Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Kp 145/13

POSTANOWIENIE

Dnia 21 sierpnia 2013 roku

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, II Wydział Karny, w składzie:

Przewodniczący: Prezes SO Robert Pelewicz

Protokolant: st. sekr. sąd. Edyta Bełczowska

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu – Doroty Kowalewskiej

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 21 sierpnia 2013 r., sprawy na skutek zażalenia pokrzywdzonego K. S. na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli o odmowie wszczęcia śledztwa

na podstawie art. 465 § 1 k.p.k. i art. 437 § 1 k.p.k.

p o s t a n a w i ł:

utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2013 roku do Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli wpłynęło zawiadomienie K. S. o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zabójstwa jego ojca - J. S., które miało nastąpić w 1993 r. w Z., przez dosypanie cyjanku do wina spożywanego przez J. S.. Według zawiadamiającego czynu tego miał dopuścić się sąsiad pokrzywdzonego -W. W..

W związku z powyższym, w sprawie przeprowadzono postępowanie wyjaśniające,
w toku którego ustalono, że J. S. zmarł z przyczyn chorobowych naturalnych,
a do jego zgonu nie przyczyniły się osoby trzecie. Mając na uwadze powyższe ustalenia, postanowieniem z dnia 19 czerwca 2013 r. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli odmówił wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie z uwagi na brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa.

Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem pokrzywdzony K. S., który we wniesionym środku zaskarżenia ponownie powołał okoliczności wskazane
w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu stwierdził, co następuje:

Zażalenie K. S. nie zasługuje na uwzględnienie, albowiem postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli z dnia 19 czerwca 2013r. w przedmiocie odmowy wszczęcia śledztwa jest słuszne.

Powyższa decyzja została w prawidłowy i przekonujący sposób uzasadniona, zaś prokurator wyciągnął prawidłowe wnioski z treści przeprowadzonych czynności wyjaśniających. Podnoszone przez K. S. okoliczności nie znajdują potwierdzenia w przeprowadzonym w sprawie postępowaniu wyjaśniającym, a podstawą wszczęcia śledztwa i jego dalszego prowadzenia może być wyłącznie taki zespół danych, które poddane obiektywnej ocenie uprawdopodobniają zaistnienie czynu zabronionego, podlegającego dyspozycji określonego przepisu ustawy karnej, subiektywnie zaś wywołują wysoki stopień podejrzenia, co do zaistnienia tego faktu. Uzasadnione podejrzenie musi być natomiast oparte na racjonalnych przesłankach, jakie jednak nie wystąpiły w przedmiotowej sprawie – do czego przekonuje choćby stanowisko S. S..

Także w swoim zażaleniu J. S. - zmierzając do zakwestionowania zaskarżonego postanowienia - nie wykazał żadnych okoliczności, których nie miałby na uwadze prokurator odmawiając wszczęcia śledztwa. W szczególności pokrzywdzony nie podniósł żadnych okoliczności, wskazujących na wadliwość zaskarżonego postanowienia,
a przedstawiane przez skarżącego okoliczności są wyrazem wyłącznie jego subiektywnej oceny, a nie faktycznym wystąpieniem zdarzeń podnoszonych w składanym przez niego zażaleniu.

W tych warunkach Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu stwierdza, że decyzja procesowa o odmowie wszczęcia śledztwa oparta została na prawidłowych ustaleniach i prawidłowa jest także podstawa prawna odmowy wszczęcia śledztwa.

Mając na uwadze powyższe okoliczności należało utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.