Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XI Ns 1404/16

POSTANOWIENIE

Dnia 31 sierpnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Toruniu XI Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Larysa Rozmarynowicz

Protokolant:

sekr. sądowy Ewelina Czarnecka

po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2016 r. w Toruniu na rozprawie

sprawy z wniosku Gminy M. T.

z udziałem A. T. (1)

o stwierdzenie nabycia spadku po A. T. (1)

postanawia:

1.  odrzucić wniosek;

2.  ustalić, że każdy uczestnik ponosi koszty związane ze swym udziałem w sprawie.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2016 r. wnioskodawca Gmina M. T. złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po A. T. (1) zmarłej w T. w dniu 20 grudnia 1992 r., ostatnio zamieszkałej w T. na podstawie ustawy. Gmina podniosła, że spadkobiercą jest córka A. T. (1), zamieszkała w T.. Wnioskodawczyni wskazała także, że ma interes prawny w przeprowadzaniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, gdyż spadkodawczyni była użytkownikiem wieczystym nieruchomości stanowiącej jej własność.

W odpowiedzi na wniosek uczestniczka A. T. (1) wskazała, że

postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku po jej matce – A. T. (1) odbyło się w Sądzie Rejonowym w Toruniu w dniu 15 czerwca 1993 r. w sprawie o sygn. akt I Ns 405/93, w ramach którego cały spadek po A. T. (1) nabyła uczestniczka w całości.

Sąd zważył co następuje:

Wniosek podlegał odrzuceniu.

W dniu 15 czerwca 1993 r. Sąd Rejonowy w Toruniu wydał postanowienie w sprawie

o sygn. akt I Ns 405/93, w którym stwierdził, że po A. T. (1), zmarłej w dniu 20 grudnia

1992 r. w T. spadek nabyła jej córka A. T. (1) w całości. Postanowienie uprawomocniło się dnia 6 lipca 1993 r.

Należy zauważyć, że pozytywne postanowienia w postępowaniu nieprocesowym, rozstrzygające co do istoty sprawy korzystają z powagi rzeczy osądzonej między wszystkimi uczestnikami w zakresie objętym przedmiotem rozstrzygnięcia (art. 366 k.p.c.). Przedmiot powagi rzeczy osądzonej prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wyznacza osoba spadkodawcy, postanowienia stwierdzające nabycie spadku po tej samej osobie mają więc ten sam przedmiot rozstrzygnięcia. Powaga rzeczy osądzonej wyklucza możliwość ponownego rozpoznania tej samej sprawy, a wniesiony ponownie wniosek ( nawet przez inny podmiot) podlega odrzuceniu (art. 199 § 1 pkt 2 k.p.c. w zw. z art. 13§ 2 kpc ). Przyczyny odrzucenia pozwu sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy. Przepisy normujące odrzucenie pozwu mają, stosownie do treści art. 13 § 2 k.p.c. zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. W niniejszej sprawie z uwagi na istnienie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po A. T. (2), wniosek podlegał odrzuceniu przez Sąd z urzędu.

O kosztach niniejszego postępowania Sąd rozstrzygnął na podstawie art. 520 § 1 k.p.c., zgodnie z którym każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swoim

udziałem w sprawie.