Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C-upr 214/16

UZASADNIENIE

Pozwem z dnia 17 lutego 2016 roku a skierowanym przeciwko R. K., D. F., G. N., S. K., A. K. (1), J. C., J. C. oraz D. K. strona powodowa Gmina L. - Zarząd (...) w L. wniosła o nakazanie pozwanym opróżnienie, opuszczenie i wydanie powodowi lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w L. przy ul. (...) oraz o nieprzyznawanie pozwanym lokalu socjalnego i niewstrzymywanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez Gminę oferty zawarcia umowy najmu. W uzasadnieniu żądania powód wskazał, że pozwani zajmują bez tytułu prawnego w/w lokal mieszkalny, albowiem łącząca ich z powodem umowa najmu, wobec zaległości czynszowych, została rozwiązana dnia 31 sierpnia 2013 roku. Pozwana R. K. deklarowała spłatę zadłużenia w ratach, ale się z niej nie wywiązywała.

Pozwani nie zajęli stanowiska w sprawie, dlatego wyrokiem zaocznym z dnia 26 kwietnia 2016 r. Sąd uwzględnił powództwo, orzekł, że pozwanym R. K., D. F., S. K., J. C., J. C., A. K. (1) i D. K. przysługuje prawo do lokalu socjalnego, zaś G. N. nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Sąd wstrzymał wykonanie opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez Gminę L. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. W dalszej części Sąd orzekł o kosztach procesu.

Przyjmując za prawdziwe, na podstawie art. 339 § 2 k.p.c., twierdzenia pozwu o okolicznościach faktycznych sprawy, dodatkowo, z uwagi na treść art. 15 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, Sąd ustalił następujący stan faktyczny, istotny dla rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa pozwanej do lokalu socjalnego:

R. K. jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w L. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Nadto pozwana pobiera świadczenia rodzinne, świadczenia z pomocy społecznej oraz wypłaty z funduszu alimentacyjnego, wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w L.. Świadczenie alimentacyjne wypłacane jest na A. K. (2).

D. F. korzysta ze świadczeń wypłacanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w L..

S. K. jest beneficjentem świadczenia rodzinnego wypłacanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w L.. J. C. oraz J. C. to małoletnie dzieci S. K..

D. K. jest małoletnim dzieckiem A. K. (2).

Dowód: - pismo PUP w L. z dnia 30.03.2016 r., k. 39,

- pismo MOPS w L. z dnia 06.04.2016 r. wraz z załącznikami , k. 41-71.

Sąd zważył, co następuje:

Rozstrzygnięcie z pkt II wyroku znajduje uzasadnienie w treści poniższej regulacji.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j.: Dz. U. 2005r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.) w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Stosownie do brzmienia art. 14 ust. 3 cytowanej ustawy, sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, bierze pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu przez osoby, których nakaz dotyczy oraz uwzględnia szczególną sytuację materialną i rodzinną tych osób. Zgodnie z treścią art. 14 ust. 4 cytowanej ustawy, sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:1)kobiety w ciąży, 2)małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą, 3)obłożnie chorych, 4)emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, 5)osoby posiadającej status bezrobotnego, 6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

W realiach przedmiotowej sprawy za przyznaniem pozwanym wskazanym w pkt II sentencji wyroku prawa do lokalu socjalnego przemawiają następujące okoliczności. R. K. jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w L. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Nadto pozwana pobiera świadczenia rodzinne, świadczenia z pomocy społecznej oraz wypłaty z funduszu alimentacyjnego, wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w L.. Świadczenie alimentacyjne wypłacane jest na A. K. (2). W stosunku zatem do w/w osoby zachodzą okoliczności podane w treści w/w regulacji- pozwana jest zarejestrowana jako bezrobotna , a nadto pobiera świadczenia z pomocy społecznej.

Podobnie pozwani D. F. oraz S. K. są beneficjentami świadczeń wypłacanych z pomocy społecznej. J. C. oraz J. C. są dziećmi S. K.. A. K. (3) jest beneficjentem świadczenia alimentacyjnego wypłacanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w L.. D. K. jest dzieckiem A. K. (2).

Zachodzą zatem w stosunku do tych pozwanych okoliczności, o których mowa w treści w/w regulacji , a determinujące wydanie orzeczenia przyznającego prawo do lokalu socjalnego tym pozwanym.

Wydanie orzeczenia jak w pkt II wydanego w sprawie wyroku inklinuje, zgodnie z treścią art. 14 ust. 6 w/w regulacji, wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu w stosunku do w/w pozwanych do czasu złożenia przez Gminę L. oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Z uwagi na powyższe orzeczono jak w pkt II i IV sentencji wyroku.

Orzeczenie o kosztach, zawarte w punkcie IV wyroku, znajduje uzasadnienie w treści art. 98 k.p.c., zgodnie z którym jest zasadą, że strona przegrywająca sprawę zwróci przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony. Na koszty takie w niniejszej sprawie składa się opłata od pozwu – 200 zł i koszty zastępstwa procesowego – 480 zł. Jednocześnie kosztami tymi Sąd obciążył pełnoletnich pozwanych jako stronę przegrywającą.

Sygn. akt I C-upr 214/16

ZARZĄDZENIE

1.  Odnotować w kontrolce uzasadnień,

2.  odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi powoda ,

3.  kal. 14 dni,

4.  Po prawomocności zwrócić powodowi akta lokalowe