Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 439/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 października 2016r.

Sąd Rejonowy w Zambrowie Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący SSR Marta Kołakowska

Protokolant Aleksandra Bzura

po rozpoznaniu w dniu 12 października 2016r. w Zambrowie

sprawy z powództwa S. G.

przeciwko (...) w Ł.

o zapłatę 1600 złotych

I.  Zasądza od pozwanego (...) w Ł. na rzecz powoda S. G. kwotę 1600,00 (jeden tysiąc sześćset) złotych wraz z odsetkami ustawowymi od dnia 24.08.2015 r. do dnia 31.12.2015 r. i z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 1.01.2016 r. do dnia zapłaty.

II.  Nakazuje ściągnąć od pozwanego (...) w Ł. na rzecz Skarbu Państwa (Sąd Rejonowy w Zambrowie) kwotę 144,86 (sto czterdzieści cztery i 86/100) złotych tytułem brakujących kosztów sądowych.

III.  Zasądza od pozwanego (...) w Ł. na rzecz powoda S. G. kwotę (...),00 (jeden tysiąc siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów procesu, w tym kwota 1200 złotych tytułem zwrotu kosztów pełnomocnika.

Sygn. akt I C 439/16

UZASADNIENIE

Powód S. G. złożył pozew przeciwko (...) w Ł., domagając się zapłaty kwoty 1600 złotych tytułem częściowego odszkodowania za zniszczenie budynku przy ul. (...) w R.. Powód wskazał, że w dniu 21 lipca 2015 roku doszło do uszkodzenia budynku drewnianego w wyniku wjechania w niego przez samochód ciężarowy, który pozostawiony bez nadzoru, stoczył się na budynek, powodując jego zawalenie. Sprawca zdarzenia posiadał ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych u pozwanego.

W odpowiedzi na pozew pozwany wniósł o oddalenie powództwa w całości. Pozwane towarzystwo ubezpieczeniowe nie zakwestionowało swojej odpowiedzialności, jednakże wskazało, iż w przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym zostało wypłacone odszkodowanie, obliczone na podstawie kosztorysu (...), który uwzględniał stan techniczny budynku.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

W dniu 21 lipca 2015 roku w miejscowości R. doszło do uszkodzenia drewnianego budynku gospodarczego, należącego do S. G.. Kierowca samochodu ciężarowego marki M. (...) o nr rej. (...), zostawił samochód, który stoczył się na budynek. Budynek został zniszczony. Sprawca posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w pozwanym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pozwany nie kwestionował swojej odpowiedzialności. Przeprowadził postępowanie likwidacyjne i wypłacił powodowi ubezpieczenie w wysokości 4723,63 złotych brutto. W kosztorysie likwidacji szkody wskazano, iż wartość netto kosztorysu to 9465,26 złotych. Kosztorys uwzględniał stan zużycia technicznego budynku w wysokości 4732,63 złotych, co spowodowało wypłatę odszkodowania w kwocie 4732,63 złotych (akta szkodowe – w załączeniu).

W sprawie nie była więc kwestionowana odpowiedzialność pozwanego jako ubezpieczyciela bezpośredniego sprawcy szkody, co też znajduje oparcie w dyspozycji art. 822 kc. Nie było też spornym powstanie szkody w mieniu powoda, a jedynie jej wysokość.

Celem ustalenia rzeczywistej wysokości szkody w mieniu powoda, w sprawie dopuszczono dowód z opinii biegłego sądowego w dziedzinie budownictwa J. S. (k. 29-47). Biegły w swojej opinii wyliczył stopień zużycia budynku według metody czasowej, określił wartość odtworzeniową budynku na dzień powstania szkody i wskazał koszt odbudowy budynku z robotami rozbiórkowymi. Biegły wyliczył ponadto wysokość należnego powodowi odszkodowania w oparciu o metodę odtworzeniową. Według niego jest to kwota 10.738,15 złotych, przy uwzględnieniu stopnia zużycia technicznego ( w stanie nowym, wg biegłego byłaby to kwota 20012,68zł). Biegły wskazał, że w zakresie odbudowy budynku konieczne jest uzyskania pozwolenia na odbudowę z wcześniejszą opinią w zakresie warunków zabudowy ze Starostwa Powiatowego w Z.. Koszt rozbiórki fundamentów biegły wyliczył na kwotę 6.199,13 złotych. Z uwagi na zgłoszone przez strony zarzuty do opinii, biegły sporządził opinię uzupełniającą (k. 65-66), gdzie wskazał na wysokość dodatkowych kosztów związanych z inwentaryzacją, opinią, opracowaniem projektu, inwentaryzacją i przyłączem kablowym, które to wyniosłyby kwotę 2600 zł.

W ocenie Sądu opinia biegłego zarówno główna jak i uzupełniająca zawiera prawidłowe wyliczenia i założenia, została sporządzona przez biegłego, który jest fachowcem w swojej dziedzinie i dlatego została w całości uznana przez Sąd za wiarygodną.

Z powyższego wynika zatem, iż wypłacona przez pozwanego powodowi kwota odszkodowania (4723,63zł), nie pokryłaby nawet samych kosztów odbudowy przy uwzględnieniu zużycia technicznego. Dlatego też kwota dochodzona pozwem była uzasadniona.

Podstawę zasądzenia odszkodowania na rzecz powoda stanowiły przepisy art. 805 kc oraz art. 822 kc, zgodnie z którymi, ubezpieczyciel przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony. Sąd zasądził na rzecz powoda całą dochodzoną przez niego powództwem częściowym kwotę 1600 złotych. Kwotę tę Sąd zasądził wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 24 sierpnia 2015 roku do 31 grudnia 2015 roku oraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 01 stycznia 2016 roku do dnia zapłaty, zgodnie z żądaniem powoda. O odsetkach tych orzeczono na mocy art. 481 k.c. (w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2015r. za okres do tej daty, i za okres od 1.01.2016 r. wg treści aktualnie obowiązującej przepisu), biorąc pod uwagę, że powód zgłosił szkodę do ubezpieczyciela, zaś pozwany U. był w zwłoce w zapłacie odszkodowania po upływie 30-dniowego terminu określonego w art. 817 § 1 k.c., wskazującego na termin spełnienia świadczenia przez ubezpieczyciela odpowiednio do wysokości zaistniałej szkody.

O kosztach orzeczono na mocy art. 98 kpc. Z uwagi na to, że pozwany proces w całości przegrał, został obciążony kosztami procesu. Na rzecz powoda zasądzono kwotę 1797 złotych, na którą składa się kwota 1200 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego wyliczonych według § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5.11.2015 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie, 80 złotych tytułem opłaty oraz kwota 500 złotych wpłacona tytułem zaliczki na poczet kosztów opinii biegłych. Ponadto nakazano ściągnąć od pozwanego (...) w Ł. na rzecz Skarbu Państwa (Sąd Rejonowy w Zambrowie) kwotę 144,86 złotych tytułem pozostałych nieuiszczonych przez powoda kosztów procesu tj. brakujących kosztów opinii biegłego.