Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACo 60/16

POSTANOWIENIE

Dnia 30 grudnia 2016 roku

Sąd Apelacyjny w Krakowie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SA Teresa Rak

po rozpoznaniu w dniu 30 grudnia 2016 roku w Krakowie na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W.

przy uczestnictwie L. S. (1)

o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego

postanawia:

1.  stwierdzić wykonalność wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w W. z dnia 23 czerwca 2016 r. sygnatura SA 105/15 i nadać mu klauzulę wykonalności;

2.  zasądzić od uczestnika na rzecz wnioskodawcy kwotę 437 (czterysta trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania.

UZASADNIENIE

(...) Spółki z o. o. w W. wniósł o stwierdzenie wykonalności wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w W. w sprawie o sygnaturze SA 105/15 z powództwa (...) Spółki z o. o. w W. przeciwko L. S. (1) wydanego w dniu 23 czerwca 2016 r. poprzez nadanie mu klauzuli wykonalności w całości, doręczenie na adres pełnomocnika wierzyciela tytułu wykonawczego oraz zasądzenie od dłużnika na swoją rzecz kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w W. działając w oparciu o postanowienia zapisu na sąd polubowny zawartego w art. 35.1 umowy najmu zawartej w W. w dniu 27 maja 2009 r. pomiędzy wnioskodawcą a L. S. (2) prowadził pod sygnaturą SA 105/15 postępowanie o zapłatę i w dniu 23 czerwca 2016 r. wydał wyrok, na podstawie którego zasądził od dłużnika na rzecz wierzyciela wskazane w nim kwoty wraz z należnymi odsetkami.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Wniosek wierzyciela zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 1213 1 § 1 k.p.c. o uznaniu albo stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej orzeka sąd apelacyjny, na obszarze którego znajduje się sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny, a w braku tej podstawy - Sąd Apelacyjny w Warszawie. Do postępowania o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej stosuje się odpowiednio przepisy o apelacji (§2).

Zgodnie z brzmieniem art. 1212 § 1 k.p.c. wyrok sądu polubownego lub ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu lub ugodą zawartą przed sądem po ich uznaniu przez sąd albo po stwierdzeniu przez sąd ich wykonalności. Stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej, które nadają się do wykonania w drodze egzekucji odbywa się w drodze postępowania o nadanie im klauzuli wykonalności (art. 1214 §2 k.p.c.).

W art. 1214 § 3 wymieniono dwie przesłanki uzasadniające odmowę uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego. Sąd odmawia uznania albo stwierdzenia wykonalności, jeżeli według przepisów ustawy spór nie może zostać poddany pod rozstrzygnięcie sądu polubownego oraz na podstawie klauzuli porządku publicznego, a więc w przypadku gdy uznanie lub wykonanie wyroku sądu polubownego albo ugody przed nim zawartej sprzeciwiałoby się podstawowym zasadom porządku prawnego RP. Żaden z wymienionych przypadków w niniejszej sprawie nie występuje, stąd brak jest podstaw do odmowy nadania klauzuli wykonalności przedmiotowej ugodzie.

Wobec powyższego, Sąd Apelacyjny postanowił jak w pkt I sentencji, na zasadzie art. 1214 § 2 k.p.c.

O kosztach postępowania klauzulowego orzeczono na podstawie art. 770 k.p.c. oraz § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 roku w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1800), zasądzając od dłużnika na rzecz wierzyciela koszty postępowania w wysokości 437 zł, na które złożyły się opłata od wniosku (300 zł), wynagrodzenie radcy prawnego (120 zł) i opłata skarbowa od pełnomocnictwa w kwocie 17 zł.