Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 917/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 23 listopada 2016 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący SSO Ewa Nowakowska

Protokolant Alina Kędzia

po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2016 r. w Kaliszu

odwołania E. G.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 30 maja 2016 r. Nr (...)

w sprawie E. G.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o ustalenie ubezpieczenia

Zmienia zaskarżoną decyzję Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 30 maja 2016 r. znak (...) w ten sposób, że ustala, iż E. G.nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników od dnia 29 kwietnia 2016r.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 maja 2016r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stwierdził podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników i obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie i emerytalno-rentowe dla E. G..

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła E. G., wnosząc o jej zmianę oraz podnosząc, iż od lipca 1999 roku nieprzerwanie pobiera rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Odwołująca się E. G. urodziła się w dniu (...).

Od dnia 21 kwietnia 1999r. jest uznana za osobę o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w związku z chorobą powstałą przed 18-tym rokiem życia. Orzeczenie jest wydane na stałe. Wnioskodawczyni od lipca 1999r. pobiera rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

(orzeczenie z 11.06.1999r. k 4)

W dniu 29 kwietnia 2016r. odwołująca się nabyła w drodze darowizny, gospodarstwo rolne o powierzchni 6,52 ha fizycznych, co stanowi 1,3925 ha przeliczeniowego.

(dowód: kserokopia aktu notarialnego z dnia 29.04.2016r. (...)akta rentowe odwołującej)

W związku ze złożonym w dniu 5 maja 2016r. zgłoszeniem do ubezpieczenia społecznego rolników, decyzją z dnia 30 maja 2016r. Prezes KRUS stwierdził podleganie E. G. ubezpieczeniu społecznemu rolników i obowiązek opłacania składek od dnia nabycia gospodarstwa rolnego, tj. od 29 kwietnia 2016r.

(dowód: zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego rolników z dnia 05.05.2016r., decyzja Prezesa KRUS z dnia 30.05.2016r.- akta rentowe odwołującej)

Zgodnie z przepisem art.7 ust.1 pkt 1 oraz art.16 ust.1 pkt 1ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U.2016.277 j.t. ze zm.), ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu, macierzyńskiemu oraz ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu podlega z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, jeżeli rolnik ten nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń z ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 10 c cytowanej powyżej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o „ustalonym prawie do emerytury lub renty”, należy przez to rozumieć ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia albo ustalone prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów emerytalnych lub innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, albo ustalone prawo do emerytury pomostowej na podstawie przepisów o emeryturach pomostowych lub do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, na podstawie przepisów o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także ustalone prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, przyznanego na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.

W wyroku z dnia 7 kwietnia 2016r.,(sygn. akt III UK 98/15) Sąd Najwyższy stwierdził, że domownik rolnika posiadający ustalone prawo do renty socjalnej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie podlega rolniczym ubezpieczeniom społecznym.

Sąd ten zauważył, że przez ustalone prawo do emerytury lub renty rozumie się również prawo do innych świadczeń ustalonych z ubezpieczenia, a nie tylko prawo ustalone na podstawie przepisów emerytalnych lub innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, czy ustalone prawo do innych świadczeń wymienionych w art. 6 ust. 10 c ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W konsekwencji Sąd Najwyższy stwierdził, że rolniczym ubezpieczeniom społecznym z mocy ustawy nie podlega osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z jakiegokolwiek ubezpieczenia w rozumieniu art. 6 pkt 10c ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, a zatem nie tylko na podstawie przepisów ubezpieczenia lub zaopatrzenia emerytalnego lub innych przepisów wymienionych w powołanym przepisie prawa.

Oznacza to, że domownik rolnika, z ustalonym prawem do renty socjalnej nie podlega rolniczym ubezpieczeniom społecznym z mocy tej ustawy.

Sąd orzekający powyższy pogląd Sądu Najwyższego podziela i uznaje, że ma zastosowanie także do osób będących właścicielem gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha przeliczeniowego. Osoby te bowiem są całkowicie niezdolne do pracy.

Za takim rozumieniem powyższego problemu przemawia dodatkowo wykładnia celowościowa art. 7 ust. 1 i art. 16 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Skoro celem ubezpieczeń społecznych jest zagwarantowanie źródła utrzymania w razie starości lub utraty zdolności do pracy, z uwagi na pogorszenie się stanu zdrowia, to osoba mająca ustalone prawo do renty socjalnej na stałe cel taki ma zabezpieczony i objęcie jej dodatkowo ubezpieczeniem społecznym rolników nie jest zasadne.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy, należy stwierdzić, iż skoro E. G. od lipca 1999r. ma ustalone prawo do renty socjalnej, a jest to równoznaczne z jej całkowitą niezdolnością do pracy, (bo tylko taki stan upoważnia do renty socjalnej), to nie podlega rolniczym ubezpieczeniom społecznym z mocy ustawy.

W konsekwencji E. G. została bezpodstawnie objęta rolniczymi ubezpieczeniami społecznym z mocy ustawy, wskutek czego zaskarżoną decyzję Prezesa KRUS z dnia 30 maja 2016r., należało zmienić i zgodnie z art.477 14 § 2 k.p.c. orzeczono jak w wyroku.