Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 1061/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 lutego 2017 roku

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: S.S.R. Ewa Muzyka

Protokolant : Agnieszka Lewek

Prokurator: Marcin Skrzypa

po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2017 roku w Wałbrzychu sprawy karnej:

P. K.

ur. (...) we W.

syna B. i K. z domu M.

podejrzanego o to, że :

I w okresie od stycznia do 17 listopada 2016 roku w W., w woj. (...), znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną I. K., poprzez wyzywanie jej słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, szarpanie za odzież i popychanie,

tj. o czyn z art. 207§1kk

II w okresie od września do 17 listopada 2016 roku w W., w woj. (...), znęcał się fizycznie i psychicznie nad córką K. K. (2), poprzez wyzywanie jej słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, szarpanie za ręce i włosy oraz uderzenie w głowę,

tj. o czyn z art. 207§1kk

I. na podstawie art. 66§1 kk i art. 67§1kk warunkowo umarza postępowanie karne wobec P. K. o to, że:

1) w okresie od stycznia do 17 listopada 2016 roku w W., w woj. (...), znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną I. K., poprzez wyzywanie jej słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, szarpanie za odzież i popychanie tj. o czyn z art. 207§1kk,

2) w okresie od września do 17 listopada 2016 roku w W., w woj. (...), znęcał się fizycznie i psychicznie nad córką K. K. (2), poprzez wyzywanie jej słowami powszechnie uważanymi za obelżywe, szarpanie za ręce i włosy oraz uderzenie w głowę tj. o czyn z art. 207§1kk,

wyznaczając okres roku próby;

II. zasądza od P. K. na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwocie w kwocie 70 złotych w tym opłatę w kwocie 60 złotych.

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

P. K. i I. K. są małżeństwem i mają dwoje dzieci: N. i K. K. (2). Od pewnego czasu jednak związek (...) ulegał stopniowemu rozpadowi i aktualnie przed Sądem Okręgowym w Ś. toczy się sprawa o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód z powództwa I. K..

W związku z powyższym w mieszkaniu P. i I. K. dochodziło wielokrotnie do awantur wszczynanych przez oskarżonego zarzucającego żonie zdradę małżeńską. W czasie awantur P. K. znajdując się niejednokrotnie pod wpływem alkoholu wyzywał żonę słowami wulgarnymi „k…”, znieważał ją słowami „szmata”, „wywłoka” oraz popychał rękoma i szarpał za odzież. Podobnie oskarżony zachowywał się w stosunku do córki K. K. (2) tj. wyzywał ją słowami „debilko”, „dziwko”, „idiotko”, szarpał za włosy oraz uderzał rękoma w głowę.

W szczególności opisane wyżej zachowania oskarżonego względem żony i córki nasiliły się w 2016 r., kiedy to odnotowano 8 interwencji policji w powodu awantur wszczynanych przez P. K. i założono niebieską kartę. Pierwsze zachowania agresywne oskarżonego wobec córki K. K. (2) miały miejsce we wrześniu 2016 r.

Dowód: zeznania I. K. k. 46-47,

Zeznania N. K. k. 55-56

Zeznania K. K. (2) k. 4, 51

Częściowo wyjaśnienia P. K. k. 73-74

Zeznania S. D. k. 64

Zeznania A. O. k. 52-53

Zeznania A. M. k. 58-59

Notatka urzędowa k. 1-2, 13, 23-27

Kserokopia niebieskiej karty k. 12, 16-22, 38-45

P. K. początkowo nie przyznał się do znęcania się nad żoną i córką, chociaż nie wykluczył, aby używał wobec I. K. w trakcie kłótni wulgaryzmów. Zaprzeczył, aby kiedykolwiek nadużywał alkoholu. Wyjaśnił, że na początku 2016 r. dowiedział się, że żona ma romans z innym mężczyzną, jednak wybaczył już żonie zdradę. Składając wyjaśnienia przed prokuratorem P. K.przyznał się do winy i podkreślił, że bardzo zabolał go fakt zdrady przez żonę. Oświadczył, że powodem kłótni było to, chciał walczyć o swoje małżeństwo i był zły na żonę za jej postępowanie. Przyznał się do popychania żony, wyzywania, szarpania za odzież – jedynie w trakcie awantur. Odnośnie córki K. K. (2) oskarżony wyjaśnił, że wyzywał ją, obrażał, szarpnął za ręce i pociągnął za włosy z powodu jej złego zachowania tj. wagarowania ze szkoły, ignorowania jego poleceń, nieładnego odzywania się do ojca. Jednocześnie oskarżony wyraził skruchę i wyraził wolę poprawy. P. K. jest z zawodu elektromonterem, pracuje zawodowo i nie był w przeszłości karany sądownie.

Dowód: wyjaśnienia oskarżonego k. 69-70, 72-74

Dane o karalności k. 76

Sąd zważył ponadto, co następuje:

Wina oskarżonego i okoliczności popełnienia przez niego występków z art. 207 §1 kk wobec żony i córki nie budzą wątpliwości. Pokrzywdzone złożyły spójną relację obrazującą zachowanie P. K. na przestrzeni ostatniego roku, a oskarżony zaprzeczył im jedynie w zakresie swoich pobudek i motywów działania. Trudna sytuacja rodzinna jest niewątpliwie wynikiem trwającego postępowania rozwodowego i rozpadu małżeństwa P. K. i I. K.. Oskarżony nie poradził sobie z napięciem i emocjami związanymi z rozwodem i niestety dopiero po czasie sam zrozumiał, że stosowanie przemocy nie jest sposobem reagowania na pojawiające się problemy (vide wyjaśnienia oskarżonego k. 74). Ta refleksja, aczkolwiek spóźniona, daje podstawy do uznania, że postawa P. K. rokuje poprawę tym bardziej, że prędzej, czy później mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z, jak się wydaje, nieuniknionym rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód i koniecznością układania sobie życia osobistego „od nowa”. Wszystkie wskazane wyżej okoliczności przesądzają w ocenie Sądu o tym, że wina i społeczna szkodliwość czynów oskarżonego nie jest znaczna, a P. K., dotychczas niekarany sądownie, będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa.

Sąd uznał, że zachodzą przesłanki z art. 66 kk i warunkowo umorzył postępowanie karne wobec P. K. na okres roku próby. W przekonaniu Sądu warunkowe umorzenie postępowania w stosunku do P. K. spełni wymogi prewencji ogólnej i szczególnej, a w szczególności wpłynie wychowawczo na podejrzanego i zaspokoi społeczne poczucie sprawiedliwości. Krótki okres próby zabezpiecza sytuację życiową pokrzywdzonych i umożliwia podjęcie postępowania karnego w przypadku, gdyby wyrażona przez P. K. skrucha nie przyniosła zmiany w jego zachowaniu na przyszłość. Należy jednak w przekonaniu Sądu dać P. K., jak i pokrzywdzonym, szansę i czas na przystosowanie się do nowej sytuacji rodzinnej i ułożenie wzajemnych relacji rodzinnych na nowo, co z pewnością nie będzie łatwe i szybkie.

O kosztach postępowania rozstrzygnięto na podstawie art. 627 kpk przy uwzględnieniu, że P. K. pracuje zawodowo i osiąga z tego tytułu stały dochód.