Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1239/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 października 2016 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 5 października 2016 r. w Rybniku

sprawy z odwołania S. D. (D.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o emeryturę

na skutek odwołania S. D.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 20 maja 2016 r. Znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonemu prawo do emerytury poczynając od dnia 13 maja 2016r.

Sędzia

Sygn. akt IX U 1239/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 20.05.2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonemu S. D. (D.) prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ zdaniem organu rentowego nie spełnia on ustawowych warunków do jej uzyskania, a w szczególności nie udokumentował na dzień 01.01.1999r. wymaganych 15-tu lat pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Organ rentowy nie uwzględnił jako takiej pracy okresu zatrudnienia od dnia 01.07.1975r. do dnia 31.12.1998r. na stanowisku murarza w Przedsiębiorstwie (...) S.A. w R. z uwagi na brak świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach.

Ubezpieczony odwołał się od decyzji domagając się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury po uprzednim zaliczeniu do stażu pracy powyższego okresu jako okresu pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach. Wskazał, iż w tym okresie pomimo, że zajmował stanowisko murarza faktycznie pracował jako monter konstrukcji żelbetowych na wysokości.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie z przyczyn jak

w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił następujący stan faktyczny :

Ubezpieczony S. D. urodził się w dniu (...)

W dniu 13.05.2016r. złożył wniosek o przyznanie uprawnień do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. W rozpoznaniu tego wniosku organ rentowy decyzją z dnia 20.05.2016r. odmówił prawa do emerytury z przyczyn wskazanych na wstępie.

Oddział ZUS uwzględnił ubezpieczonemu na dzień 01.01.1999r. okres zatrudnienia w wymiarze 26 lat 1 miesiąca i 25 dni okresów składkowych i nieskładkowych – w tym żadnych okresów pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach.

Organ rentowy nie uwzględnił jako okresu pracy w szczególnych warunkach okresu zatrudnienia ubezpieczonego od dnia 01.07.1975r. do dnia 31.12.1998r. w Przedsiębiorstwie (...) S.A. w R. z przyczyn opisanych na wstępie.

Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej od 01.09.1975r. ubezpieczony został zatrudniony w (...) Przedsiębiorstwie (...) jako murarz. Skierowano go do grupy montażowej, gdzie przeszkolono go w zakresie montażu płyt. Następnie, jeszcze w tym samym roku został przydzielony do nowo powstałej drugiej brygady montażystów. Praca ta polegała na montażu ścian z płyt stalowych o wymiarach 6x2,5 metra. Następnie ściany te były wyciągane żurawiem na strop. Wówczas montażyści osadzali ściany na metalowych podporach, spinali je i zalewali betonem. Kiedy beton nie był jeszcze twardy wyciągali kliny i luzowali pręty mocujące, aby można było taką metalową konstrukcję przenieść żurawiem na wyższy strop. W brygadzie był taki podział, że jedni zajmowali się tylko montażem, a inni zalewaniem konstrukcji. Jednak kiedy brakowało ludzi, osoby które na co dzień montowały, również zalewały konstrukcje. Stropami natomiast oraz murowaniem zajmowała się inna brygada. Na płytach były zamontowane drabinki, po których montażyści wchodzili na kolejne kondygnacje budynku. Były to prace wykonywane na wysokości, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne.Pracownicy mieli obowiązek noszenia pasów bezpieczeństwa. Ubezpieczony pracował w brygadzie montażowej przy budowie osiedla w B., w B. i w N.. Taką pracę wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy do 1995r. Potem firma chyliła się ku upadkowi i nie było zleceń. Więc ubezpieczony wykonywał prace murarskie, prace przy wymianie okien. W okresach od 18.05.1993r. do 09.06.1993r., od 15.06.1993r. do 31.08.1993r. korzystał z urlopów bezpłatnych.

Razem z ubezpieczonym pracowali powołani w sprawie świadkowie R. K. i B. W., którzy potwierdzili rodzaj wykonywanej przez ubezpieczonego pracy oraz jej wymiar.

Ubezpieczony nie przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego, akta osobowe ubezpieczonego z okresu spornego zatrudnienia, zeznania świadków R. K. i B. W., a także zeznania ubezpieczonego (nagranie z rozprawy w dniu 21.09.2016r. minuty od 00:17:25 do 01:27:39).

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Jak stanowi art.184 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( t.j. Dz.U. z 2015r. poz.748 ze zm.) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31.12.1948r. przysługuje emerytura po ukończeniu wieku przewidzianego w art.32 jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy tj. 01.01.1999r. osiągnął:

-

okres zatrudnienia w szczególnych warunkach wymagany w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury wieku niższym niż 65 lat

-

okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 wynoszący 25 lat

oraz nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zgodnie natomiast z art.32 ust.1 powołanej ustawy w związku z § 4 ust.1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych

w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8 , poz.43 ze zm. ) pracownik – mężczyzna, który wykonywał prace w szczególnych warunkach wymienione

w Wykazie A załącznika do rozporządzenia, nabywa prawo do emerytury, jeżeli :

-

ukończył wiek 60 lat,

-

ma wymagany okres 25 lat zatrudnienia,

-

udowodnił co najmniej 15 letni okres pracy wymienionej w Wykazie A, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Bezsporne jest między stronami, że ubezpieczony w dniu(...). ukończył wiek 60 lat oraz, że na dzień 01.01.1999r. udowodnił wymagany co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy, a także nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego.

Zdaniem Sądu przeprowadzone postępowanie dowodowe w sprawie pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż ubezpieczony w spornym okresie zatrudnienia w Przedsiębiorstwie (...) S.A. w R. od 01.09.1975r. do końca 1995r. ( z wyłączeniem okresów urlopu bezpłatnego) wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracę w szczególnych warunkach, o której mowa w wykazie A dział V poz.5 oraz poz.4 stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r.w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Ustalając powyższe w zakresie wykonywanej przez ubezpieczonego w wymienionym okresie pracy, Sąd oparł się na danych wynikających ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji, a w szczególności dokumentacji znajdującej się w aktach osobowych, a także na zeznaniach świadków oraz ubezpieczonego.

Z powyższych dowodów jednoznacznie wynika, iż ubezpieczony w okresie j.w. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywał prace na wysokościach przy montażu konstrukcji metalowych oraz prace betoniarskie przy zalewaniu tych konstrukcji. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w pełni potwierdza zeznania ubezpieczonego oraz świadków w zakresie wymiaru i charakteru wykonywanej przez niego pracy.

Rozstrzygając w sprawie Sąd stwierdził, iż ubezpieczony spełnia wszystkie konieczne przesłanki do nabycia prawa do wcześniejszej emerytury, o których mowa w art.184 powołanej ustawy, w tym udowodnił, po doliczeniu okresu uznanego przez Sąd, okres pracy w szczególnych warunkach przekraczający 15 lat.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd z mocy art.477 14 § 2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do emerytury począwszy od daty złożenia wniosku tj. od dnia 13.05.2016r.

Sędzia