Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: I Ns 63/16

POSTANOWIENIE

Dnia 29 kwietnia 2016 r.

Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSR Hanna Woźniak

Protokolant

sekr. sądowy Jagoda Mazur

po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2016 r. w Wąbrzeźnie na rozprawie

sprawy z wniosku W. C.

z udziałem J. C.

o podział majątku wspólnego

postanawia:

1.  oddalić wniosek,

2.  ustalić, że wnioskodawca i uczestniczka ponoszą pozostałe koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.

SSR Hanna Woźniak

Sygn. akt I Ns 63/16

UZASADNIENIE

W. C. złożył wniosek o podział majątku wspólnego jego i byłej żony J. C., przy czym już we wniosku wskazał, że chodzi mu „o podzielenie kredytów”, niektórych już spłaconych, a niektórych będących w trakcie spłacania, które zaciągnął na swoje nazwisko.

Uczestniczka J. C. wniosła o oddalenie wniosku i wskazała, że wszystkie swoje rzeczy wnioskodawca już odebrał.

Sąd ustalił co następuje:

W. C. i J. C. są rozwiedzeni (bezsporne).

W trakcie trwania małżeństwa strony mieszkały w wynajętym mieszkaniu, na które czyniły nakłady. Wysokość tych nakładów w postaci kupna zlewu i rur do centralnego ogrzewania została odliczona przez właściciela mieszkania przy okazji zapłaty czynszu. W momencie rozwiązania małżeństwa strony nie posiadały żadnych oszczędności. Sprzętami urządzenia domowego strony podzieliły się przed złożeniem wniosku w niniejszej sprawie, a co do telefonu komórkowego pozostającego w posiadaniu uczestniczki – wnioskodawca nie domagał się objęcia go podziałem majątku. Wnioskodawca spłaca kredyt zaciągnięty w roku 2014 w trakcie trwania małżeństwa z uczestniczką. Do spłaty pozostaje ok. 26.000 zł (dowód: zeznania uczestniczki – k.36v-37, częściowo zeznania wnioskodawcy – k.36v).

Sąd zważył, co następuje:

Oceniając zeznania stron, Są dał wiarę zeznaniom wnioskodawcy w takim zakresie, w jakim nie były sprzeczne z zeznaniami uczestniczki, której Sąd dał wiarę w całości. W ocenie Sądu – patrząc przez pryzmat treści pism procesowych – wnioskodawca w chwili składania wniosku o podział majątku był zainteresowany jedynie „podziałem kredytów”. W tej sytuacji za wysoce wątpliwe, niezasługujące na wiarę, należało uznać fakty podane przez uczestnika dopiero na rozprawie. Faktom tym uczestniczka zaprzeczyła nie tylko na rozprawie, ale już w odpowiedzi na wniosek. W tej sytuacji Sąd uznał, że strony podzieliły się polubownie całym majątkiem dorobkowym przed wszczęciem niniejszego postępowania.

Do rozstrzygnięcia pozostaje tylko kwestia kredytu spłacanego przez wnioskodawcę. W świetle treści art.567 kpc przy podziale majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami w zasadzie nie bierze się pod uwagę pasywów. Majątek podlegający podziałowi to rzeczy, zarówno ruchome, jak i nieruchome. Niespłacone długi, które obciążają majątek wspólny, przy podziale majątku wspólnego nie podlegają rozliczeniu. Po spłacie przez siebie w całości kredytu zaciągniętego w czasie trwania wspólności majątkowej wnioskodawca będzie uprawniony do wystąpienia z pozwem o zapłatę przeciwko byłej żonie i dopiero w tym postępowaniu będzie mógł dowodzić, na co zostały przeznaczone pieniądze z kredytu i jaką ich część J. C. winna zwrócić byłemu mężowi.

Z tych względów na podstawie art.567 kpc a contrario orzeczono jak w pkt. 1 postanowienia.

O kosztach orzeczono na podstawie art.520§1 kpc.

Sędzia: Hanna Woźniak