Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VPa 112/16

POSTANOWIENIE

Dnia 8 lutego 2017 roku

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Agnieszka Leżańska (spr.)

Sędziowie: SSO Urszula Sipińska-Sęk

SSO Magdalena Marczyńska

Protokolant: p. o. asyst. sędz. Anna Kubicz

po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim

sprawy z powództwa E. R.

przeciwko (...) B. w B.

o uchylenie kary porządkowej

na skutek apelacji pozwanego (...) B.

od wyroku Sądu Rejonowego w Bełchatowie IV Wydziału Pracy

z dnia 28 października 2016 roku

sygn. IV P 47/16

postanawia:

umorzyć postępowanie apelacyjne

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 28 października 2016 roku, Sąd Rejonowy w Bełchatowie IV Wydział Pracy, w sprawie sygn. akt IV P 47/16, z powództwa E. R. przeciwko (...) B. w B. o uchylenie kary nagany, uchylił powyższą karę, zastosowaną w dniu 5 kwietnia 2016 roku wobec powódki E. R. przez pozwany (...) B. w B. oraz zasądził od pozwanego (...) B. w B. na rzecz powódki E. R. kwotę 120,00 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Apelację od powyższego wyroku złożyła strona pozwana.

Pismem procesowym z dnia 31 stycznia 2017 roku (data stempla pocztowego), pełnomocnik pozwanego cofnął wniesioną apelację i wniósł o umorzenie postępowania.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zgodnie z treścią przepisu art. 391 § 2 k.p.c. w razie cofnięcia apelacji przez stronę, Sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne.

Cofnięcie apelacji nie wymaga zgody (zezwolenia) strony przeciwnej, ani też zrzeczenia się roszczenia. Oświadczenie pozwanego w przedmiocie cofnięcia apelacji zostało poddane ocenie Sądu z punktu widzenia dyrektyw wypływających z art. 203
§ 4 k.p.c.
według kryteriów zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz tego, czy nie zmierza ono do obejścia prawa. Sąd ocenił także, zgodnie z art. 469 kpc, czy złożone oświadczenie nie narusza słusznego interesu pracownika.

W ocenie Sądu Okręgowego, czynność procesowa w postaci cofnięcia apelacji nie narusza żadnego z powołanych wyżej przepisów. Skuteczne cofnięcie apelacji winno więc w przedmiotowej sprawie skutkować umorzeniem postępowania.

Z uwagi na powyższe, na mocy art. 354 k.p.c. w zw. z art. 391 § 2 k.p.c., Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych umorzył postępowanie apelacyjne.