Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 819/13

POSTANOWIENIE

Dnia 21 października 2013 r.

Sąd Okręgowy w Kaliszu, II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Henryk Haak

Sędziowie SSO M. raszewski

SSO Paweł Szwedowski - spr.

po rozpoznaniu w dniu 21 października 2013 r.w Kaliszu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa małoletnich D. i K. M.

przeciwko A. M.

o alimenty

w przedmiocie zażalenia uczestniczki postępowania A. M. na postanowienie z dnia 16 lipca 2013 r.

na skutek zażalenia pozwanej

od postanowienia Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim

z dnia 7 sierpnia 2013 r. sygn. akt III RC 227/12

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu w Ostrowie Wielkopolskim do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania zażaleniowego.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy odrzucił zażalenie pozwanej. Rozpoznając zażalenie na powyższe postanowienie, Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Postanowieniem z dnia 16 lipca 2013 r. Sąd Rejonowy uchylił pkt III postanowienia z dnia 17 czerwca 2013 r. i zmienił pkt II tegoż postanowienia, w ten sposób, że orzekł, iż każda ze stron ponosi koszty postępowania w zakresie przez siebie poniesionym stosownie do przepisu art. 394§1 pkt 9 kpc. Zażaleniu podlegają wszelkie postanowienia dotyczące kosztów, zarówno pozytywne, jak i negatywne i to niezależnie od tego, na czyją rzecz lub przeciwko komu zostały one wydane.

Termin „zwrot kosztów” należy więc rozumieć szeroko, a zatem należy przyjąć, że i w tym przypadku zażalenie będzie dopuszczalne.

Nadto stosownie do przepisu art. 359 kpc postanowienia nie kończące postępowania w sprawie mogą być uchylane i zmieniane wskutek zmiany okoliczności sprawy, a postanowienie z 16 lipca 2013 r. umarzające postępowanie w sprawie jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie.

Z tych względów należało orzec jak w sentencji postanowienia.