Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 267/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

K., dnia 24 czerwca 2016 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu II Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Janusz Roszewski

po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2016 r. w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa (...) S.A. z siedzibą w G.

przeciwko G. G.

o zapłatę

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie

z dnia 28 stycznia 2016 roku

sygn. akt I C 167/15

oddala apelację.

SSO Janusz Roszewski

Sygn. akt II Ca 267/16

Dnia 8 września 2016 roku

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2016r. Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie oddalił powództwo E.-Operator z siedzibą w G. przeciwko G. G. o zapłatę kwoty 472,07 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami postępowania.

Apelację od powyższego orzeczenia wniósł powód.

Sąd Okręgowy oddalając apelację zważył, co następuje.

Podstawę prawną wyroku w zakresie prawa materialnego stanowił art. 535 §1 k.c. oraz art. 555 k.c. w zw. z art. 6 k.c.

Dochodzona pozwem kwota dotyczy żądanej przez powoda ceny sprzedanej pozwanemu energii elektrycznej na podstawie zawartej umowy ( art. 535 §1 w zw. z art.555 k.c. Powód nie wykazał przytoczonych w pozwie okoliczności faktycznych, z których wywodzi dochodzone roszczenie, bowiem nie przedłożył żadnego z dokumentów wskazanych w pozwie. Dowód zawarcia umowy oraz sprzedaży energii w myśl art. 6 k.c. obciążał powoda. Kurator pozwanego na rozprawie w dniu 28 stycznia 2016r. wypowiedział się co do twierdzeń powoda i okoliczności faktycznych, co wyczerpuje dyspozycję art. 210 §2 k.p.c. Treść jego oświadczenia wypełniając z kolei dyspozycje art. 230 k.p.c., nie budzi wątpliwości, ze pozwany zaprzeczył twierdzeniom powoda o faktach. Zaprzeczenie twierdzeniom pozwu oraz żądanie oddalenia powództwa nie wymaga dla swojej skuteczności wypowiadania się strony zaprzeczającej co do poszczególnych okoliczności faktycznych składających się na podstawę dochodzonego roszczenia.

W takiej sytuacji nie wystąpienie pozwanego o przedstawienie dowodów wskazanych w pozwie nie wyczerpuje dyspozycji art. 229 k.p.c , bowiem ich przedstawienie wynika z ciężaru dowodzenia art. 232 oraz art. 6 k.c. przez stronę twierdzącą, a nie zaprzeczającą faktom.

W zakresie prawa procesowego podstaw rozstrzygnięcia były art. 381 k.p.c. stanowiący, że sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, w tym przypadku, gdy idzie
o wykazanie podstawy faktycznej dochodzonego roszczenia o zapłatę ceny za dostarczoną energię elektryczną. Ponadto dowody w postaci prywatnych dokumentów winny być składane w oryginale, albo w odpisach poświadczonych przez pełnomocnika procesowego (art. 129 §2 k.p.c.). Kserokopia w postaci niepoświadczonej nie jest dokumentem. Ponadto podstawę stanowiły art. 385 k.p.c., i art. 505 10 k.p.c., który nakazuje sądowi rozpoznać apelacje w składzie jednego sędziego.

Zgodnie zaś z art. 505 13 §2 k.p.c., jeżeli Sąd drugiej instancji nie przeprowadził postepowania dowodowego uzasadnienie powinno zawierać jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

SSO Janusz Roszewski