B. żyli i czerpali korzyści majątkowe, prowadząc wspólne gospodarstwo domowe. Wierzycielka stwierdziła nadto, że dłużnik i T. B. pozostają w związku małżeńskim od kilkunastu lat. Na potwierdzenie tych okoliczności wierzycielka dołączyła kopię protokołu z czynności, jakie podejmował komornik prowadzący egzekucję przeciwko dłużnikowi.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie wierzycielki należało uznać za bezzasadne. Nie ma wątpliwości, że w postępowaniu klauzulowym zakres kognicji sądu rozpoznającego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika jest ograniczony jedynie do badania warunków formalnych dokumentów, które zgodnie z art. 787 kpc winien załączyć do wniosku wierzyciel. Tak samo jak Sąd Rejonowy i zgodnie z brzmieniem w/w przepisu określił zakres kognicji sądu np. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w postanowieniu z dnia 29.02.2012 roku w sprawie I ACz 382/12.

W niniejszej sprawie nie ma wątpliwości, iż wierzycielka oparła swój wniosek o treść art. 787 kpc albowiem domagała się nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika bez ograniczenia wynikającego z art. 7871 kpc. Podkreślić należy, że dłużnik – jak wynika z informacji udzielonej komornikowi – nie prowadzi już działalności gospodarczej, co oznacza, iż nie ma przedmiotów majątkowych wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego żony, które mogłyby być jednocześnie składnikami przedsiębiorstwa dłużnika.

Wobec tego Sąd Rejonowy słusznie uznał, że w niniejszej sprawie zasadność wniosku wierzycielki należy oceniać badając istnienie przesłanek z art. 787 kpc. Z przepisu tego jasno wynika, że wierzyciel musi wykazać za pomocą oryginalnego dokumentu urzędowego lub prywatnego istnienie zgody małżonki dłużnika na dokonanie czynności prawnej na podstawie, której wydano tytuł egzekucyjny przeciwko dłużnikowi. Nie jest wystarczające przeświadczenie wierzycielki, iż taka zgoda istniała. Wierzycielka również do zażalenia nie dołączyła wyżej opisanego dokumentu ani też odpisu aktu małżeństwa, z którego wynikałoby, iż dłużnik pozostaje w związku małżeńskim z T. B., do czego także, jak prawidłowo przyjął Sąd Rejonowy, była zobowiązana.

Skoro jak w/w Sąd Rejonowy w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności może badać jedynie warunki formalne tytułu egzekucyjnego i dołączonych do wniosku dokumentów, to słusznie Sąd I instancji oddalił wniosek wierzycielki wobec braku przesłanek z art. 787 kpc do jego uwzględnienia.

Dlatego też na mocy art. 385 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc i art. 397 § 1 i 2 kpc zażalenie wierzycielki jako bezzasadne podlegało oddaleniu.