Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV Nsm 893/16

POSTANOWIENIE

Dnia 27 czerwca 2016 roku

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku Wydział IV Rodzinny i Nieletnich

w składzie:

Przewodniczący: SSR Anna Mejka

po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2016 roku w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z urzędu

z udziałem E. D.

o zezwolenie na przeprowadzenie procedury medycznej w trybie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty

postanawia

zezwolić lekarzom szpitala (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na wykonanie u małoletniego syna uczestniczki E. D., urodzonego w dniu (...), zamieszkałej przy ul. (...) w S., bez zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego procedury medycznej – plastyki cieśni aorty.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 czerwca 2016 roku (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. wystąpił o wydanie zgody na wykonanie u małoletniego syna uczestniczki E. D., urodzonego w dniu (...), zamieszkałej przy ul. (...) w S., bez zgody przedstawiciela ustawowego małoletniego zabiegu medycznego – plastyki cieśni aorty. W zawiadomieniu wskazano, że małoletni syn uczestniczki urodził się w dniu (...), w domu, bez fachowej pomocy, bez zabezpieczenia pępowiny. U noworodka doszło do znacznej utraty krwi wymagającej przetoczeń. Dziecko zostało przywiezione w trybie ostrym do Szpitala (...). W. K. Dziecięcej przez zespół ratownictwa medycznego z Kliniki (...) w G.. Do chwili obecnej nie nawiązano kontaktu z rodzicami dziecka pomimo wielokrotnych prób ze strony personelu Szpitala.

Do pisma załączono kopie dokumentacji medycznej małoletniego. Z dokumentacji wynika, że chłopiec został przyjęty na Oddział K. (...) zawiadamiającego z rozpoznaniem wrodzonej wady serca pod postacią koarktacji aorty z hipoplazją łuku aorty celem kwalifikacji i leczenia operacyjnego wady serca. Uprzednio małoletni przebywał w Klinice (...) – od dnia 23 czerwca 2016 roku do dnia 26 czerwca 2016 roku, z rozpoznaniem wrodzonej wady serca pod postacią koarktacji aorty, hipoplazji łuku aorty, drożnego przewodu tętniczego, nadciśnienia płucnego, dysmorfii twarzy, podejrzenia FAS, niedokrwistości i stanie po przetoczeniu NUKKCz, po porodzie domowym. Przez cały okres pobytu dziecka w Klinice nie nawiązano kontaktu osobistego i telefonicznego z prawnym opiekunem dziecka.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t. j. Dz. U. z 2015 roku, poz. 464) (dalej jako ustawa) lekarz może wykonać zabieg operacyjny albo zastosować metodę leczenia lub diagnostyki stwarzającą podwyższone ryzyko dla pacjenta, po uzyskaniu jego pisemnej zgody. Jednak – stosownie do art. 34 ust. 3 ustawy – lekarz może wykonać zabieg lub zastosować metodę, o której mowa w ust. 1, wobec pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego bądź niezdolnego do świadomego wyrażenia pisemnej zgody, po uzyskaniu zgody jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe – po uzyskaniu zezwolenia sądu opiekuńczego.

W ocenie Sądu wyrażenie zgody na wykonanie procedury medycznej polegającej na plastyce cieśni aorty u małoletniego syna uczestniczki E. D. jest celowe. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że stan zdrowia małoletniego wymaga interwencji medycznej. Uzyskanie zgody na zabieg od przedstawiciela ustawowego małoletniego, mimo prób podejmowanych przez zawiadamiającego oraz personelu szpitala, w którym uprzednio małoletni przebywał, okazało się niemożliwe. Zabieg polegający na plastyce cieśni aorty jest konieczny dla uniknięcia pogorszenia stanu zdrowia syna uczestniczki. Stan zdrowia małoletniego uzasadnia zatem podjęcie ryzyka i wykonanie przedmiotowego zabiegu.

Mając na względzie konieczność ratowania zdrowia pacjenta, na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty, należało orzec jak w sentencji postanowienia.

ZARZĄDZENIE

1.  odnotować i zakreślić w rep. N.;

2.  odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczyć uczestniczce wraz z pouczeniem o dopuszczalności, sposobie i terminie wniesienia apelacji;

3.  zwrócić się do właściwego USC o odpis aktu urodzenia małoletniego;

4.  zobowiązać zawiadamiającego do przesłania odpisu dokumentów w oryginale w terminie 3 dni;

5.  akta przedłożyć z wpływem lub za 28 dni celem uprawomocnienia.

G., dnia 27 czerwca 2016 roku SSR Anna Mejka