Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX P 563/15

POSTANOWIENIE

Dnia 29 września 2015 r.

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSR Radosław Ochał

po rozpoznaniu w dniu 29 września 2015 r. w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. S.

przeciwko Zakładowi Usług (...) w S.

o przywrócenie do pracy, odszkodowanie

postanawia:

oddalić wniosek powódki o udzielenie zabezpieczenia poprzez zobowiązanie pozwanego do zapłaty kwoty czterech tysięcy dwustu złotych.

UZASADNIENIE

Powódka wniosła o przywrócenie do pracy w pozwanym zakładzie oraz o odszkodowanie. W pozwie zawarła wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez zobowiązanie pozwanego do zapłaty kwoty 4.200 zł. W żaden sposób nie uzasadniła tego wniosku.

Zgodnie z art. 730 § 1 k.p.c. w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać zabezpieczenia. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (art. 730 1 § 1 k.p.c.), który istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 730 1 § 2 k.p.c.). Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia (art. 731 k.p.c.)

Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może nastąpić przez: zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego, obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową, ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu, obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską, ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego (art. 747 k.p.c.).

Sąd jest związany wskazanym we wniosku sposobem zabezpieczenia, co oznacza, że samodzielnie nie może udzielić zabezpieczenia w inny sposób, aniżeli ten, którego domaga się strona wnioskująca (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 24 stycznia 2013 r., sygn. I ACz 2179/12, Lex nr 1267324).

Zdaniem Sądu powódka nie wykazała interesu w udzieleniu zabezpieczenia, tj. tego, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Mając na uwadze powyższe okoliczności i na podstawie wskazanych przepisów rozstrzygnięto jak w sentencji postanowienia.

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)

(...)

-(...)

(...)

5.  (...)

6.  (...)

7.  (...)